Erdoğan'dan uçak açıklaması

Güncelleme Tarihi:

Erdoğandan uçak açıklaması
Oluşturulma Tarihi: Ekim 11, 2012 18:21

Başbakan Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'na indirilen Suriye uçağıyla ilgili, “İhbar noktasında, takdir edersiniz ki bu tür kuruluşlar, neresi ihbar etti, bunlar açıklanmaz” dedi.

Haberin Devamı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'na indirilen Suriye uçağıyla igili soruları cevapladı. İşte Erdoğan konuşmasının satırbaşları:

"YOLCULARIN TÜM İHTİYAÇLARI KARŞILANDI”

Uçak iniş yaptıktan sonra ilgili birimlerimiz devreye girdi, kendilerine binalarımızda istirahat etme imkanı hazırlandı, tedbirler buna göre alındı. İçeriden birkaç kişi çıktı, fakat bir grup çıkmadı daha sonra çıkanlar tekrar uçağı döndüler. Kendilerine uçakta her türlü ihtiyaçları giderilmek suretiyle yemek vesaire içecek hepsi muntazaman verildi. Bunun yanında içeride herhangi bir sağlık noktasında sıkıntı olur diye bu tür tedbirler alınmıştı. Bununla ilgili olarak içeriye doktor gönderildi. Böyle bir sıkıntı söz konusu değil. Ama biz ne olur ne olmaz diye bu tedbiri elden bırakmadık.

Haberin Devamı

"GÖNDEREN YER DE GÖNDERİLEN YER DE BELLİ"

Yapılan aramalar savunma saniyine ait malzemeler bulundu. Bunlara el konuldu ve ilgili birimlere gönderildi. Bunların neler olduğu noktasında çalışmaları o birimlerimiz yapıyor. Gerek gönderilen yer gerekse gönderen yer bunların hepsi belli. Konuyla ilgili olarak da bu açıklamaları ilgili birimlerimize yaptık. Fakat ben burada özellikle bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

‘RUSYA’NIN MKE’Sİ’ NE DEMİŞTİ?

Rusya’nın silah ihracatçısı Rosoboronexport’un sözcüsü Viyaçeslav Davidenko bugün erken saatlerde Reuters’a yaptığı açıklamada, “O uçakta kargomuz yoktu. Biz silahlarımızı her zaman uluslararası normlara uygun şekilde teslim ederiz. Bir yolcu uçağıyla silah göndermek silah ihracatıyla ilgili bütün yasaların ihlali anlamına gelir” dedi.

Interfax’a açıklama yapan bir başka yetkili ise, “Uçakta ne silah ne de herhangi bir askeri ekipman sistemi ya da parçası bulunuyordu. Bunların uçakta olması da mümkün değildi” diye konuştu. Moskova’nın Suriye’ye silah ihracatını durdurmadığını da belirten yetkili, “Eğer herhangi bir askeri ya da teknik ekipman ya da silah gönderme ihtiyacı olursa, biz bunu yasadışı yollardan değil rutin yollardan yaparız. Bu iş için sivil uçakları kullanmayacağımız kesin” ifadelerini kullandı.

"KARGO BİZİM DEĞİL"

Rus konsolosluk yetkilisi Yelena Kara-Sal ise kargonun Rusya’ya ait olmadığını vurguladı. Interfax’a konuşan Kara-Sal, “Kargonun Rusya kaynaklı olduğuna dair şu an bir tartışma söz konusu değil. Konsolosluk çalışanları detayların açıklanması için bugün içinde yerel yetkililerle bağlantı kuracak” diye konuştu.

Haberin Devamı

“ÇAKI BİLE GÖTÜREMEZSİNİZ”

Burası çünkü önem arz ediyor. O da şudur, yolcu uçaklarıyla her halükarda asla bu tür savunma sanayine ait veyahut da silah mühimmat araç gereç hiçbir malzeme taşınamaz. Bu uluslararası anlaşmaların gereğidir. Tabi hava sahamızdan böle bir şeyin geçmesine yönelik de bu tür bir iznin ve yolcu uçağıyla böyle bir şeyin yapılması zaten uluslararası uçuşlara da aykırıdır. Hatta hatta ben biraz daha işi ileriye götüreceğim, yani toplu miktarda çakı bile götüremezsiniz. Bu bile yasaktır. Ama bu bile maalesef bu yasak çiğnenmiştir.

"İHBARI KİM YAPTI?"

Rusya’dan bizim MKE’nin muadili olan Suriye Savunma Bakanlığı'na gönderilen araç gereç mühimmattır. Ve şu anda bulunan bizim ilgili birimlerimizde incelemesi devam etmektedir. Daha sonra da gerekli olan açıklama gerekli olduğu takdirde açıklanacaktır. Bütün bunlara el konulduktan sonra, bunların hepsi tutanakla tespit edilmiştir, uçak yolcularıyla beraber 9 saatlik bir Esenboğa’daki alıkonulmadan sonra tekrar kendi güzergahında yolcularıyla birlikte yoluna devam etmiştir. İhbar noktasında takdir edersiniz ki bu tür kuruluşlar, bunlar açıklanmaz. Bunu da artık sizin anlayışınıza bırakıyorum.

Haberin Devamı

“PUTİN ZİYARETİ ÖNCEDEN AYARLANDI”

Sayın Putin’in Türkiye ziyareti bizim 4 gün önce yaptığımız telefon görüşmesinde zaten mutabık kaldığımız bir konudur ve tarihini birlikte diplomatik çevrelerimiz 3 aralık olarak o görüşmemizden sonra belirlemişlerdir ve biz bu görüşmeyi kendileriyle yaptık. 45 dakikalık bir görüşmeydi ve onun neticesinde bunun 3 Aralık’ta yapılması konusu dışişleri yetkililerimiz tarafından bugün açıklanmış olması gerekiyor. Olayın bununla alakası yok, bunlar farklı şeyler.

“ALICI SURİYE MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI”

Fakat açıklamanın istenmesi hususunda ise, az önce de söylediğim gibi, zaten ne gönderildiği, bunların hepsi ilgili birim tarafından da bilinmektedir, bunu da ben sizlere az önce ifade ettim. Yani Rusya’nın silah ve mühimmat askeri ihracatını yapan ajansı yani bizim MKE gibi Rusya’daki bir bürodan ofisten veya kurumdan nasıl derseniz deyin onun gönderdiği ihraç ettiği ürünler bunlar. Ve alıcı firma da bu da oradaki şeylerde var, Suriye Milli Savunma bakanlığı. Artık bunun neler olabileceğini sizler de tahmin edin, anlayın. Ve şu anda da bu tür malzemelere el konulmuştur. Bunlar da şu anda bizim ilgili birimlerimizdedir ve üzerlerinde çalışma devam etmektedir.

Haberin Devamı

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!