'İstanbul'da 87 yerde denize girilebilir'

Güncelleme Tarihi:

İstanbulda 87 yerde denize girilebilir
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 24, 2006 12:13

İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, İstanbul'un Avrupa ve Anadolu yakasında 157 noktada yaptıkları deniz suyu ölçümlerinde, 87 noktanın denize girilebilir olduğunu, bunlardan 55 noktanın ise deniz temizliği açısından “mavi bayrak” kriterlerinde çıktığını bildirdi.

Çodur,  İstanbul'da yaptıkları atıksu kolektörleri, arıtma tesisleri ve dere ıslah çalışmaları sonucunda 234 kilometrelik sahil uzunluğunun 140 kilometresinin tamamen denize girilebilir kriterlere ulaştığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün denize girebilmesi için öngördüğü kriterin, “100 mililitrede fekal koliform oranının 2000'in, fekal streptokok oranının da 1000'in altında” olarak belirlendiğini, ”mavi bayrak kriterinde” de, “fekal koliform oranının 200, fekal streptokok oranının da 100'ün altında olması” şartının getirildiğini hatırlattı. Dursun Ali Çodur, şunları söyledi:

“Biz kışın ayda bir, yazın da 15 günde bir bu değerlerin ölçümünü sürekli yapıyoruz. 17 Mayıs 2006 tarihinde yasa ile yeni görev alanına giren yerler de dahil, Avrupa ve Anadolu yakasında 157 noktada yaptığımız deniz suyu ölçümlerinde 87 nokta denize girilebilir kriterlerde tertemiz, pırıl pırıl çıktı. Adalar, Tuzla, Pendik, Kartal, İdealtepe, Kilyos, Ağva, Büyükçekmece, Kireçburnu, Anadolu Feneri, Poyraz, Küçüksu, Moda, Caddebostan, Suadiye, Bostancı, Arnavutköy, Bebek ve Kuruçeşme'nin de aralarında olduğu 55 nokta, deniz temizliği açısından 'mavi bayrak kriterlerini' taşıyor. Hedef, önümüzdeki 2,5 yıl içinde bütün sahillerimizi aynı kriterlere ulaştırmak.”

“KÜÇÜKSU VE İSTİNYE”

Çodur, denize ulaşan kirlilik önlendiğinde suyun kendini hemen yenilediğini, İstanbul Boğazı'nda akıntı nedeniyle bunun çok daha hızlı olduğunu söyledi.

Küçüksu'da 24 Mayıs 2005'te yapılan ölçümde, deniz suyundaki fekal koliform oranının 380 bin, fekal streptokok oranının da 1 milyon 400 bin olduğunu ifade eden Çodur, temizleme çalışmaları bittikten sonra aynı yerde 17 Mayıs 2006 tarihinde yapılan ölçümde bu oranların, 30 ve 50 çıktığını bildirdi.

Çodur, Küçüksu'nun, su kalitesi açısından mavi bayrak kriterine geldiğini, bu yaz Küçüksu Plajı'nın da hizmete gireceğini kaydetti.

İSKİ Genel Müdürü Çodur, geçtiğimiz yıl İstinye'de yapılan ölçümde, fekal koliform oranının 90 milyon, fekal streptokok oranının da 1,5 milyon çıktığını belirterek, 2 ay önce biten temizleme çalışmaları sonucu buradaki oranların da, 2600 ve 4500'e indiğini, kısa süre sonra belirlenen kriterlerin altına ineceğini söyledi.

HERKES PLAJ AÇMA GAYRETİ İÇİNDE”

Çodur, arıtma tesisleri ve kolektörlerin yapımı sırasında “bu çalışmaların ardından denize girilebilecek” dediklerini hatırlatarak, kimsenin inanmadığını, hatta dalga bile geçildiğini belirtti.

“3,5 yıl önce İstanbul'da 3 noktadan denize girilebiliyordu. Tuzla'da 2 nokta. Bir nokta da Büyükçekmece'de” diyen Çodur, ama bugün denize girilebilir nokta sayısının 87'ye çıktığını anımsattı.

Dursun Ali Çodur, “Mutlulukla görüyoruz ki, herkes bu işe inanmış. Yeni plajlar açabilmenin gayreti içinde.

Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, hatta özel sektör. Tuzla'da, Antalya'daki gibi özel plaj açan işletmeler var. Bu yıl Tarabya'yı da temizleyeceğiz. Oradaki plaj açık ama, denize girilemediği için sadece güneşleniliyor. Bu yıl orayı da bitirdiğimiz zaman özel plajların sayısı artacak” dedi.

DENİZE GİRİLEBİLİR YERLER

İSKİ tarafından yapılan ölçümler sonucu denize girilebilir noktalar şunlar:

“Avrupa Yakası: Büyükçekmece, Küçükçekmece, Sur dibi Topkapı kavşağı, Samatya Sur içi, Ahırkapı, Sarayburnu, Karaköy, Salıpazarı, Fındıklı, Dolmabahçe, Beşiktaş, Ortaköy, Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek, Rumeli Hisarı, Rumelihisarı İskele, Kireçburnu, Rumeli Kavağı 'Altınkum Plaj', Askeri Plaj.

Anadolu Yakası: Tuzla Deniz Harp Okulu, Tuzla Ankara Su Sporları, Tuzla Mendirek, Pendik'te 4 nokta. Kartal İDO, Maltepe, Küçükyalı, İdealtepe'de 2 nokta, Altıntepe, Bostancı İDO Çamaşırcı Deresi, Bostancı Turşucu Deresi, Suadiye'de 2 nokta, Caddebostan'da 2 nokta, Çiftehavuzlar, Fenerbahçe'de 3 nokta, Kalamış Marina, Moda, Kadıköy İnciburnu, Haydarpaşa, Harem, Üsküdar, Kuzguncuk, Nakkaşbaba, Kandilli, Küçüksu, Anadolu Kavağı, Poyraz'da 2 nokta, Anadolu Feneri, Kınalıada, Burgazada, Büyükada ve Sedefadası'nda 17 nokta.
Ağva Yeşilçay ve Pot Deresi, Kilyos'ta 3 nokta, Gümüşdere Plajı, Karaburun Plaj ve Karaburun Dalgakıran, Silivri bölgesinde Güzelce Marina, Kumburgaz.”

Ölçümlerde Celaliye ve Selimpaşa ile yeni hazırlanan plajı Haziran ayında açılacak olan Florya Menekşe, denize girilebilecek kriterlerde çıkmadı.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!