İzmir’de Efes-2024 tatbikatı... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye teröristana izin vermeyecek

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Mayıs 30, 2024 10:08

İzmir’de Ege Ordusu Komutanlığının sevk ve idaresinde düzenlenen Efes-2024 Birleşik, Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı'nın gündüz safhası denizden yapılan kara bombardımanıyla başladı. Tatbikatı takip eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarda bulundu. Terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapan Erdoğan, "Suriye'nin toprak bütünlüğüne dair eylemleri yakından takip ediyoruz. Türkiye, güney sınırlarının hemen ötesinde, Suriye ve Kuzey'inde terör örgütünün teröristan kurmasına asla izin vermeyecek." dedi.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'in Seferihisar ilçesinde icra edilen ve 45 ülkeden bin 745’i yabancı olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarıyla toplamda 10 bin 884 askeri personelin katıldığı EFES-2024 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı Seçkin Gözlemci Günü'nün gündüz safhasını yerinde izledi. Tatbikatta önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yılki tatbikata Türk askerinin dışında 45 farklı ülkeden 2 bine yakın dost personelin katıldığını dile getirerek, "2 yıl önce gerçekleştirdiğimiz EFES-2022 tatbikatına katılan ülke sayısı 37'ydi. Tatbikata olan ilginin bu sene her düzeyde arttığını memnuniyetle müşahede ediyoruz. 2 safha halinde toplam 11 bin askeri personelin katılımıyla 25 Nisan'dan beri icra edilen tatbikata destek veren herkese teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

'EFES-2024 TATBİKATINDA HİÇBİR ÜLKE HEDEF ALINMIYOR'

EFES-2024 tatbikatında hiçbir ülkenin hedef alınmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tatbikatımız, barışı destekleme harekatına dayalı jenerik bir senaryoyla icra ediliyor. Tatbikatın birleşik ve müşterek harekatın planlanması, koordinasyonu ve icrası konusunda ordumuzun kabiliyetlerini artıracağına inanıyorum. Siber savunmada ve siber güvenlik başlıklarında farkındalığın gelişmesine katkı yapacağı kanaatindeyim.

Envantere yeni giren yerli ve milli sistemleri de yine tatbikatta kullanma fırsatı buluyoruz. Tatbikatta 33 farklı silah, araç ve sistemin ilk kez denemesini yapacağız. Tatbikata kamu kurumlarıyla, sivil sanayi kuruluşları da dahil edildi. Biz savunma sanayi dahil ilişkilerini kazan kazan anlayışıyla geliştirmeye çalışan, bunun mücadelesini veren bir ülkeyiz. Savunma sanayi alanında sahip olduğumuz yetenekleri dost ve müttefik ülkelerle paylaşmaktan memnuniyet duyduk. Geçtiğimiz yıl 185 ülkeye 230 çeşit ürün ihraç ederek 5,5 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştık. Aynı zamanda 10 milyar 240 milyon dolarlık yeni sözleşme imzaladık. Bugün 50 ülke Türk şirketlerinin ürettiği insansız sistemleri kullanıyor.

Haberin Devamı

İzmir’de Efes-2024 tatbikatı... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye teröristana izin vermeyecek

EFES-2024 tatbikatını, savunma sanayindeki tecrübemizi dostlarımızla paylaşma anlayışımızın yeni bir sembolü, bir nişanesi olarak görüyoruz. Tatbikat programındaki savunma sanayi ürünleri sergisinde yer alan silahlar, araçlar ve sistemler ülkemizin ulaştığı noktayı ortaya koymaktadır" dedi.

'KİMSENİN TOPRAĞINDA VE EGEMENLİK HAKLARINDA GÖZÜMÜZ YOK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başucu kaynaklarımızdan olan Kutadgu Bilig'de 'Savaş, bilgisiz ve kötülere, zalimlere, adaletsizlik yapan düşmanlara karşı başvurulacak son çare' olarak tanımlanır. Abdülhak Molla ise aynı gerçeği asırlar sonra şöyle ifade ediyor; 'Bu mesel ile bulur cümle düvel, feyzü felah hazır ol cenge eğer ister isen sulhu salah.' Günümüz Türkçesiyle söyleyecek olursak; 'Bütün devletler kurtuluş başarısını bu ibretlik sözde bulur. Şayet barış istiyorsan, savaşa hazır ol'. Türkiye olarak, askeri imkan ve yeteneklerimizi güçlendirirken, bu anlayışla hareket ediyoruz. Biz gerilimin ve kavganın değil, sulhun, barışın ve iş birliğinin tarafındayız. Biz aynı coğrafyayı paylaştığımız ülkelerle yan yana yaşamak istiyoruz. Hiçbir ülkeye karşı husumet ve ön yargı beslemiyoruz. Kimsenin toprağında ve egemenlik haklarında gözümüz yok. Bize samimiyetle uzatılan eli asla havada bırakmadık ve bırakmayız. Türkiye'nin çıkarlarına saygı duyan, bizimle iş birliğini geliştirmek isteyen herkesle diyaloğa, temasa, bağlarımızı kuvvetlendirmeye hazırız. Son dönemde dostlarımızın sayısını çoğaltmak amacıyla pek çok önemli adım attık. İnşallah yeni açılımlarla yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu.

Haberin Devamı

İzmir’de Efes-2024 tatbikatı... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye teröristana izin vermeyecek

'TÜRKİYE'NİN YAKIN ÇEVRESİNDE CEREYAN EDİYOR'

Türkiye'nin küresel gelişmelerin uzağında yer alan bir ülke olmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu an dünyadaki çatışmaların, siyasi krizlerin ve çekişmelerin en yoğun yaşandığı coğrafyada bulunuyoruz. İnsanlığın gündemini meşgul eden ne kadar olay varsa, Türkiye'nin yakın çevresinde cereyan ediyor. Karadeniz'den komşularımız olan Rusya-Ukrayna arasındaki savaş 3'üncü yılına girdi. İstanbul süreciyle adil bir barışı teşhis etmeyi amaçlayan çabalarımız maalesef savaş lobileri tarafından engellendi, sabote edildi. Bölgemize ve dünyaya ekonomik maliyeti günden güne artan bu savaşın ne zaman ve ne şekilde sona ereceğini kimse bilmiyor" dedi.

Haberin Devamı

İzmir’de Efes-2024 tatbikatı... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye teröristana izin vermeyecek

'BÖLGEMİZDE NASIL BİR OYUN OYNANDIĞINI ÇOK İYİ BİLİYORUZ'

Suriye'de halen kaos ve istikrarsızlığın hakim olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bölücü terör örgütünün Suriye uzantısı, bir teröristan kurma hedefiyle bölge halkı üzerindeki baskısını, tehditlerini ve gayretlerini yoğunlaştırdı. Örgüte boyun eğmeyen ve haraç vermeyen insanların öz topraklarından sürülmesinden, çocuk asker kullanımına kadar her yola başvuruyorlar. Meselenin DEAŞ'la mücadele olmadığı, doğrudan ülkemizi ve bölgemizi hedef alan sinsi bir planın adım adım uygulandığı anlaşılıyor. Terör örgütünün halk oylaması bahanesiyle ülkemizin ve Suriye'nin toprak bütünlüğüne yönelik mütecaviz eylemlerini yakından takip ediyoruz. Daha önce de bu konudaki politikamızı çok net ortaya koyduk. Türkiye, güney sınırlarının hemen ötesinde Suriye'nin ve Irak'ın kuzeyinde bölücü örgütün bir 'Teröristan' kurmasına asla izin vermeyecektir. Oldubittiler karşısında daha evvel ne yapılması gerekiyorsa onu yaptık. Aynı durumla karşılaşmamız halinde harekete geçmekten yine çekinmeyiz. DEAŞ'la mücadele argümanının artık bizim nazarımızda hiçbir hükmünün kalmadığının bilinmesini istiyorum. DEAŞ'a karşı göğüs göğse mücadele eden bu örgüte sahada en ağır darbeyi indiren ve hezimete uğratan tek NATO müttefiki biziz.

Haberin Devamı

İzmir’de Efes-2024 tatbikatı... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye teröristana izin vermeyecek

Dolayısıyla bu örgüt üzerinden ne yapılmak istendiğini, bölgemizde nasıl bir oyun oynandığını çok iyi biliyoruz. Biz bu hokkabazlıklara kanmayız, prim vermeyiz. Söz konusu ülkemizin toprak bütünlüğü ve milletimizin güvenliği olunca kimseyi dinlemeyiz. Hiçbir tehdide boyun eğmeyiz. Bölücü terör örgütünün ve hamiliğini yapan güçlerin, emrivakilerle hiçbir yere varılamayacağını göreceklerine inanıyoruz. Bölgedeki tüm aktörlerden bu konudaki meşru endişelerimizi anlamalarını ve saygı göstermelerini bekliyoruz" açıklamalarında bulundu.

'IRAKLI KARDEŞLERİMİZİN YANINDA OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ'

"Rusya, Ukrayna ve Suriye'nin yanı sıra komşumuz Irak da savaşlardan ve çatışmalardan yorgun düşmüş durumda" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dost ve kardeş Irak'ın toparlanma, kalkınma, kendi ayakları üzerinde durma mücadelesini memnuniyetle takip ediyor ve destekliyoruz. Tüm imkanlarımızla, Iraklı kardeşlerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz. Pakistan'dan Afganistan’a, Libya'dan Somali ve Sudan'a Türk Cumhuriyetlerinden Balkanlar'a uzanan geniş coğrafyada barışın, huzurun ve istikrarın hakim olması için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Gönül coğrafyamız olarak tarif ettiğimiz tüm bu ülkelerin güvenliğini kendi milletimizin güvenliğinden ayrı tutmuyoruz. 30 yıl sonra Karabağ'ın azatlığa kavuşmasıyla birlikte bölgemizde kalıcı sükunet için gerçekten tarihi fırsat penceresi açıldı. Bunun heba edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Ermenistan yabancı güçlerin ve Diaspora'nın esaretinden kurtulduğu ölçüde barışa daha da yaklaşacaktır. Ermeni halkı geleceğinin hariçten gazel okuyanlarda, kışkırtanlarda değil, asırlardır beraber yaşadığı ve yaşayacağı komşularında olduğunu görmeli, anlamalı ve bunun gereğini cesaretle yapmalıdır" dedi.

'SAVAŞ DEĞİL, APAÇIK BİR SOYKIRIM'

Bölgemizde ümit verici gelişmeler yaşanırken, İsrail'in Gazze'ye yönelik vahşi saldırılarının katlanarak arttığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "7 Ekim'den beri 36 binden fazla masum insan acımasızca katledildi. 15 binden fazla çocuk, 10 binden fazla kadın, İsrail güçleri tarafından Gazze'de ve işgal altındaki Filistin topraklarında öldürüldü. 2,3 milyon insan göçe zorlandı. Gazze yaklaşık 8 ay içinde neredeyse tek bir sağlam binanın kalmadığı devasa bir harabeye döndü. Önceki gün mülteci kampına düzenlenen hava saldırısı, artık insanlığın bittiği noktaydı. Böyle bir vahşeti haklı gösterebilecek hiçbir gerekçe olamaz. Savaşın da bir hukuku, sınırı ve ahlakı vardır. 36 bin masum insanı öldürmek, 80 binden fazla insanı yaralamak, camileri, okulları, hastaneleri, kiliseleri vurmak, gıda sırası bekleyen sivillerin, yardım götüren görevlilerin üzerine bomba yağdırmak, savaş değil apaçık bir soykırımdır. Soykırımı görmezden gelenler, sadece savaş suçu işlenmesini desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda bu suça ortak da oluyorlar. Ahlak ve vicdan sahibi hiç kimsenin bu cinnet tablosunu kabul edeceğini düşünmüyorum.

Bu vahşet tablosu karşısında Türkiye kendisinden bekleneni, kendisine yakışanı ve tarihi mirasının gereğini yapmaktadır. Türkiye olarak Gazze'de acil ateşkesin temini için diplomatik çabalarımızı arttırarak devam ettireceğiz. Soykırımın sorumlularının adalete hesap vermesi için atılan tüm adımları desteklemeyi sürdüreceğiz. İsrail'in zulmü karşısında tarihin doğru tarafında yer alarak Filistin Devleti'ni tanıyan, mezalime tepki gösteren tüm ülkelere de burada teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

'HASIMLARIMIZA KORKU, DOSTLARIMIZA GÜVEN AŞILIYORUZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Etrafımız ateş çemberiyken askeri, teknolojik, insan kaynağı bakımından ülkemizin güçlü olması, caydırıcılığının yüksek olması bizim için tercihten öte mecburiyettir. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin sahada en üstün teçhizat ve sistemlerle donatılmasını temel bir gereklilik olarak değerlendiriyoruz. 2002 yılından itibaren başlayan süreçte savunma sanayinde millilik ve yerliliğin azami seviyeye çıkartılması için her türlü imkanı seferber ettik. Türkiye savunma sanayinde gerçekleştirdiği atılım sayesinde bölgesinde vazgeçilmez oyunculardan biri haline geldi. 2002 yılında sadece 62 savunma projesi yürütülürken bugün bu sayı binleri geçti. 2002 yaklaşık 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken şimdiki projelerin hacmi 96 milyar doları aştı. Kendi savaş gemisini tasarlayan, inşasını ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke arasındayız.

İzmir’de Efes-2024 tatbikatı... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye teröristana izin vermeyecek

İHA ve SİHA üretiminde ise dünyanın ilk 3-4 ülkesi içindeyiz. Dünyanın ilk SİHA gemisi TCG Anadolu. İnsansız savaş uçağı Kızılelma, Beşinci nesil Milli Muharip uçağımız KAAN, Akıncı, Aksungur, Anka-3 ve diğer pek çok kabiliyetlerimizde kendimizi sürekli geliştirmenin gayreti içerisindeyiz. Önümüze çıkartılan sayısız engele ve aralarında müttefiklerimizin de olduğu tedarikçilerin uyguladığı kısıtlamalara rağmen bunları başardık. Kara, deniz ve hava kuvvetlerimiz; yetkinlikleri, harekat kabiliyetleri ve üst düzey eğitimleriyle hasımlarımıza korku, dostlarımıza güven aşılıyoruz. İnşallah bunu daha da güçlendireceğiz. Savunma sanayinde sahip olduğumuz imkan ve kabiliyeti dostlarımızla ve müttefiklerimizle paylaşmaktan memnuniyet duyacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Efes 2024 tatbikatına katılan Türk Silahlı Kuvvetlerimizle dost ve kardeş ülkelerin tüm personeline bir kez daha teşekkür ediyorum."

'DOST VE MÜTTEFİKLERİMİZLE UYUM İÇİNDEKİ ÇALIŞMALAR BİR KEZ DAHA SERGİLENDİ'

Tatbikatın çok sayıda kardeş, dost ve müttefik ülke unsurlarının iştirakiyle geniş bir katılımla icra edildiğini söyleyen Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ise "Uluslararası nitelikte olan tatbikatımıza gösterilen bu teveccüh ve katılımın sürekli artması, ülkemizin bu alandaki etkin ve kapsayıcı rolü ile yüksek organizasyon yeteneğini de açıkça ortaya koymaktadır. Tatbikatımız, büyük bir başarıyla icra edilmiş, kahraman ordumuzun caydırıcı nitelikleri ile kardeş, dost ve müttefiklerimizle uyum içindeki çalışmaları bir kez daha sergilenmiştir. Büyük bir özveriyle görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin seçkin personelini ve katılımları ile bizleri onurlandıran misafir orduların kıymetli mensuplarını yürekten tebrik ediyorum" dedi.

'GÜÇLÜ ORDUMUZLA HER TÜRLÜ TEHLİKEYİ BERTARAF ETMEYE DEVAM EDİYORUZ'

Bugün istikrarsızlığın ve belirsizliğin hat safhaya çıktığı bir güvenlik ortamından geçildiğini kaydeden Bakan Güler, "Özellikle son dönemde giderek artan pek çok sorun ve krizin çözümüne yönelik, zat-ı devletlerinin liderliğinde etkin, önleyici, dengeli ve barış odaklı politikalar üretmeye devam ediyoruz. Tarihi mirasımızdan aldığımız ilham ve köklü devlet geleneğimiz ile sergilediğimiz bu yaklaşım, bu zorlu dönemde Türkiye'yi uluslararası güvenlik mimarisinin vazgeçilmez bir üyesi haline getirmiştir.

Ülkemizin uluslararası arenada böylesine öncü bir rol üstlenmesiyle kahraman ordumuz da başta gönül coğrafyamız olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde güvenlik, barış ve istikrara ciddi katkılar sağlamaktadır. Sahip olduğumuz güçlü ordumuzla, bekamıza yönelen her türlü tehdit ve tehlikeyi bertaraf etmeye devam ederken; zatıalilerinin liderliğinde ortaya konan aktif dış politikamız doğrultusunda, dost ve müttefiklerimizle yakın koordinasyon içerisinde, ihtiyaç duyulan tüm bölgelerde güvenlik, barış ve huzurun tesisine yönelik çabalarımızı da sürdüreceğiz" diye konuştu.

İzmir’de Efes-2024 tatbikatı... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye teröristana izin vermeyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, EFES-2024 Tatbikatı bölgesinde kurulan savunma sanayisi fuarını ziyaret etti.

45 ÜLKE TAKİP EDİYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en büyük planlı tatbikatı olan Efes-2024 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın gece safhası, dün gece saatlerinde başarıyla tamamlanmıştı. Bugün ise sabah saatlerinde gündüz safhası icra ediliyor.

İzmir’de Efes-2024 tatbikatı... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye teröristana izin vermeyecek

EFES-2024'ÜN İLK SAFHASINDA HEDEFLER TAM İSABET VURULDU

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) en büyük tatbikatı olan Efes-2024 Birleşik, Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü'nün gece safhasında senaryo gereği topçu atışları ile desteklenen amfibi harekatı icra edilerek, hedefler kara ateş destek vasıtaları, savaş uçakları ve taarruz helikopterleri ile etkisiz hale getirildi.

Tatbikatın gece faaliyetinde senaryo gereği topçu atışları ile desteklenen amfibi harekatı icra edilerek, hedefler kara ateş destek vasıtaları, savaş uçakları ve taarruz helikopterleri ile vuruldu.

İzmir’de Efes-2024 tatbikatı... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye teröristana izin vermeyecek

DENİZDEN VE HAVADAN SIZMA HAREKATI YAPILDI

Tatbikatta ilk olarak, denizden ve havadan sızma harekatı gerçekleştirilerek, planlanan hedefler etkisiz hale getirildi. Ön Kuvvet Harekâtı kapsamında, ATAK bot ile süratli bot ile bölgeye intikal edilip, denize bırakılmadı ve keşif harekâtı yapıldı. Ön Kuvvet Harekâtı ve müteakiben icra edilen Amfibi Harekât ile Hava Hücum Harekatı’nın (HHH) desteklenmesi kapsamında tespit edilen hedefler, keşif, gözetleme ateş destek unsurları ile taarruz helikopterleri tarafından eş zamanlı ve koordineli olarak ateş altına alındı.

İzmir’de Efes-2024 tatbikatı... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye teröristana izin vermeyecek

DÜŞMANA YARDIM GÖTÜREN GEMİ ELE GEÇİRİLDİ

Tatbikatta, düşmana yardım götüren gemi ele geçirildi. Ön Kuvvet Harekâtını destekleyen atışlar kapsamında, planlı hedefler topçu ve havan unsurları ile ateş altına alındı. Ön Kuvvet Harekâtını destekleyen atışlar kapsamında, hedefler hava gücü ile ateş altına alındı. Sonrasında, tespit edilen sualtı mayınlarının tahribi sağlandı. Ardından planlı hedefler topçu unsurları ile ateş altına alındı.

İzmir’de Efes-2024 tatbikatı... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye teröristana izin vermeyecek

TAARRUZ HELİKOPTERLERİ HEDEFLERİ TAM İSABET VURDU

Senaryo kapsamında gerçekleştirilen harekatta, amfibi birlikler limbo ve yükleme bindirdi. Amfibi taktik aldatma harekâtı yapıldı. Hazırlık ateşleri kapsamında planlı hedefler hava gücü tarafından ateş altına alındı. Sonrasında amfibi keşif harekâtı gerçekleştirildi. İnme bölgesinde tespit edilen hedefleri etkisiz hale getirmek maksadıyla taarruz helikopterleri ile atışlar icra edildi.

İndirme bölgesinde belirlenen hedefler, ATAK helikopterlerinin ateşiyle vuruldu. Yerli ve milli üretim cirit füzeleri ile tam isabetle gerçekleştirilen atışları, önce topçu ve havan, daha sonra ise F-16 atışları izledi.

DÜŞMAN TANKLARI TANKSAVAR SİLAHI İLE ATEŞE TUTULDU

İlerleyen senaryoda Hava Hücum Harekâtının İcrası yapıldı. Düşmana ait unsurlara hava başı tesis eden dost birliklere müdahale edildi. Karşı kuvvet topçu atışları ile baskı altına alındı. İnen birlikler tarafından düşman tankları tanksavar silahı ile ateş altına alındı. Karşı kuvvet, havan atışları ile baskı altına alındı. Hava Hücum Harekâtının İcrasında 1’inci dalga kapak atma mevkiine intikal etti ve sahile darbe atışları yapıldı. Topçu ve havan atışları yapıldı. 1'inci dalganın kapak atmasının ardından, amfibi hücumu destekleyen topçu atışları yapıldı. Amfibi harekatı destekleyen istihkamcılık faaliyetleri gerçekleştirildi.

HEDEFLER HAVA SAVUNMA SİLAHLARI TARAFINDAN İMHA EDİLDİ

Muharebe Arama Kurtarma (MAK) görevinin icrası gerçekleştirildi. Ana karada amfibi yükleme/bindirme yapan unsurlar, hava taarruzuna maruz kaldı ve tespit edilen hava hedefleri hava savunma silahları ile ateş altına alındı.

İzmir’de Efes-2024 tatbikatı... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye teröristana izin vermeyecek

TATBİKATTA İLK KEZ KULLANILAN SİLAH VE ARAÇLAR

Tatbikatın kara harekatında milli imkanlarla üretilen yeni nesil Fırtına-2, Boran obüsü, Pars Omtas Kuleli tekerlekli araç ile araca monteli mayın, KARGU hedefe yönlendirilebilen mühimmat sistemi, BAHA insansız hava aracı, TOGAN otonom döner kanatlı gözcü İHA sistemi, füzyon silah gece görüş dürbünü, MİLKAR 2A2 radar elektronik taarruz sistemi, MİLKAR 3A3 bant elektronik taarruz sistemi, MİLKAR 5S elektronik taarruz sistemi, C70 ve E60 termal silah dürbünü ile A960 1.5x-6x gündüz görüş dürbünü, silah tespit radarı, SERHAT radar sistemi, İHTAR İhasavar ile ACAR radar sistemi, şişirilebilir sahte tank sistemi ilk defa kullanıldı. Deniz harekatında ise TCG ANADOLU çok maksatlı amfibi gemi ve TCG PİRİREİS denizaltı, TCG DERYA ikmal muharebe destek gemisi ile TCG İSTANBUL Fırkateyni, Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) ilk kez tatbikatta yer aldı. Özel Kuvvetlerce de helikopterden havadan tahliye platformu, mikro kamikaze dron, havan mühimmatı taşıyan döner kanatlı İHA sistemi ile MX-908 patlayıcı madde tespit cihazı, urgan ip kamera sistemi, CADEX keskin nişancı tüfeği ve Night Force Atacr 5-25x silah üstü optik dürbün tatbikatta ilk kullanılan araçlar arasında dikkat çekti.

Tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü'nün gece safhasını, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, kuvvet komutanları ve diğer ülkelerden seçkin gözlemciler takip etti.

İzmir’de Efes-2024 tatbikatı... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye teröristana izin vermeyecek

Efes-2024 Seçkin Gözlemci Günü'nün gündüz safhası ise 30 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.

BAKMADAN GEÇME!