Erdoğan: En az üç çocuk doğurun

Güncelleme Tarihi:

Erdoğan: En az üç çocuk doğurun
Oluşturulma Tarihi: Mart 07, 2008 16:17

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen panele katılmak için geldiği Uşak'ta halka hitap etti Genç nüfus ile ilgili olarak "Sizinle bir Başbakan olarak değil, dertli kardeşiniz olarak konuşuyorum. Biz genç nüfusumuzu aynen korumalıyız. Bir ekonomide aslolan insandır. Bunlar Türk milletinin kökünü kazımak istiyor. Yaptıkları aynen budur. Genç nüfusumuzun azalmaması için en az üç çocuk yapın." dedi.

Haberin Devamı

'3 ÇOCUK YAPIN' DEDİĞİ UŞAK GEZİSİNDEN FOTOĞRAFLAR..

Erdoğan, Ekonomik verilerle ilgili konuşurken, kalabalıktan bir kişi “Af yok mu” diye bağırdı. Başbakan “Yok. Suç işleyen cezasını çeker. Devlet katili affetme yetkisine sahip değil” diye cevap verdi. Konuşmasının ardından panelin yapılacağı Atatürk Kültür Merkezi'ne giderken de Başbakan Erdoğan'ın içinde bulunduğu otobüsün önüne geçen, Uşak'ın Karahallı İlçesi'ne bağlı Karbasan Beldesi sakinleri, pankart açıp, nüfusu 2 binin altında olan belediyelerin kapatılmasına tepki gösterdi.      

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ile birlikte Ata uçağı ile kente geldi. Başbakan Erdoğan'ı Uşak Havaalanı'nda, Vali Kayhan Kavas, AKP'li Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın, AKP Uşak miletvekilleri Mustafa Çetin, Nuri Uslu, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Şişman, bürokratlar ve partililer karşıladı. Uşak'ta Başbakan Erdoğan'ın gelişi nedeniyle sıkı güvenlik önlemleri alındı. Şehir merkezindeki ana yollara araçların park etmesi önlendi. Park eden araçlar dün akşamdan itibaren kaldırıldı. Uşak Havalanı'ndan şehir merkezine kadar olan 9 kilometrelik yolda da 20 metrede bir jandarma ve polis görev yaptı. Başbakan Erdoğan havalanından çıktıktan sonra, eşi Emine Erdoğan ve Bakan Nimet Çubukçu ile birlikte Başbakanlığa ait otobüse binerek şehir merkezine doğru yola çıktı.

Haberin Devamı

NAMAZ GECİKTİ   

Başbakan Erdoğan Uşak Havaalanı'ndan ayrıldıktan sonra Uşak kent merkezindeki Ulu Cami'ye geldi. Başbakan Erdoğan'ın uçağının Uşak'a rötarlı inişi nedeniyle cuma namazı için yaklaşık 10 dakikalık bir gecikme yaşandı. Öğle namazının saat 12.20'de okunduğu kentte, camiye saat 12.30 sıralarında girebildi. Cemaatin kısa bir süre beklediği Erdoğan, cuma namazından çıktıktan sonra meydanda kendisini bekleyen halka seslendi.

YERE SAĞLAM BASIYORUZ

Başbakanlığa ait otobüsün üstüne, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ile birlikte çıkan Erdoğan, Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yarın Ankara'da uluslararası bir organizasyona katılacağı için bir gün önce Uşak'a geldiğini, burada da Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayacaklarını söyledi. Dünyanın bir değişim, dönüşüm içinde olduğunu belirten Erdoğan, “Türkiye bu değişimden nasibini alıyor. Yere sağlam basıyoruz. Birçok olumsuz yaklaşım gösteren olacak. Sıkıntılar yok mu, var. Sıkıntısız hiçbir an olmaz. Bu sıkıntılar, nereden nereye gelmiş bu önemli. Sadece bu ülkenin 79 senede milli geliri 181 milyar dolardı. Fakat biz 5 senede bu milli gelirin üzerine 308 milyar dolar ilave ettik. Şimdi 489 milyar dolar oldu. Nereden nereye geldik. Kişi başına düşen milli gelir, göreve geldiğimizde 2 bin 500 dolardı. Beş senede 7 bin doları aştık. Ekonominin göstergesi bunlardır. İthalat-ihracat arasında bir açık var. Ama yapılan ithalat nereye gidiyor ona bak. İhracata gidiyor. Göreve geldiğimizde ihracat 36 milyar dolardı. 2007 sonunda 107 milyar dolara geldik” dedi.

Haberin Devamı

Uşak'tan da ciddi anlamda ihracat yapıldığına dikkat çeken Başbakan Erdoğan, “Uşak'taki organize sanayi bölgesi her geçen gün nasıl gelişmişse bu nasıl oldu? İstikrar, güvenden oldu. Artık Uşak'ın enişteleri bile gelip burada yatırım yapıyor, Türkiye güvenli bir liman haline geldi” diye konuştu.

Türkiye'de enflasyonun da tek haneli rakamlara indiğine dikkat çeken Başbakan Erdoğan, “Türkiye geçmiş dönemde 100 liraya 64 lira faiz veriyordu. Şimdi 16 lira ödeyerek 100 lira borçlanıyor. Bu faiz benim halkımın, köylümün, işçimin memurumun cebinden çıkıyordu. Farketmiyorsunuz belki ama şimdi bunlar cebinizde kalıyor” dedi.

UCUZ BORCU ÖDEMEYE GEREK YOK

Haberin Devamı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, göreve geldiklerinde Türkiye'nin IMF'ye 23.5 milyar dolar borcu olduğunu, bugün bu borcun 6.9 milyar dolara indiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, “Onlar borçlandı biz ödedik. İnşallah kısa zamanda onu da sıfırlarız. Şimdi biz bunu öderiz ama ödemeye gerek yok. Ucuz bir borçlanma” dedi. Göreve geldiklerinde Merkez Bankası'nın kasasında 26.5 milyar dolar olduğunu, bugün 71 milyar dolara çıktığını ifade eden Başbakan Erdoğan “Rakamlar konuşuyoruz. Halep oradaysa arşın Uşak'ta” diye konuştu.

‘SADAKA DİYE TAKDİM ETME AYIPTIR’

Başbakan Erdoğan, AKP iktidarının dargelirli vatandaşlara yaptığı gıda, kömür gibi yardımlara yöneltilen ‘Sadaka’ eleştirilerine cevap verdi. Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

Haberin Devamı

“Televizyon kanallarında şaşırıyorlar. Fakir fukaraya dağıtılanlar için ‘Halkı sadaka dağıtılan insan haline getirdiler’ diyorlar. Çok ayıp, çirkin. Bunlar, yapamadıklarını şimdi gelip de acaba nasıl gölgeleyelim. Fakir fukara, garip, gureba, Ak Parti iktidarı ile mi bu ülkede var oldu? Daha önce yok muydu? Bunları biz kucağımızda bulduk. Kucağımızda bulduğumuz bu insanlara tribünden bakacak mıyız? Sosyal devlet nedir? Fakir fukarayı, yolda kalmışı bulacaksın, elini uzatacaksın. Devlet budur. Onun için benim kaymakamım, valim, belediye başkanım gidip fakir fukarayı buluyorsa, kömürü götürüyorsa, bunu sadaka olarak takdim etme. Ayıptır ayıp.”

AF İSTEYENE CEVAP

Haberin Devamı

Başbakan Erdoğan okullara dağıttıkları bilgisayarlardan bahsederken, kalabalık içinden bir kişi, “Af yok mu” diye bağırdı. Bunun üzerine cevap veren Başbakan Erdoğan “Yok. Suç işleyen cezasını çeker. Devlet katili affetme yetkisine sahip değil. Affetme yetkisi maktulün varislerine aittir. Öyle olması lazım. Bununla ilgili kanun çıkardığında en büyük zulmü yaparsın. Allah'ın yarattığı kula biz öyle zulüm yapamayız. Biz yaradılanı yaratandan ötürü sevmeyi biliriz” diye cevap verdi.

PANKART AÇTILAR

Başbakan Erdoğan halka hitabının ardından Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen panele katılmak üzere Uşak Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi'ne doğru yola çıktı. Bu sırada Karahallı İlçesi'ne bağlı Karbasan Beldesi sakinleri otobüsün önüne geçerek, nüfusu 2 binin altındaki beldelerin kapatılması için çıkarılan kanuna tepki olarak “Düşene tekme atılmaz. Elinden tutulur. 40 yıl öncesine dönmek istemiyoruz. Kentsel dönüşüm mü? Evet. Kırsal dönüşüm mü Hayır” yazılı pankart açtı.

EMİNE ERDOĞAN VE BAKAN ÇUBUKÇU AÇILIŞ YAPTI

Başbakan Erdoğan'ın cuma namazı kıldığı sırada eşi Emine Erdoğan ve Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Sarı Konak Kültür Sanat ve Bilgi Evi, Latife Hanım kültür Sanat ve Bilgi Evi, Kırık Minare Halı Kilim dokuma ve Sergi Evi'nin açılışlarını yaptı. Emine Erdoğan okuma yazma kursundaki kadınlara, daha önce defterlerine yazdıkları ‘Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ yazısını okutturdu. Emine Erdoğan ve Nimet Çubukçu, Uşak'ta el halılarını da inceledi. Yolda karşılaştıkları çocukları sevdi.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!