GeriGündem Eski Türk devleti askerleri görev almaya devam edecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  419
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eski Türk devleti askerleri görev almaya devam edecek

Eski Türk devleti askerleri görev almaya devam edecek
refid:27960147 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, çeşitli dönemlerinde tarih sahnesinde yer almış olan 16 Türk devletinin askerlerini giysileriyle temsil eden uygulamayı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki resmi karşılama törenlerinde kullanmaya önümüzdeki süreçte de devam edecek.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Muhafız Alayı'na mensup 16 askerin, resmi karşılama törenlerine, Cumhurbaşkanlığı forsunda yıldızlarla simgelenmiş durumdaki Türk devletlerinin askerlerinin giysileriyle katılmaları bundan sonraki resmi karşılamalarda da sürecek. Bu yeni projenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bilgisi dahilinde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı tarafından gerçekleştirildiği kaydedildi.

KİMİN ÖNERİSİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Bu yeni uygulamayla birlikte Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nın bando, tören taburu gibi unsurlarına 16 Türk devletinin askerlerini temsil eden askerler de eklenmiş oldu. Törene temsil ettikleri devletin askerlerin üniformalarıyla iştirak eden 16 muhafızın nerede nasıl duracakları konusunda kesin bir kural bulunmadığı; yapılacak farklı planlamalarla tören alanında farklı biçimde konumlandırılmalarının da mümkün olduğu öğrenildi.

SARAYDA BİR İLK

İlk kez Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın resmi karşılama töreninde kullanılan 16 askerin kıyafetlerinin, araştırmalar neticesinde aslına uygun olarak hazırlatılmış oldukları kaydedildi.Eski Türk devleti askerleri görev almaya devam edecek

HANGİ ASKER HANGİ TÜRK DEVLETİNİN

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki merdivenin sağında yer alan askerler (yukarıdan aşağıya) 1- Karahanlı Devleti, 2- Altınordu Devleti, 3 - Gazneli Devleti 4 - Harezmşah Devleti, 5 - Avar Kağanlığı, 6 - Uygur Kağanlığı, 7 - Hazar Kağanlığı ve 8 -Babür İmparatorluğu'nu temsil ediyor.

Merdivenin solunda yer alan muhafızlar ise (yukarıdan aşağıya) 9 - Büyük Hun İmparatorluğu, 10 - Batı Hun İmparatorluğu, 11 - Avrupa Hun İmparatorluğu, 12 - Akhun İmparatorluğu, 13 - Selçuklu İmparatorluğu, 14 - Timur İmparatorluğu, 15 - Göktürk Kağanlığı ve 16 - Osmanlı İmparatorluğu'nu temsil ediyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle