Esad’a İstanbul’dan sert mesajlar

Güncelleme Tarihi:

Esad’a İstanbul’dan sert mesajlar
Oluşturulma Tarihi: Haziran 08, 2012 00:00

Suriye yanıyor, diplomasi ve siyaset ısınıyor. Önceki gece Hama yakınlarında sahneye konulan katliamda en az 55 kişi öldü.

Haberin Devamı

BM gözlemcilerinin köye girmesine bile izin verilmedi. Terörizmle Mücadele Küresel Forumu için İstanbul’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, “Esad gitmeden, barış gelmez” diye rest çekti.

GÜN geçmiyor ki, Suriye’den şiddet ve ölüm haberleri gelmesin. 2011 yılının mart ayından bu yana isyanı, geçtiğimiz nisan ayından bu yana da “ateşkes”i yaşayan ülkede katliamın adresi bir kez daha Hama oldu. Hama’nın kuzeybatısındaki El-Kubeyr köyünde gerçekleştirilen operasyonda çoğu El Yetim ailesinden en az 55 kişi öldü. Birçok kaynak, ölü sayısının 100’den fazla olduğunu savunuyor. Suriye Hükümeti, katliamı kendilerinin gerçekleştirdiği iddialarını yalanladı. Ancak olaylarla ilgili haberlerin alınması üzerine dün acilen bölgeye giden BM gözlemcileri, El-Kubeyr’e alınmadı.

Haberin Devamı

Terörörizmle Mücadele Küresel Forumu’na katılmak üzere önceki gece İstanbul’a gelen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, bu yeni katliama ilişkin haberlerin alındığı saatlerde, Beşar Esad’ı koltuktan düşürme konusundaki ısrarlarını sürdürecekleri mesajını verdi. Çarşamba gecesi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun evsahipliğinde düzenlenen ve İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Tunus ve Fas’ın da temsilcilerinin bulunduğu toplantıda muhataplarını, Suriye konusundaki yaklaşımları hakkında bilgilendirdi. ABD Dışişleri yetkilisinin verdiği yetkiliye göre Clinton, konuşmasında, “Esad iktidarının tamamen el değiştirmesi” planını da içeren bir geçiş stratejisine rehberlik ettiklerini anlattı.

Yaşananlar vicdana sığmıyor

/images/100/0x0/55ea9b6df018fbb8f88b090c

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, dün kameralar önünde yaptığı konuşmada da çok net sözler sarfederek, önceki gün El Kubeyr’de yaşanan katliamı ve süregiden şiddeti, “Gördüklerimizden iğrendik. Hama’da gördüğümüz, rejim tarafından desteklenen şiddet vicdanlara sığmıyor. Esad zulüm ve hilebazlığını ikiye katladı. Suriye, Esad gitmediği sürece barışçıl, istik rarlı ve demokratik bir ülke olamaz” sözleriyle değerlendirdi. Kofi Annan ile görüşeceğini ve diğer ülkeleri de sürece dahil edebilmek için Annan planına son desteği vermek gerektiğini belirten Clinton bu konuda uzman bir danışmanını da Moskova’ya gönderdiğini belirterek “Rus hükümeti ile politik geçişi tartışacak. Kimse bu ölümlerin devam etmesinden memnun değil” dedi.  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Türkiye olarak her türlü senaryoya hazır olmak zorunda olduklarını belirtti.

Haberin Devamı

‘Bu vahşet ancak Esad’a yakışır’

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, son olaylarla birlikte Esad’ın “gidici olduğunu bir kez daha gösterdiğini” söyledi. Bu vahşetin ancak Esad’a yakıştığını söyleyen Erdoğan “Şu anda kendi sonunu hazırlıyor. Kimler yardımcı oluyor bunları da zaten biliyorsunuz” dedi.
Bu arada ABD tüm ülkeleri Esad’ı desteklemekten vazgeçmeye çağırırken Rusya ve Çin, BM kararıyla Suriye’ye dışarıdan müdahaleye izin vermeyeceklerini “garanti ettiklerini” duyurdu. BM ise hızlı tepki verilmezse ülkede krizin kontrolden çıkacağı konusunda uyardı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!