Güneş beyni vuruyor

Güncelleme Tarihi:

Güneş beyni vuruyor
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 19, 2008 10:50

Güneşin hızlı nabız, baş ağrısı, bulantı, şuur bulanıklığı gibi durumlara yol açtığını biliyor musunuz?

Haberin Devamı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Çokluk, yapılan bilimsel çalışmalarda sıcak çarpması sonucu ölen hastaların büyük çoğunluğunun beyin hasarı nedeniyle kaybedildiğinin anlaşıldığını söyledi. Çokluk, hava sıcaklıklarının etkisini sürdürdüğü bugünlerde insanların güneş çarpması konusunda bilinçli hareket etmelerinin hayati önem taşıdığını belirtti.
Sıcak çarpmasında yüksek vücut ısısı, kırmızı, sıcak ve kuru bir deri, nabzın hızlanması, zonklayıcı bir baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, şuur bulanıklığı veya şuurun tamamen kaybolması gibi durumların ortaya çıktığını anlatan Çokluk, ''Bu bulgular olan kişiler derhal soğuk bir yere taşınmalı; burası tercihan klimalı bir iç ortam olmalıdır. Soğuk yer bulunamıyorsa dışarıda gölgeli bir yere taşınmalıdır. Kişi hemen yarı oturur pozisyona gelecek şekilde başı yükseltilmelidir. Elbiseleri çıkarılmalı veya azaltılmalı, bunu takiben baş ve vücut soğuk suyla yıkanmalı ve hastaneye kaldırılmalıdır'' dedi.

Haberin Devamı

Çokluk, sıcak çarpmasından korunmak için serin mekanlarda bulunulmasını ve bol su ve sıvı, meyve suyu, mineralli sular, sulu meyveler tüketilmesini önerdi.  
        

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!