Irak'ta patlamalar: 63 ölü

Güncelleme Tarihi:

Irakta patlamalar: 63 ölü
Oluşturulma Tarihi: Aralık 22, 2011 08:16

Irak’ın başkenti Bağdat’ta meydana gelen patlamalarda en az 63 kişinin öldüğü belirtildi.

Haberin Devamı

Bombalı saldırılar, Irak’ta Şii Başbakan Nuri el Maliki ile Sünni gruplar arasında yaşanan gerginliğin iyice arttığı günlere denk geldi.  

 

Iraklı yetkililer, Bağdat'ta Şii nüfusun yoğun olduğu 11 mahallede 16 patlama yaşandığını belirtti. Ölü ve yaralı sayısı hakkında çeşitli kaynaklardan farklı bilgiler gelirken, AP haber ajansına bilgi veren güvenlik ve polis yetkilileri, patlamalarda 63 kişinin öldüğünü, 195 kişinin de yaralandığı bilgisini verdi.

 

CNN’e konuşan iki polis yetkilisi patlamaların iki saatlik süre içinde yaşandığını ve dokuz bomba yüklü araç, altı yol kenarına döşenen bomba ve bir havan topu ile düzenlendiğini belirtti. Patlamalar Bağdat’ın ticari ve yerleşim bölgeleriyle, hükümet binalarının bulunduğu noktaları hedef aldı.

 

Patlamalardan birinin Karrada mahallesinde meydana geldiği, bomba yüklü bir ambulans kullanan saldırganın, aracı hükümet binalarının yakınında havaya uçurduğu belirtildi. Bu patlamada 18 kişi hayatını kaybetti.

Haberin Devamı

 

SOKAKTA KRATER OLUŞTU / FOTO GALERİ

 

BAĞDAT'TA 12 AYRI BOMBALI SALDIRI / WEB TV 

 

MEZHEP ÇATIŞMALARI ENDİŞESİ

Bağdat’ı sarsan patlamalar, Ağustos ayından bu yana düzenlenen terör büyük terör saldırısı oldu.

 

17 kentte 15 Ağustos’ta düzenlenen bombalı saldırılarda, 74 kişi ölmüş ve 200’den fazla kişi yaralanmıştı.

 

Bugün yaşanan koordineli saldırıların kısa bir süre öncesinde, Diyala eyaletinde beş kişilik bir aile infaz edilmişti. Politik yapısı oldukça hassas olan Irak’ta yaşanan en son şiddet olayları, mezhep çatışmalarının başlayabileceğine dair sinyaller veriyor.

 

POLİTİK KRİZ SÜRÜYOR

Başbakan Yardımcı Tarık el Haşimi’nin Kürt yetkililer tarafından tutuklanmasının ardından, Başbakan Maliki ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’ndeki Kürtler arasında çıkan gerilim sürüyor.

 

Haşimi’nin dün serbest bırakılmasını yoksa bunun olumsuz sonuçları olabileceğini ifade eden Maliki, aynı zamanda Şiilerin başını çektiği hükümeti “diktatörlük” olarak tanımlayan Irakiye bloğu üyesi Sünni Başbakan Yardımcısı Salih el Mutlak’ın görevinden alınmasını istedi. Haşimi de Mutlak gibi Irakiye bloğu üyesi.

Haberin Devamı

 

Yaşanan son gelişmeler, Irak’ta Şiiler, Sünniler ve Kürtler arasında çatışmalar yaşanabileceği endişelerini güçlendirdi. 

 

Irak'taki ABD ordusuna ait son birlikler, Pazar günü ülkeyi terk ederek Kuveyt'e geçmişti.

 

Irakta patlamalar: 63 ölü

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!