Erdoğan: Tavrım moderatöre

Güncelleme Tarihi:

Erdoğan: Tavrım moderatöre
Oluşturulma Tarihi: Ocak 30, 2009 21:52

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Davos'ta, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile katıldığı Gazze konulu paneldeki tepkisinin, oturumu yöneten moderatöre olduğunu belirterek, “Herhangi bir şekilde ne İsrail halkını ne Cumhurbaşkanı Perez'i ne de Musevi halkını hedef aldım” dedi.

Haberin Devamı

Erdoğan paneli böyle terk etti - Video

Dünya Ekonomik Forumu çerçevesinde düzenlenen “Gazze Orta Doğu İçinModel” oturumuna katılan Başbakan Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ilearasında yaşanan gerginlik sonrasında salonu terk etmesinin ardından, ForumBaşkanı Klaus Schwap ile bir araya geldi.

 

http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/olayani_video.gifKısa süren bir görüşmenin ardından Erdoğan ve Schwap bir basın toplantısıdüzenledi. Davos Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab, oturumun bu şekildebitmiş olmasından dolayı çok üzgün olduğunu belirterek, duygularını paylaşmakistediğini söyledi.

 

Haberin Devamı

Schwab, “Çünkü Sayın Başbakan Erdoğan yakın ilişkilerimin olduğu vegüvenilir bir dostumuz olan bir kişi ve burada tüm organizasyon içinde Türkhükümeti büyük destek sağlıyor. Ancak burada daha fazla önemli olan husus isebizler burada kendisinin Orta Doğu'daki barış için, oynamakta olduğu rol içintekrar tekrar teşekkür etmek istiyorum. Bu önemli görev ve sorumluluğu üstlendiğiiçin hakkını her zaman teslim etmemiz gereken biri Sayın Erdoğan” dedi.

 

Erdoğan'ın Orta Doğu'daki sorunların çözümü için önemli sorumluluklarüstlendiğini ifade eden Schwab, aslında bütün konuşmacılara belli sürelerverildiğini vurguladı. Schwab, “İlk süreçte 5'er dakika verilmekte, daha sonradiyalog ortamı oluşuyor ve 5'er dakika veriyoruz. Ancak burada maalesef ilkturdaki konuşmalar uzun sürdü ve sınıra yaklaştık ve zamanımızı aştık ve üzüntüiçinde söylüyorum ki görüşmeleri kesme zorunluluğu doğdu. Bu durum nedeniyle ilkturda konuşmalar uzun sürdü. Sayın Erdoğan anlamlı bir cevap yansıttı” diyekonuştu.

 

Schwab, büyük çabalar sarf ederek yürüttükleri forumda, herkesin “barışve ekonomik refahı sağlamak için” geldiğini anlatarak, şunları kaydetti:

 

Haberin Devamı

“Bizler buradayız. Davos'un ruhu içerisinde karşılıklı olarak anlayışmevcuttur. Burada olumlu ruh halini yansıtmak yapıcı olarak çalışmalar yürütmeruh hali egemendir. Diyaloğun oluşturulması için gerçekleşiyor bunlar, diyaloğunbizlerin umutlarını yeşertmesi için diyaloğun gerçekleşmesi gerekiyor. Bizlerbunun için mücadele ediyoruz ve uzlaşının sağlanması, barışın Orta Doğu'da egemenolması için bu gibi oturumlar düzenleniyor ve şunu umut ediyorum ki bugünküoturumda gerçekleşen duruma rağmen yalnızca buradaki bu durum değil ortakdeğerler ortak uzlaşı alanı ve karşılıklı algılama egemen olur. Buradabulunduğunuz içini teşekkür ediyorum.”

 

Haberin Devamı

ERDOĞAN'IN SÖZLERİ

 

Erdoğan, uluslararası alanda özgür bir tartışma ortamı teşkil edenDavos'a her zaman olduğu gibi barışçı, yapıcı ve uluslararası işbirliğine katkıdabulunmak üzere geldiğini ifade etti. Davos çerçevesinde yürütülen muhtelif faaliyetler kapsamında uluslararasıbarış, istikrar ve işbirliğinden yana olan tutumunu vurguladığını dile getirenErdoğan, şöyle konuştu:

 

“Bu kapsamda Orta Doğu barış süreci, İsrail-Filistin, İsrail-Suriye veLübnan konularında özellikle yürütüğümüz temas ve çalışmalar hakkındaaçıklamalarda bulundum. Son bir ay zarfında yaşanan, insanlık trajedisini ki bildiğimiz gibiGazze'de yaşanan trajedi ve kriz ile ilgili gözlem ve değerlendirmelerimizi Davosruhuna ve usullerine uygun şekilde açık yüreklilik ile paylaştık.

 

Haberin Devamı

Konuşmamda özellikle altını çizerek barış mesajlarını ön plana çıkardım.Herhangi bir şekilde ne İsrail halkını ne Cumhurbaşkanı Perez'i ne de Musevihalkını hedef aldım. Aksine, bugün öğleyin yapılan panelde de bu akşam yapılanpanelde de antisemitizmin bir insanlık suçu olduğunu ifade eden bir başbakan, birlider olduğumu tekrar hatırlattım.

 

Tabii, usul açısından bir şeyi hatırlatmak durumundayım. Bugün öğlenkatıldığım panelde 14.30 başlaması gerekirken sadece ben ve AzerbaycanCumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev geldi. Maalesef 20 dakika bekledik henüz kimsegelmemişti. Panel yöneticisi 'gelin buyurun çıkalım 2 kişi ile buna başlayalım've 14.50'de panele başladık.

 

Haberin Devamı

Akşamki panele gelince Sayın Ban-Ki Mun 8 dakika konuştu. Ben 12 dakikakonuştum. Sayın Amr Musa 12 dakikaya gelince konuşmasını kesti. Buna mukabilİsrail Cumhurbaşkanı, 25 dakika boyunca zaman zaman toplantı usul ve adabınaaykırı bir şekilde, doğrudan bana yüksek sesle hitap ederek, Davos'ta alıştığımızözgür tartışma ortamını dışına çıkan bir tavır sergiledi.

 

Uluslararası panel kurallarına göre, objektif tutum sergilemesi beklenenyönetici de bu tür toplantı kriterlerinin dışına çıkarak benim de dahil olduğumkonuşmacılara söz hakkı tanımadan paneli bitirmek istedi.

Müdahale ederek söz aldığımda da görüşlerimi ifade etmeme imkan tanımadı.Ve toplantı moderatörüne karşı bir tepki ortaya koydum. Bitmek üzere olantoplantıyı da terk ettim. Bunu özellikle sizlere açıklamak istedim ki, çünküburada da hedef saptırılabilir. Yumuşak başlıyım ama uysal koyun değilim.”

       

SORULAR

 

Erdoğan, “Daha sonraki toplantılar ile ilerideki Davos toplantılarındaolacak mısınız?” sorusu üzerine, “Değerlendireceğiz. Çünkü, benim tabii kiburada tavrım modaratöre oldu ama bu tür moderatörlerin olduğu Davos zevk vermezonu söyleyeyim, barışa da gölge düşürür onu hatırlatayım” dedi.

 

Kuveytli bir gazetecinin “Peres'in sesini yükselterek konuştuğunugördük. Siz buradaki çalışmalar, Türkiye tarafından ve Arap Birliği çerçevesinde Gazze'de gerçekleşecek yapılacak çalışmalar hangi yönde devam edecek? Gazze açısından gerçekleştirecek çalışmalar doğru mu değil mi? Arap Birliği gelişmeleri doğru mu değil mi?” sorusuna Erdoğan, şu karşılığı verdi:

 

“Ben, Perez'in yaşına saygım sebebiyle sesimi yükseltmedim. Yoksa sesimondan daha çok çıkar, orada bir sıkıntım yok. Çok açık, net bir şey dahasöylüyorum; doğru konuşmuyor. Tarih onu yalanlıyor, siyaset bilimi onu yalanlıyor, rakamların hepsi bizde var. Dolasıyla, tabii işte beraber olamadığımız için rahat konuşma imkanımız yok ama 25 dakika o konuşup 12 dakikabiz konuştuğumuz zaman burada da adaletsizlik oluyor. Fazla vaktinizi de almakistemiyorum. Hepinize ilgi ve hassasiyet sebebiyle çok teşekkür ediyorum.”

 

Ortak basın toplantısına Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa dakatıldı. Toplantıya uluslararası basın yoğun ilgi gösterdi.

 

  

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!