Erdoğan, İzzetbegoviç'in kabrini ziyaret etti

Güncelleme Tarihi:

Erdoğan, İzzetbegoviçin kabrini ziyaret etti
Oluşturulma Tarihi: Eylül 15, 2012 14:14

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in mezarını ziyaret etti.

Haberin Devamı

Başbakan Erdoğan, Bosna Hersek'teki temaslarının ikinci gününde, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ile birlikte Aliya İzzetbegoviç'in kabrine gelerek, çelenk bıraktı ve dua etti.

ERDOĞAN'DAN ALİYA'YA VEFA BORCU / FOTO GALERİ

Erdoğan'ın ziyaretinde eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik de yer aldı.

Ziyaretin ardından şehitlik hakkında Bakir İzzetbegoviç ile bir süre sohbet eden Erdoğan, daha sonra yaptığı kısa açıklamada, Bosna'nın lideri ve ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'i unutmanın mümkün olmadığını söyledi.

Haberin Devamı

Erdoğan, “Aliya İzzetbegoviç'in gerek şahsımda gerek Türk milletinin gönlünde özel bir yeri var. O bizim halkımızın çok sevdiği bilge bir kahramandır.  O iki özelliği kendinde toplamıştır. Önce bilgelik sonra liderlik. Onu rahmetle anıyorum. Kabristandaki şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bosna Hersek birlik,  beraberlik ve bütünlük içerisinde aydınlık yarınlara yürüsün diyorum” diye konuştu.

GAYRETİMİZ GÜÇLÜ BOSNA
Erdoğan, ziyaretinin ardından Bosna Hersek Başbakanı Vyekoslav Bevanda ile Parlamento binasında bir araya geldi. İki lider görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Bosna Hersek ve Bosna Hersek halkının Türkiye'nin ve Türk milletinin gönlünde çok çok müstesna bir yeri bulunduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, 2 yıl aradan sonra Bosna Hersek'te bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, “Bütün gayretimiz bir, beraber, bütün içerisinde güçlü bir Bosna Hersek'i görebilmek. Artık birbirine şüpheyle bakan bir Bosna Hersek halkı olmamalı, güvenle bakan bir Bosna Hersek halkı olmalı. Bosna Hersek’in bütünlüğü üzerinde de kimse tereddüt etmemeli” dedi.

Bevanda ile siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel alandaki konuları görüştüklerini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

 “Askeri alanda NATO gerçekten bizim açımızdan Bosna Hersek için önem taşıyor. Bosna Hersek'in NATO üyeliğine karşı çıkanlar olabilir ama ben inanıyorum ki NATO üyesi Bosna Hersek yarınlara çok daha güvenle, çok daha güçlü ilerleyecektir. NATO üyesi bir Türkiye olarak biz Bosna Hersek'in NATO’ya davetini teşvik ediyoruz, destekliyoruz, koşturuyoruz. Bu davetin ertelenmesini de sorguluyoruz.

Haberin Devamı

Siyasi alanda Avrupa Birliği sürecini önemsiyoruz. Bir Avrupa ülkesi olan Bosna Hersek'in hala AB'ye davet edilmemesi üzücüdür. Ama size şu müjdeyi verebilirim. İnanıyorum ki Bosna Hersek, Türkiye'den önce AB'ye girer. Çünkü biz 50 yıldır kapıdayız. Fakat Bosna Hersek çok daha çabuk AB'ye girecektir.”

TİCARET HACMİ ÇOK DÜŞÜK
Görüşmede ekonomik konuların da ele alındığını bildiren Başbakan Erdoğan,  2010 yılında 297 milyon dolar, 2011 yılında 357 milyon dolar olan ticaret hacminin çok düşük olduğunu dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

 “Artık Türkiye ile Bosna Hersek arasında milyar dolarlık ticaret hacmini konuşmalıyız. Bunu gerçekleştirebilecek altyapı var. Ben inanıyorum ki irade de var. Çünkü bizim gönül kapılarımız olduğu gibi ayrıca bir muhabbet kapımız da var. Tarihten gelen, tarihi, kültürel zengin bağlarımız var. Şu anda girişimcilerimiz de Bosna Hersek'te birçok adım attı. Sayın Bevanda'yı en kısa zamanda işadamlarıyla birlikte Türkiye'ye davet ediyorum. İstiyoruz ki İstanbul’da bir işadamları zirvesi yapalım. Bu işadamları zirvesinde karşılıklı olarak bir dayanışma başlasın ve yatırım sürecini hızlandıralım. Hatta ve hatta üçüncü ülkelerde işadamlarımızın yatırım yapmasını teşvik edelim.

Haberin Devamı

7 Ekim tarihinde Bosna Hersek'te yerel seçimler var. Yerel seçimlerin Bosna Hersek için adeta yeni bir sıçramaya vesile olmasını temenni ediyoruz.  Siyasetin yereli, geneli yoktur. Yeri gelir yerelde genel konuşulur. Genel seçimlerde de yerel konuşulur. Çünkü İstanbul'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptım. Daha sonra da bu görevdeyim. Bütün seçim kampanyalarında her ikisini de halkımıza takdim etmeye çalışıyoruz. Öyle anlar oluyor ki genel yerelden besleniyor, öyle anlar oluyor ki yerel genelden besleniyor.

Güçlü bir Bosna Hersek nasıl kurulacak bu çok önemli. Biz Bosna Hersek halkını seviyoruz, Bosna Hersek'i seviyoruz. Bu kadar inanç ve farklı kültürün bir arada olduğu müstesna şehirlerden birisi olan Saraybosna olmaktan mutluluk duyuyorum.”

Haberin Devamı

Erdoğan ve Bevanda, yaptıkları açıklamanın ardından heyetlerarası görüşmeye geçtiler. Heyetlerarası görüşmeye Türk heyetinden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ve diğer yetkililer katıldı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!