Geronimo'nun birinci yılında Afganistan'da

Güncelleme Tarihi:

Geronimonun birinci yılında Afganistanda
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 02, 2012 00:00

ABD Başkanı Barack Obama, El Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürülüşünün birinci yıldönümünü habercileri atlatarak gittiği Afganistan’da “kutladı.”

Haberin Devamı

Her fırsatta Geronimo kod adıyla gerçekleştirilen operasyonu siyasi malzeme yapmayacağını söyleyen Obama, tam da bin Ladin’in öldürüldüğü saatlerde ABD halkına seslendi.

BİRKAÇ gün önce yaptığı açıklamada “Bin Ladin’in öldürülüşü kutlanacak değil, üzerinde düşünülecek bir şey” diyen ABD Başkanı Obama, El Kaide liderinin öldürüldüğü saatleri bölgede geçirmek için sadece 7 saatliğine Afganistan’a gitti. Daha önce kimseye duyurulmayan program çerçevesinde Afganistan’daki Bagram Hava Üssü’ne inen Obama’nın bin Ladin’in Pakistan’da öldürüldüğü saatlerde de ABD halkına seslenmesi iyice kızışan başkanlık seçimlerine yönelik bir manevra olarak yorumlandı.

'Ufukta ışık göründü'

ABD’li yetkililer, Obama’nın Afganistan’ı NATO dışındaki önemli müttefiklerden biri olarak ilan edeceğini ve bunun, Obama yönetiminde bir ilk olacağını belirtiyor.
ABD Başkanı Barack Obama ve Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ABD muharip güçlerinin 2014 yılında Afganistan’dan çekilmesinden sonra iki ülke ilişkilerinin koşullarını şekillendiren anlaşmayı imzaladı. Obama ve Karzai anlaşmayı, Obama’nın ülkeye gelmesinden çok kısa bir süre sonra Devlet Başkanlığı Sarayı’nda imzaladılar.
Barack Obama, imza töreninde yaptığı konuşmada, savaşın maliyetinin büyük olduğunu hatırlatarak, Afganistan ile yapılan anlaşmanın, ABD’nin “bu savaşı bitirmesine” olanak sağlayarak, “gelecekteki barışın” yolunu açtığını söyledi. Obama, ABD’nin hala Afganistan’ın ve Afgan halkının yanında olduğunu belirterek, “Şimdi hep birlikte, kendimizi savaşın yerine barışı koymaya adadık” dedi.

Haberin Devamı

Bin Ladin günlükleri

Bin Ladin operasyonunun yıldönümü ABD basının da ilk gündem maddesiydi. ABD basını operasyonda ele geçirilen Bin Ladin belgelerini yayınlamak için adeta yarıştı. Washington Post’a göre Bin Ladin son günlerinde tuttuğu günlüklerde, örgütün gidişatından hiç memnun olmadığını tekrarlıyor,

/images/100/0x0/55eb3af1f018fbb8f8b3bdf0

Afrika ve Ortadoğu’da gevşek bağlar kurduğu örgütlerin ideolojilerini eleştiriyordu. Barack Obama’nın terörle mücadele danışmanı John Brennan da dün yaptığı açıklamalarla Bin Ladin’in endişelerini doğruladı.
Brennan insansız hava araçları ile El Kaide’nin Pakistan ve Afganistan’daki üslerinin sık sık vurulmasının Bin Ladin’i öfkelendirdiğini, hatta bir ara “felaket üzerine felaket” yaşadıklarından dem vurup örgütün ismini değiştirmeyi bile düşündüğünü ileri sürdü.

Haberin Devamı

Aşk gemisi kaçırıp infaz yapacaklardı

Usame Bin Ladin’in son günlerinde 11 Eylül tarzı çarpıcı bir terör eylemine imza atmak istediği de ABD basının gündeminin üst sıralarında yer aldı.

Son Bin Ladin iddiaları şöyle:
- NBC’ye göre Bin Ladin, son dönemde örgüte gönderdiği mesajlarda sık sık en az 11 Eylül kadar çarpıcı eylem planlanmasını istiyordu. Aynı televizyona göre Başkan Obama’ya suikast düzenlenmesi Bin Ladin’in istekleri arasındaydı ama öncelikleri arasında değildi.
- CNN televizyonuna göre Bin Ladin, yolcu gemilerinin kaçırılması veya 2008’de 164 kişinin öldüğü Mumbai otel saldırısının bir benzerinin Avrupa’da düzenlenmesi gibi bir eylemin gerçekleştirilmesi emrini vermişti. Buna göre örgüt, lüks yolcu gemilerini kaçırıp yolcuları infaz ederek bunu önemli üyelerinin serbest bırakılması için çeşitli devletlere baskı aracı olarak kullanmayı düşünüyordu.
- CNN’e göre bu bilgiler Almanya’da yakalanan bir El Kaide militanın iç çamaşırında bulunan bir flaş bellekte ortaya çıkarıldı. Bir porno filmin üzerine kodlanmış mesaj El Kaide’nin planlarını ortaya çıkardı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!