Güneydoğu'da 'Olağanüstü Hal' 15. yılında

Güncelleme Tarihi:

Güneydoğuda Olağanüstü Hal 15. yılında
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 18, 2001 14:25

Haberin Devamı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 12 Eylül 1980'de ilan edilen sıkıyönetimden sonra yürürlüğe konulan ''Olağanüstü Hal'' uygulaması yarın 15. yılına giriyor.   Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yer alan 8 ilde terör örgütünün saldırıları nedeniyle 19 Temmuz 1987 tarihinde ilan edilen ''Olağanüstü Hal'', 14 yılda 42 kez uzatılırken, bu uygulama ülke tarihinde en uzun süreli olağanüstü hal uygulaması olarak yer alıyor.

8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın Başbakanlığı döneminde kurulan OHAL ilk olarak Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari, Mardin, Siirt, Tunceli ve Van'da uygulamaya konulurken, Adıyaman, Bitlis ve Muş ta ''Mücavir il'' kapsamına alındı. Bu tarihten itibaren uygulama,Diyarbakır'da kurulan Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yönetilmeye başlandı.  Daha sonraki tarihlerde Adıyaman, Bitlis ile il olan Batman ve Şırnak, OHAL kapsamına alındı. 

Bir dönem 13 ilde süren ''Olağanüstü Hal'', bölgede terör olaylarının azalmasıyla birlikte ilk olarak Adıyaman'da, daha sonraki yıllarda da Batman, Bingöl, Bitlis, Mardin, Muş, Siirt ve Van illerinde kaldırıldı. Uygulama halen Diyarbakır, Şırnak, Hakkari ve Tunceli'de sürüyor.  

Olağanüstü Hal Bölge Valiliği görevine ilk olarak Hayri Kozakçıoğlu atanırken, daha sonra bu görevi Necati Çetinkaya, Ünal Erkan, Necati Bilican ve Aydın Arslan yürüttü. Aydın Arslan, 1999 yılında görevdeyken geçirdiği rahatsızlık sonucu yaşamını yitirdi.  Bu görev şu anda Gökhan Aydıner tarafından yürütülüyor.  

Bölgede uygulamasının başladığı tarihten bugüne kadar PKK'ya karşı sürdürülen operasyonlarda bugüne kadar ölü, yaralı ve teslim olmak üzere toplam 29 bin 712 kişi  ele geçirildi.   Bölgedeki olaylarda bin 117'si de geçici köy korucusu olmak üzere toplam 5 bin 40 güvenlik görevlisi de şehit oldu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!