İşte Türkiye’nin Suriye girişimi

Güncelleme Tarihi:

İşte Türkiye’nin Suriye girişimi
Oluşturulma Tarihi: Şubat 09, 2012 00:00

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye ile ilgili dile getirdiği ‘yeni inisiyatif’i anlattı. Davutoğlu, çeşitli ülkelerle temasların sonucunda yeni bir “yol haritası” çalışmasının yapılacağını belirterek, “Suriye’yi kaderine terk etmeyiz. Geniş çaplı bir uluslararası platform oluşturacağız” dedi.

Haberin Devamı

AHMET Davutoğlu, Suriye konusunda, “Arap Birliği’yle birlikte yeni bir uluslararası girişimi devreye sokacaklarını, bu konuda kararlı olduklarını” söyledi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD’ye gitmeden önce Esenboğa Havaliman’ında basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, “Arap Birliği ile birlikte tekrar bir girişimi, uluslararası mahiyette bir girişimi devreye sokacağız, bu konuda kararlıyız. Hiçbir şekilde bu akan kana seyirci kalmayız. Bunu hem kamuoyumuzun hem Suriye’deki kardeşlerimizin hem de dünya kamuoyunun bilmesi önem taşıyor” dedi.

Davutoğlu, NTV’de katıldığı canlı yayında da Suriye’de yaşanan son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Davutoğlu, şu mesajları verdi: “Suriye’yi kendi kaderine terk edemeyiz. Geniş bir uluslararası platform oluşturmada kararlıyız. İlkesel zemini toplantının mekanından daha önemlidir. Biz Türkiye’de her zaman bu tür platformlara ev sahipliğini yaptık, ama şu anda görüşmelerimiz sürüyor, fakat mutlaka bölgede olmasını isteriz. En kısa tarihte, en geniş kapsamlı şekilde, yani dar bir grup tarafından değil, bir defa İslam ülkelerini kapsayan, İslam Konferansı Teşkilatını ülkelerini büyük ölçüde barındıran ama Arap ülkelerini de içine alacak, diğer ilgili tarafları ve BMGK üyelerini kapsayan bir model üzerinde temaslarımız sürüyor.”

Haberin Devamı

Reform beklemek naiflik

“(Rusya Dışişleri Bakanı) Lavrov’a verilen sözlerin benzerleri bize de birkaç defa verildi, ama hiçbir zaman tutulmadı. Baskı uygulayan bir otoritenin bir yandan reform yapacağını beklemek biraz naiflik olur.

Askeri senaryoları konuşmak istemeyiz. Gönül böyle bir döneme geçilmesini istemiyor. Gönül ister ki, bu yöntemler (tampon bölge ve uçuşa yasak alan) hasıl olmasın. Ümit ederiz, Suriye gittikçe yalnızlaştığını, Kuzey Kore’den çok daha izole bir duruma geleceğini görür ve bütün bu yanlış uygulamalardan çekilir.
PKK kartını kullanamaz

Suriye’nin bunu (PKK kartını masaya koymayı) tasavvur etmesi bile gücünün çok ötesindedir. Şam’ın dış mahallelerini kontrol edemeyen yönetimin terör örgütlenmesi yapabileceği düşünülemez. Düşünülse bile biz buna izin vermeyiz.”

Haberin Devamı

Suriye’yi işgal söz konusu değil

İşte Türkiye’nin Suriye girişimi
Muhalifler eğitimde

Suriye’de dün rejiminin düzenlediği saldırılarda en az 62 kişinin öldüğü öne sürülürken, AP ajansı muhalif Özgür Suriye Ordusu mensuplarının İdlib kırsalındaki talim görüntülerini abonelerine geçti.

DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’ye yönelik bir dış müdahale fikrini tasvip etmediğini, mevcut koşullarda sınırda “Tampon bölge” ve “İnsani koridor” oluşturulmasının, Suriye’nin işgal edilmesi gibi bir faaliyetin Türkiye’nin gündeminde olmadığını söyledi. Davutoğlu, CHP Milletvekili Mehmet Ali Edipoğlu’nun soru önergesini özetle şöyle yanıtladı.

Haberin Devamı

* Suriye’ye yönelik bir dış müdahale fikrini tasvip etmiyoruz.  ‘Ülkemizin Suriye’nin işgaline yönelik planların yapıldığı bir toplantıya evsahipliği yaptığı’ iddiaları asılsızdır.
* Mevcut koşullarda, ‘tampon bölge’ ya da ‘insani koridor’ oluşturulması Türkiye’nin gündeminde bulunmuyor.
* Ancak Suriye’deki  belirsizlikler nedeniyle her türlü olasılığa hazır olmak gerekmektedir. / Umut ERDEM/ANKARA


 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!