Esenyurt'ta camide yangın

Güncelleme Tarihi:

Esenyurtta camide yangın
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 09, 2014 01:51

Esenyurt'ta Caferilerin gittiği camide dün gece çıkan yangınla ilgili konuşan Dünya Caferi Alimler Birliği Başkanı Hasan Karabulut, “Bu olay İslam düşmanlarının planıdır" dedi. Yanan caminin imamı bir hafta önce tehdit aldığını söyleyerek, birilerinin gelip kendisine, "Siz bizden değilsiniz, sizin yaşama hakkınız yok. Siz taşa tapıyorsunuz. Siz Şiasınız, Caferisiniz. Biz sizi yakacağız" dediğini belirtti. Karabulut ayrıca, “Bugün bu eylemlerin tamamının arkasında, Selefi El Kaide anlayışı vardır. IŞİD ve El Nusra da onun kollarıdır. Türkiye'de belki akla en son gelecek olan camilerin kundaklanması ve yakılması olayıdır. Ancak ne yazık ki Ramazan ayında camiler kundaklanıyor, ateşe veriliyor ve camideki Kur'an-ı Kerim'ler yakılıyor. Bu kısa bir sürenin hadisesi değildir. Bu olay İslam düşmanlarının planıdır" dedi.

Haberin Devamı

Caferilerin gittiği Yenikent Mahallesi, Aşık Şenlik Caddesi üzerinde bulunan Muhammediye Camii'nde saat 02.00 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

Camideki dumanı fark eden vatandaşlar, durumu itfaiye ve polise bildirdi. İhbar üzerine olay yerine Esenyurt ve Avcılar'dan itfaiye ekipleri sevk edildi. Yanan camiye gelen itfaiye, alevleri kısa sürede söndürdü. Yangın sonrasında caminin kütüphane bölümünde, minber ve çevresinde büyük çapta maddi hasar meydana geldi. Polis ekipleri olay yerinde bir süre inceleme yaparken; itfaiye yangının çıkış sebebini belirlemeye çalışıyor.

Haberin Devamı

"BİR HAFTA ÖNCE BENİ TEHDİT ETTİLER"

Yaklaşık 1 hafta önce tehdit edildiğini iddia eden Cami İmamı Hamza Aydın, "Caminin yandığını haber verdiler. Görgü tanıkları var. Merdiveni dayayarak içeriye girmişler ve kütüphaneden başlamışlar. Geçtiğimiz ay yanan cami gibi önce benim camimdeki kütüphaneyi yaktılar. Caminin içerisine de sirayet etti. Molotof mu bir şey diyemem. Bir hafta önce gelerek beni tehdit ettiler. Emniyete giderek şikayetçi oldum. Adamlar bana, 'Siz bizden değilsiniz, sizin yaşama hakkınız yok. Siz taşa tapıyorsunuz. Siz Şiasınız, Caferisiniz. Biz sizi yakacağız' dediler, bir hafta sonra da gelip yaktılar. Polise şikayet ettikten sonra bir şey yapılmadı. Şikayetçiyiz" diye konuştu.

Haberin Devamı

Olayı duyup camiye gelenler olayla ilgili bilgileri olmadığını haberi duyunca camiye geldiklerini söylediler.

CAFERİ ALİMLER BİRLİĞİ BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

Dünya Caferi Alimler Birliği Başkanı Hasan Karabulut, yanan camiyle ilgili olarak bugün Küçükçekmece Halkalı'da Caferilerin gittiği Zeynebiye Camii'ne ait çay bahçesinde açıklamalarda bulundu. Caminin kasıtlı olarak başkaları tarafından yakıldığını iddia eden Karabulut, 10 gün önce cami imamının tehdit edildiğini belirterek, “Bugün bu eylemlerin tamamının arkasında, Selefi El Kaide anlayışı vardır. IŞİD ve El Nusra da onun kollarıdır. Türkiye'de belki akla en son gelecek olan camilerin kundaklanması ve yakılması olayıdır. Ancak ne yazık ki Ramazan ayında camiler kundaklanıyor, ateşe veriliyor ve camideki Kur'an-ı Kerim'ler yakılıyor. Bu kısa bir sürenin hadisesi değildir. Bu olay İslam düşmanlarının planıdır" dedi.

Haberin Devamı

“CAMİYİ KUNDAKLAYANLAR ORTAYA ÇIKARILSIN"

Olayla ilgili yetkililerin tedbirli davranmadığını da savunan Karabulut, “Bir an önce bu camiyi kundaklayanlar ortaya çıkarılsın. Bugün Alevi kesim ve Caferi kesim, Selefi anlayışına sahip olanların tehdidi altındadır. Kur'an ve cami bizim değerimizdir. Ülkemizde bu olayın özellikle Ramazan ayında yapılması manidardır" diye konuştu.Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!