HDP'li Hasip Kaplan'dan şok iddia: Türk ordusu YPG ile birlikte çalıştı

Güncelleme Tarihi:

HDPli Hasip Kaplandan şok iddia: Türk ordusu YPG ile birlikte çalıştı
Oluşturulma Tarihi: Şubat 23, 2015 12:27

Suriye sınırları içindeki, Türkiye Cumhuriyeti'ne ait toprak parçası olan Süleyman Şah Türbesi'nin taşınması konusunda en çarpıcı iddia, HDP'den geldi.

Haberin Devamı

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Süleyman Şah Türbesi'nin taşınması operasyonundan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve YPG'nin birlikte çalıştıklarını öne sürdü.

HDPli Hasip Kaplandan şok iddia: Türk ordusu YPG ile birlikte çalıştı
Kobani'den Şah geçişi

Hasip Kaplan, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "30 yıldır çatışan TSK ve YPG ilk kez aynı operasyon içinde yer aldı. Bu bir milattır" ifadelerini kullandı. Kaplan, Süleyman Şah türbesinin yeni taşındığı alanın da "Kobani kantonu kontrolündeki bölgede olduğunu" iddia etti.

HDPli Hasip Kaplandan şok iddia: Türk ordusu YPG ile birlikte çalıştı
TÜRKİYE PAZAR SABAHINA BU HABERLE UYANDI

"ENVER MÜSLÜM ANKARA'DAYDI, KOBANİ SÖZCÜSÜ OPERASYONUN İŞARETİNİ VERDİ"

Kaplan, şöyle konuştu:
"YPG sözcüsü Polat Can'ın dün akşamdan beri operasyon konusunda duyuruları vardı. Bir müdahalenin işaretlerini veriyordu. Kobani eş başkanı Enver Müslüm ve sözcüleri Polat Can Cuma günü Ankara'daydı, arkadaşlarımızla Meclis'te beraberlerdi.

Haberin Devamı

OPERASYONDAN BİRBİRİNDEN ÇARPICI KARELER

"BU BİR MİLAT OLABİLİR..."

TSK'nın, Süleyman Şah türbesinin taşınması için yaptığı Şah Fırat operasyonu için "Kobani'den Suriye'ye girdiğini de kaydeden Kaplan, "En enteresan olay, 30 yıldır çatışan bir sürecin ardından TSK ve YPG'nin birlikte bir operasyon içinde yer almasıdır. Bu bir milat olabilir. Türkiye'nin, Ortadoğu'daki Kürtlerin, Suriye ve Irak'takilerin durumu değerlendirilirse, Türkiye'nin sınırlarının güvencesi açısından Rojava kantonlarının nasıl bir rol oynayacağı görülür."

SÜLEYMAN ŞAH SAYGI KARAKOLU’NUN 94 YILLIK TARİHİ

"YPG, İŞİD'İ İYİ TANIYORDU"

Uzun süredir IŞİD'e karşı mücadele eden YPG güçlerinin, IŞİD'i "çok işi tanıdıklarına" dikkat çeken Kaplan, şu iddialarda bulundu: "Operasyonda herkese düşen çok ciddi görevler vardır. TSK yerel durumu, IŞİD'in tarzını, mayını, saldırılarını silah gücünü, YPG kadar bilemez. YPG'nin IŞİD'e karşı müthiş direnişi oldu. 37 tane patlayıcı taşıyan aracı imha etmesi, IŞİD direnişini ne kadar güçlü olduğunu gösteren bir etkendi.

Şartlar düzelene kadar memlekete yakın

Bu tür karasal operasyonlarda, yerel güvenceniz yoksa, hem pusulama, bomba pusu kurmada risk büyürdü. Operasyon konusunda yapılan açıklamalarda, bir başçavuşun operasyon sırasında, o da bir kaza sonucu şehit düştüğü yazıyor. Operasyonun sıfır kayıpla gerçekleşmesinde elbette ki TSK'nın etkisi var ama, YPG'nin de etkisini görmek gerekir".

Haberin Devamı

Kaplan, Süleyman Şah karakolunun yeni taşındığı yerin, Türkiye sınırına yakın bir bölgede, YPG kontrolü altındaki Kobani kantonu sınırlarında yer aldığını iddia etti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!