Hızlı trenin sefer sayısı artacak

Güncelleme Tarihi:

Hızlı trenin sefer sayısı artacak
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 13, 2009 10:44

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, “İspanya'dan satın alınan ve geçen ay Türkiye'ye getirilen Yüksek Hızlı Tren (YHT) setinin testlerinin tamamlandığını belirterek, “Set sayısındaki artışa paralel olarak günde 13 olan YHT sefer sayısını, Eylülde 20'ye çıkaracağız” dedi.

Haberin Devamı

Karaman, Ankara-Eskişehir arasında 3 YHT setiyle hizmet verildiğini hatırlattı. İspanya'dan satın alınan 1 YHT setinin geçen ay Türkiye'ye geldiğini dile getiren Karaman, testleri tamamlanan setin de ay sonuna kadar Ankara-Eskişehir arasında servise gireceğini ifade etti.

TCDD Genel Müdürü Karaman, şunları söyledi:
“İspanya'dan yola çıkan 2 yeni YHT seti de 13 Temmuzda Türkiye'de olacak. Bu setlerin testlerinin tamamlanmasının ardından, 3 yeni YHT seti Eylülde devreye girecek. Set sayısındaki artışa paralel olarak günde 13 olan YHT sefer sayısını, Eylülde 20'ye çıkaracağız. Yaz tatilinin başlamasıyla, YHT'ye olan ilgi arttı. YHT'de, özellikle hafta sonları, 11.00, 13.00 ve 18.00 saatlerindeki seferlerde doluluk oranları yüzde 100'e yaklaşıyor. Diğer seferler de normal dolulukla işletiliyor.”

SİNCAN TREN YOLU KÖPRÜSÜ 5 ŞERİDE ÇIKIYOR

Ankara-Eskişehir arasında sefer yapan YHT'nin, Esenkent'e kadar konvansiyonel hattan gittiğini ve buradan YHT hattına geçtiğini hatırlatan Karaman, şöyle devam etti:
“Sincan-Esenkent arasındaki hızlı tren hattında inşaat çalışmaları tamamlandı. Sincan merkezdeki hemzemin geçitte de Ankara Büyükşehir Belediyesi çalışma yürütüyor. Sincan'daki tren yolu köprüsünün 5 şeride genişletilmesi çalışmaları dolayısıyla 3 Ağustostan itibaren 36 saat süreyle bu güzergahta demiryolu ulaşımı yapılamayacak. Hemzemin geçitteki çalışmaların tamamlanmasının ardından Sincan-Esenkent arasındaki hızlı tren hattının testleri yapılacak ve bu yol Eylülde YHT hattı olarak hizmete geçecek. Böylece YHT artık Sincan'dan itibaren hızlanacak.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!