Erdoğan 'Acil Eylem Planı'nı açıkladı

Güncelleme Tarihi:

Erdoğan Acil Eylem Planını açıkladı
Oluşturulma Tarihi: Kasım 16, 2002 13:18

AKP lideri Tayyip Erdoğan, bir ay içinde Mali Milat'ın kaldırılacağını, ayrıca geçici bütçe hazırlanacağını bildirdi.

Haberin Devamı

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genel Merkezi'nde hükümeti kurmaları halinde uygulayacakları 1 yıllık acil eylem planını açıkladı. Uluslararası Para Fonu (IMF) ile mevcut Stand-By anlaşmasını, karşılıklı mutabakatla revize yoluna gideceklerini bildirdi. Erdoğan, 58. Hükümet'in başarılı olabilmesi için ne gerekiyorsa onun yapılacağını bildirerek, ''Hükümetin başarısı partimizin başarısı olacaktır, başarısızlığı partimizin başarısızlığı olacaktır'' dedi. 

Tayyip Erdoğan'ın açıklamasına göre, öncelikle temel makro ekonomik büyüklükler yeni koşullara göre gözden geçirilecek ve geçici bütçe hazırlıkları yapılacak.

MALİ MİLAT KALDIRILACAK

Kapsamlı vergi reformunun gerçekleştirileceğini, bu kapsamda bir ay içinde Mali Milat'ın kaldırılacağını açıklayan Erdoğan, 3 ay içinde de vergi yükünü tabana yayacak, vergi adaletini, barışını sağlayacak tedbirlerin alınacağını söyledi.

Haberin Devamı

Mevcut yatırım stokunun bir ay içinde gözden geçirilerek öncelikli yatırımların belirleneceğini kaydeden Erdoğan, kamu hesap ve işlemlerinde disiplin ve şeffaflığın sağlanacağını, 6 ay içinde de Muhasebe-i Umumi Kanunu'nun değiştirileceğini açıkladı.

Erdoğan, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yapılan stand-by anlaşması konusunda görüşmeler için hazırlıklar yapılacağını belirtti.

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisi tarafından hazırlanan Acil Eylem Planı'nın periyodunun önceliklerine göre 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl olarak belirlendiğini bildirdi.

Parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Acil Eylem Planı'nı açıkladı.

AK Parti iktidarının 7'den 70'e milletin yüzünü güldürmesi dileğinde bulunan Erdoğan, kuracakları hükümetin milletin bahtını bağlayan düğümleri çözeceğini söyledi. AK Parti iktidarının, milletin iktidarı olduğunu vurgulayan Erdoğan, Türkiye'nin, çelişkileri ile toplumun gelişmesini durduran sorunları ile toplumu yaralayan bugünlere gelindiğini belirterek şöyle konuştu.

''AK Parti'yi kurduğumuz gün, bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak demiştik. İşte o sözümüzü hayata geçireceğimiz günlerin başındayız. Türkiye'nin özeti olan İstanbul yönetimi, süreçte gelenek haline getirdiğimiz bir uygulama vardı. Herhangi bir yatırıma ilk adımı atarken, önce takvimimizi belirliyorduk. Temeli atılma yanında  yatırımın hizmete açılacağı tarihi önceden ilan ediyorduk ki, bu hem bizi bağlasın hem hizmeti hızlandırsın hem de toplumun takibini mümkün kılsın.

Haberin Devamı

Şimdiye kadar verdiğimiz sözlerin hepsinde durduk. İnşallah bundan böyle bu geleneğimizi Türkiye ölçeğinde de hayata geçireceğiz. Gelenek haline getirdiğimiz bu pratiğimizin sayısız faydalarını tecrübe ettiğimiz içindir ki, şimdi AK Parti iktidarında ülkemize yapacağımız hizmetlerin 1 yılı için hükümetimizin acil eylem planını hazırlamış durumda sizlerin karşısına çıkmış bulunuyoruz.''

ACİL EYLEM PLANI PERİYODU

Erdoğan, Acil Eylem Planı'nın periyodunun önceliklerine göre, 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl olarak belirlendiğini anlatarak, acil eylem programının sadece ilk 1 yılı içerdiğini söyledi.

5 yıllık hükümet programının yasal prosedür gereği, önümüzdeki günlerde açıklanacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti.

Haberin Devamı

''Geçtiğimiz 10 yıllık dönemde iktidara gelen partiler vaat ettiklerini yerine getirmedikleri için, bunlar halkın yararına da maalesef çalışmadıkları içindir ki, kısa sürede yıpranmış ve halkın desteğini kaybetmişlerdir. Halkı temsil ettiğini unutan, halkın taleplerini ihmal eden bu iradesiz iktidarlar siyaset kurumuna zarar verdikleri gibi, devletle toplum arasında güven bunalımı doğmasına sebep olmuşlardır.

Siyasetin alanının daraldığı, devlet ile toplum arasında güven sorununun derinleştiği, toplumun değişik kesimleri arasındaki iletişim kanallarının tıkandığı ağır bir ekonomik krizin veyönetim krizinin toplumu bunalttığı bir ortamda 3 Kasım 2002 seçimleriyapılmış olup, 3 Kasım yeni bir ak sayfanın açıldığı, yeniden güçlü, güvenli ve güvenilir bir Türkiye'nin inşası için önümüze çıkan tarihi bir fırsattır. Bu fırsatın heba edilmesine asla izin verilmeyecektir.''

Haberin Devamı

DOĞU İLE BATININ HAYAT BULDUĞU BİR TÜRKİYE VİZYONU

Erdoğan, AK parti iktidarında ekonomik istikrar sağlamış, rekabetçi bir piyasa yapısı oluşturmuş, sürdürülebilir bir kalkınma ortamını yakalamış ve bunun nimetlerini adil bir şekilde dağıtan, yoksulluk ve yolsuzluğun giderildiği, özgür ve müreffeh insanların barış içinde yaşadığı çağdaş bir dünya ile entegre olmuş farklılıkların çatışma kaynağı değil, zenginlik olarak algılandığı ve bu anlayışıyla yeni bir dünyanın inşasına katkıda bulunan itibarlı, demokratik, doğu ve batının birarada hayat bulduğu bir Türkiye vizyonunun hayata geçirileceğini bildirdi.

Bu vizyonu gerçekleştirmek için siyasi iktidarı halkın talepleri doğrultusunda adalet ve kalkınma için kullanmak, halk iradesinin hukukun üstünlüğü içinde  yönetime yansımasını sağlamak başta olmak üzere ülkenin bütün dinamiklerini ve potansiyelini hareket geçirmenin AK Parti iktidarının misyonu olacağını vurgulayan Erdoğan şunları söyledi:

Haberin Devamı

''Bu misyonun gerçekleşmesi ülkemizde, siyasi ve idari birçok düzenlemenin yapılanmasına bağlıdır. Seçim sisteminden siyasi partiler kanuna, yönetime katılım ve şeffaflıktan yerel yönetimler reformuna temel hak ve özgürlükler önündeki tüm engellerin kaldırılmasına kadar temel sorun alanlarında çözümler üretmek bu misyonun gereği olarak önümüzdeki dönemde hayata geçirilecektir. Tarihine, kültürüne ve milletimizin değerlerine yabancılaşmadan çağdaş gelişmelere açık olarak AK Parti insana hizmet odaklı, yönetimde katılımcı, şeffaf bir anlayışı bütün politikalarını eksenine alacaktır. AK parti iktidarında popülist uygulamalara prim verilmeyecektir. Bu bağlamda açık taahhütlerimizi içeren 1 yıllık bu eylem planımız ve bu plana uyumlu olarak hazırlanacak 5 yıllık hükümet programımızla Türkiye özlemlerine kavuşacaktır.''

STAND-BY REVİZE EDİLMELİ

Erdoğan, Acil Eylem Planını açıkladığı AK Parti Genel Merkezi'ndeki basın toplantısının ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erdoğan, IMF ile ilgili bir soru üzerine, yeni bir Stand-By'ın sözkonusu olmadığını, ancak mevcut Stand-By anlaşmasında revizyona gidileceğini belirtti.

Erdoğan, ''Bu, mevcut Stand-By'ın gözden geçirilmesi. Zaten 3 aylık kontroller var. Yeni hükümet olarak onlar da bu görüşmeyi bekliyor. Oturup, konuşup, burada revize edilmesi gereken yerleri, karşılıklı mutabakatla revize yoluna gideceğiz'' dedi.

AK Parti lideri, Ekonomik ve Sosyal Konsey konusunu da süratle elealacaklarını, bu şekilde Konseyin sürekli olarak toplanmasının, biraraya gelmesinin sağlanacağını belirtti.

ENFLASYONDA HEDEF VERMEDİ

Erdoğan, ''kamudaki 5 bin proje için 100 katrilyon lira kaynağa ihtiyaç bulunduğuna dikkati çeken ve bu kaynağın nasıl temin edileceğini'' soran bir gazeteciye de, yeni dönemde kamudaki stoklarınele alınacağını söyledi.

Erdoğan, bu çerçevede öncelik tespitinin yapılacağını, gerekirse bazılarından vazgeçileceğini, bazılarında da karşılıklı oturup bir anlaşma yoluna gidileceğini vurguladı. AK Parti Genel Başkanı, ''Yapmamız gerekenleri yapacağız. Burada, geçmişte çok popülist yaklamlar oldu. Popülizmi buradan kaldırmak zorundayız'' diye konuştu.

Erdoğan, 1 yıl içinde enflasyon rakamının kaça indirileceği sorusuna ise, ''rakamsal olarak hedef vermiyorum. Ama enflasyonu düşürmek tabiki hedefimizdir'' yanıtını verdi.

TURİZM VE TEK HESAP

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, turizm icraatlarına ilişkin soru üzerine, burada yapılanları daha da genişleteceklerini, tabana yayacaklarını ve turizm alanlarında gayrımenkul edinmeye varacak kadar kanuni değişikliklere gideceklerini ifade etti.

Bu şekilde asıl turizm patlamasını yapacaklarını kaydeden Erdoğan,böylece turizmde bir sabit gelir oluşturmanın ve geleceğe yönelik hedefleri gerçekleştirmenin yolunun da açılacağını belirtti.

Erdoğan, kamudaki tek hesap sisteminin Refahyol döneminde uygulanan yöntemle aynı olup olmadığı yolundaki soruya verdiği yanıtta ise ''şimdi bizim derdimiz şudur. Belediyeleri kapsamı içine almayan, çünkü belediyelerin kendi yapısı vardır. Bunun dışındaki tüm kamuyu içine alan bir kamu tek hesabı'' açıklamasında bulundu.

DOKUNULMAZLIK ÖNCELİKLİ HEDEF

Recep Tayyip Erdoğan, milletvekili dokunulmazlığı konusunun bir yıl içindeki öncelikli hedefleri olmadığını bildirdi. Ekonomik ve Sosyal Konsey'in sürekli toplanmasını sağlamayı hedefleyeceklerini belirten Erdoğan, tüm toplumsal kurum ve kuruluşlar gibi medyanın da şeffaf olması gerektiğini vurguladı.

Bir gazetecinin ''Acil Eylem Planını neden bugün atanacak Başbakandeğil de siz açıklıyorsunuz?'' şeklindeki sorusu üzerine şöyle konuştu:

''Atanacak başbakan Hükümetin programını açıklayacaktır. Bu partinin acil eylem planıdır. Program bu planın daha detaylı ha olacaktır.

AK Parti Hükümeti zaten bizim kabinemizdir. Arkadaşlarımızın başarılı olabilmesi için ne gerekiyorsa o yapılacaktır. Hükümetin başarısı partimizin başarısı olacaktır, başarısızlığı partimizin başarısızlığı olacaktır. Bu bakımdan bizim aramızda en ufak bir ayrım,en ufak bir farklı düşünce mümkün değildir. Sürekli iletişim, sürekli koordine halinde olacağız Bu işi birlikte başaracağız. Aksi takdirde sıkıntılar doğabilir. Bunun bedelini ülkemize milletimize ödetmeyeceğiz. Parti olarak da insanımıza anlatamayız.''

TÜRBAN KONUSU

Bir gazetecinin türban konusundaki sorusunu yanıtlayan Erdoğan, seçim öncesi çıktığı mitinglerde bu konudaki düşüncelerini açık ve netbir şekilde ortaya koyduklarını söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu:

''Sorun olarak ne varsa bu sorunların hepsini toplumsal mutabakatla, herhangi bir gerilime neden olmadan çözeceğiz, bunun içinaceleci olmayacağız.

Biliyorsunuz Türkiye'deki eğitim çağdaş bir eğitim olmaktan çıkmıştır. Bizde eğitim yoktur, öğretim vardır. O nedenle meslek lisesi mezunları, üniversite mezunları kitabi yönden bilgili ancak uygulama yönünden bocalıyor. Eğitim ve öğretimde temel kavramları oturtmak ve önündeki engelleri kaldırmamız lazım.''

TRT'YE KATKI PAYI

Elektrik faturalarından TRT'yle kesilen katkı payının kaldırılacağından söz ettiğini hatırlatan bir gazeteciye de Erdoğan, ''Kamu harcamalarında tasarruf diyoruz. Tüm kurumlar tasarrufa gidecektir. TRT'nin harcamalarında tasarruf yoksa, görünen odur. Bunu bizim sağlamamız lazımdır'' değerlendirmesinde bulundu.

Recep Tayyip Erdoğan, bir başka soru üzerine, iç borç faizlerinde oranların yüzde 50'nin altına indiğini belirterek, ''Bu konuda çok rahatladık. Faizler düştükçe borçlanmada ne kadar rahatladığımızı görüyorsunuz. Bunların hepsi para... Geldik bereketlendi...'' dedi.

Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Simitis'in Kıbrıs ile ilgili açıklamalarını medyadan takip ettiğini bildirerek, bu konuda tek taraflı fedakarlık olmayacağını söyledi. Erdoğan, Kıbrıs konusunda Türkiye'nin adil ve eşit çözümden yana olduğunu vurguladı.

ERDOĞAN'IN ACİL EYLEM PLANI

AKP lideri Erdoğan tarafından açıklanan Acil Eylem Planı şöyle:

"Seçim sonrası oluşan güven ortamı içinde temel parametrelerde olumlu gelişmeler dikkate alınarak bütçe çalışmaları yapılacak, temel makro ekonomik büyüklükler yeni koşullara göre revize edilecektir. Bunun için öncelikli olarak geçici bir bütçe hazırlanacaktır. 2003 yılı program ve bütçe çalışmalarına süratle başlanacaktır.

IMF ile yürütülmekte olan Stand-By Anlaşmasına yönelik hazırlıklar hızla yapılacaktır. Bu görüşmelerde programın temel çatısını bozmadan mevcut ekonomik programda temel eksiklikler olarak görülen reel sektör, sosyal politikalar ve tarım konularında farklı çözümler konusunda IMF ile müzakereler yapılacaktır.

Hükümetimiz kurulur kurulmaz kapsamlı bir vergi reformu için çalışmalar başlatılacak,
Bu çerçevede ilk bir ay içinde Mali Milat kaldırılacaktır.

İlk üç ay içinde ise

 Vergi yükünü tabana yayan tedbirler alınacak,

 Vergi mevzuatı basitleştirilecek,

 Vergi barışı projesi hayata geçirilecektir.

Harcama politikalarında kamuda tasarruf ilkesi çerçevesinde;

 ilk bir ay içinde kamu yatırımları stoku gözden geçirilecek ve öncelikler belirlenecektir. Ayrıca Hazine Tek Hesabı yaygınlaştırılarak etkin hale getirilecektir.

 İlk altı ay içinde ise günümüz koşullarına cevap vermeyen 1050 sayılı Muhasebe-i Umumiye Kanunu değiştirilerek bütçe birliğini sağlayacak, bütçenin hazırlanması sürecini daha etkin kılacak, girdi değil çıktı odaklı bir yaklaşım ve iç mali kontrolü getirecek, kuruluşlara bütçe uygulamasında daha fazla esneklik verecek ve bütçe uygulamasında mali saydamlık ve hesap verebilirliği artıracak yeni bir kamu mali yönetim kanunu çıkarılacaktır.

 TBMM adına denetim yapan Sayıştay’ın denetim yetkisinin kapsamı, Cumhurbaşkanlığı, TBMM ve Üst Kurullar dahil olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşların hesaplarını içine alacak şekilde genişletilecektir.

 Türk Mevduat Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen alacakların tahsilatı hızlandırılacak ve Fon bünyesindeki gayri menkul ve iştirakler süratle satılacaktır.

 Finansal hizmetlerde çeşitlilik artırılacaktır.

ÖZELLEŞTİRME

Serbest piyasanın daha iyi işlemesi için gerekli koşulların oluşumunu sağlamak, ekonomideki etkinlik ve verimliliği artırmak hedeflerimiz, bir an önce gerçekleştirmek için özelleştirme çalışmalarına hız verilecektir.

Bu kapsamda en geç üç ay içinde;

Özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar gözden geçirilerek yeni bir özelleştirme stratejisi ve takvimi belirlenecek,

 Özelleştirme kapsamına alınacak KİT’ler gruplandırılarak her KİT’e uygun özelleştirme stratejisi ve takvimi belirlenecektir.

 Özelleştirme uygulamalarında yurtdışında çalışan kişilerin katılımı teşvik edilecektir.

REEL SEKTÖRE ACİL DESTEK

Reel sektörle ilgili sorunlar, toplumun hemen tamamını ilgilendirdiği halde, uygulanan ekonomik programlarda reel sektör tam anlamıyla ihmal edilmiştir.

Partimiz, uygulayacağı maliye ve para politikalarına paralel olarak, reel sektör için acil önlemler alacak ve gerçek anlamda bir yatırım seferberliği için gerekli ortamı oluşturacaktır.

Reel sektörün sorunlarının aşılması için, öncelikle güven ortamının tesis edilerek siyasi ve ekonomik istikrar sağlanacaktır. Böylece, ekonomide öngörülebilirlik artacak, reel sektör kuruluşlarının geleceğe yönelik kararlarını daha kolay almaları sağlanacaktır. Ayrıca, reel sektör için şeffaf, adil, yerinden ve etkin bir destekleme sistemi oluşturulacaktır.

Reel sektörün canlandırılmasına yönelik olarak ilk üç ay içinde;

 Teşvik tedbirleri yeniden düzenlenecek ve teşvik belgesi olmaksızın yatırımları destekleyen bir yapı oluşturulacaktır.

Yatırımlarda Devlet Yardımları Çerçeve Kanunu çıkarılacak ve bu kapsamda,

 Yatırımcılara bedelsiz arsa tahsisi sağlanacaktır.

 Doğrudan Yabancı Yatırımların özendirilmesiyle ilgili düzenlemeler yapılacaktır.

 İlk altı ay içinde ise ekonomik krizin ve sermaye yetersizliğinin yol açtığı nedenlerle kapanan veya düşük kapasite ile çalışan tesislerin ekonomiye kazandırılması ve yeni yatırımların gerçekleştirilmesi yönünde tedbirler alınacaktır.

 Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri destekleyecek tedbirler alınacak ve düzenlemeler yapılacaktır.

 Çok ortaklı şirketlerin ortaklarının hak ve çıkarlarının korunmasına yönelik düzenlemeler yapılacaktır.

Tüm bu düzenlemeler özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile yakın işbirliği yapılarak gerçekleştirilecektir.

Sanayimizin uluslararası rekabet edebilecek bir verimliliğe ulaşması ve Türkiye’nin dünyaya açılıp dünyadaki ekonomik sisteme tam entegre olmuş bir ülke haline gelmesi için ihracatın gelişmesi büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda mevcut ihracat potansiyeli etkin bir şekilde kullanılacak, ihracata dönük sektörlerde kapasite artışı sağlanacak, ihracat mallarında ve pazarlarında büyüme ve çeşitlenmeye gidilecektir.
İlk üç ay içinde;

 Eximbank’ın kaynak ve işleyiş bakımından etkinliği artırılacaktır.

Ayrıca,

 Özel sektör ile işbirliği içinde ihracata dönük stratejik planlama yapılacak,
İhracatçı firmaların girdi maliyetlerini düşürmeye yönelik çalışmalar yapılacak,

ENERJİ

Sürdürülebilir bir kalkınma ve küresel ölçekte rekabet edebilir güçlü bir ekonomi ye ulaşmanın en önemli araçlarından biri enerji politikalarıdır. İzleyeceğimiz enerji politikalarının temelini, enerjinin ucuz ve güvenilir bir şekilde temin edilmesi, rekabete dayalı bir enerji piyasası oluşturulması teşkil edecektir.

Bu kapsamda ilk üç ay içinde;

 Enerji piyasasının rekabete açılması sağlanacaktır.

 Elektrik fiyatlarının ucuzlatılmasına yönelik olarak elektrik faturalarındaki TRT payı kaldırılacaktır.

 Enerji fiyatı üzerindeki yükler azaltılacak,

Ayrıca, bir yıllık süre içinde İşletme Haklarının Devri tamamlanacak ve enerji kayıp ve kaçakları azaltılacaktır.

MADENCİLİK

Madencilik sektöründe; arama faaliyetlerine ağırlık verilerek ekonomik olarak işletilebilir maden   rezervlerimizin artırılması, sanayi ve enerji sektörlerinin hammadde taleplerinin ucuz ve güvenli bir şekilde sağlanması ve işlenmiş mal ihracatımızın artırılması sağlanacaktır.

Bu kapsamda ilk üç ay içinde;

 Bor Araştırma Enstitüsü kurulacak,

 İşlenmiş mermer ihracı desteklenecek,

 Altı ay içinde ise Bor İşletmesi özerk bir yapıya kavuşturulacaktır.
 İlk bir yıl içinde Madencilikte özelleştirme çalışmaları sonuçlandırılacaktır.
Ayrıca, kamuya ait ruhsatlı maden alanları tedricen özel sektöre devredilecektir.

ULAŞIM

Ulaşımın alt sektörleri arasındaki bütünleşme temin edilecek, ekonomik büyüme amacına en fazla katkının sağlanması ve çevreyi tahrip etmeyen bir ulaştırma alt yapısı oluşturulacaktır. Bu kapsamda;

 Karayolu ulaşımının ülkemizin ihtiyaçlarına tam olarak cevap vermesi için seçim kampanyası boyunca halkımıza vaade ettiğim 15.000 km’lik duble yol yapım çalışmalarına ilk altı aylık süre içinde başlanacaktır.

 Demiryolu, denizyolu ve hava yolu altyapısı entegre bir anlayış içinde geliştirilmesine yönelik proje bir yıl içinde gerçekleşecektir.

Ayrıca,

 Ekonomik fizibilite çalışmalarına dayalı olarak Boğaz Demiryolu-Tüp Geçişi ve Gebze-Halkalı banliyö hattı projeleri gibi yeni projeler devreye sokulacaktır.
Uygarlıkların beşiği olmuş ülkemizin zengin turizm potansiyeli harekete geçirilerek dünya turizm pastasında önemli bir yer tutan iş, kongre, fuar, spor ve kültür turizmi alanlarında dinlence turizminde edindiğimiz konuma gelmemizi sağlayacak bir hamle başlatılacaktır.

TURİZM POLİTİKASI

 Ayrıca altı ay içinde;

Turizm Bakanlığı, sektörel örgütler ve yerel yönetimlerin yetki, sorumluluk ve ilişkileri, yeni bir yasal çerçeveye kavuşturulacak, bu düzenlemeler ile sektör örgütlerinin ve yerel yönetimlerin yetki ve imkanlarını artıran mevzuat alt yapısı geliştirilecek,

Ak Parti iktidarında Özel hukuki statüye sahip Turizm Kentleri projeleri hayata geçirilecektir. Bu kapsamda özellikle yabancılara da satış imkanı getirecek hukuki düzenlemeler yapılacaktır.

TARIM VE HAYVANCILIK POLİTİKASI

İzleyeceğimiz tarım politikalarının temel hedefleri;

Ülkemizin temel gıda ürünleri açısından kendi kendine yeterli olması, verimli tarım arazilerinin sürekli işlenir halde tutulması, tarımsal üretimde verimliliğin artırılması ve hayvancılığın desteklenmesi unsurlarından oluşmaktadır.

Son dönemlerde mülkiyete dayalı olarak uygulanan Doğrudan Gelir Desteği sistemindeki aksaklıklar giderilecek; dar gelirli çiftçileri hedefleyen bir yapı oluşturulacaktır.

Arz açığı olan yağlı ürünlere doğrudan gelir desteği ve prim sistemi uygulanacaktır.

Bu kapsamda, ilk üç ay içinde Hayvancılık sektörünün geliştirilmesi için acil tedbirler alınacaktır.

 Altı ay içinde Çerçeve Tarım Kanunu çıkarılacaktır.

 Sosyal politikalar kapsamında çiftçimizin rahatlamasını sağlamak için tedbirler alınacak. Güven ortamı, bütçe disiplini ve harcama reformuyla sağlanacak tasarrufların öncelikli olarak mazot gibi kalemlerdeki ağır vergilerin azaltılmasıyla çiftçinin üzerindeki tahammül edilemez yük hafifletilecektir.

 Bir yıl içinde Tarım Ürünleri Sigortası Kanunu çıkarılacak ve uygulama planı hazırlanacaktır.

 Üretici örgütlerinin kurulması için mevzuat hazırlanacaktır.

 Çiftlik Muhasebe Veri Ağı Sistemi ve Tarım Bilgi Sistemi geliştirilecektir.

KAMUDA REFORM VE YOLSUZLUKLA MÜCADELE

Kamuda etkin ve katılımcı bir yapı ve anlayış hakim kılınacak ve reform çalışmaları koordinasyon sağlanarak bütüncül bir anlayış içinde yürütülecektir. Bu kapsamda hükümetin kurulmasını müteakip;

 Başbakanlık bünyesinde icracı kuruluşlar ilgili bakanlıklar ile ilişkilendirilmek suretiyle Başbakanlık makamı tam anlamıyla bir koordinasyon makamı haline getirilecektir.

 Bakanlık sayıları azaltılacak ve kendi içinde etkin iletişim ve koordinasyon sağlayan dinamik bir Bakanlar Kurulu oluşturulacaktır.

 Öncelikli alan olarak belirlenen ekonomide hızlı, etkin ve koordineli bir yaklaşımın hayata geçirilmesi bakımından güçlü bir Ekonomi Bakanlığı kurulacaktır.

İlk üç aylık süre içinde; Kamu yönetiminde Toplam Kalite ve Yönetişim İlkelerinin hayata geçirilmesi Çerçeve Yasası çıkarılacaktır.

 Yolsuzluklar Hakkında Ceza Hukuku Sözleşmesi ile Yolsuzluklar Hakkında Medeni Hukuk Sözleşmesi onaylanacak,

 Yolsuzluk yapanlara verilen cezaların caydırıcılığı artırılacaktır.

 Vatandaşın Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çıkarılacaktır.

 Kamu yönetimini halkla buluşturma ve israfı önleme hedefleri doğrultusunda lojman, makam aracı, sosyal tesis, kamu hizmet binası yapımı gibi konularda israfı ve kaynakların gereksiz harcanması önlenecektir.

 Bir yıl içinde Yolsuzlukla mücadele konusu başlı başına bir alan olarak ele alınacak, şeffaflık temelinde, liyakat sistemi bazında yeni bir yasal ve kurumsal yapı içinde kamu yönetiminde yolsuzluğun üzerine net bir şekilde gidilecektir.

 Devlette genel kurumsal gözden geçirme çalışması yapılacak ve bu çalışmaların sonuçları çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşları konusunda düzenlemeler yapılacaktır.

 İhale mevzuatı AB standartlarına çıkarılacaktır,

 Yolsuzluğun önlenmesinde en önemli araç olarak, kamu hizmetlerinin sunumunda toplam kalite yönetimi anlayışı getirilerek bu hizmetlerin (tapu, emniyet, belediye, gümrük, teşvik, izin, ruhsat, ihale, hak ediş, nüfus vb. Hizmetler) sunum standartları ve süreleri, sorumlu olacak görevliler kurumlar ve birimler bazında açık ve net olarak belirlenecektir. Kamu görevlilerinin bu işlemlerle ilgili takdir hakları objektif kriterlere bağlanacaktır.

 Devlet Personel Rejimi Reformu ile bütün kamu kurum ve kuruluşlarında norm kadro uygulamasına geçilecek, göreve alma ve yükselmede objektif kriterler getirilecek, statüler azaltılacak ve benzer statüler arasındaki ekonomik ve sosyal farklılıklar giderilecek, maaş ve ücret sistemi sadeleştirilecek ve dengesizlikler giderilecek, esnek çalışma usulleri getirilecektir.

YEREL YÖNETİM REFORMU

Merkezi yönetimde yapılacak reform çalışmalarına paralel olarak yerel yönetim reformu öncelikli bir alan olarak ele alınacaktır. Ve bu reform bir yıl içinde tamamlanacaktır.Bu kapsamda;

 Yerel yönetimlerin görev ve yetkileri geniş bir çerçevede yeniden belirlenecek,

 İnsan kaynakları ve mali yapıları güçlendirilecek,

 İl Genel Meclisleri katılımı artıracak şekilde yeniden yapılandırılacak

 Taşra teşkilatları ve personeli aşamalı bir program dahilinde İl İdarelerine bağlanacak,

 Yerel düzeyde sivil toplum katılımını sağlayacak Kent Konseyleri kurulacak,

 Hizmeti etkin şekilde götürecek ölçeğe sahip alt bölgeler bazında bölgesel kalkınma kurumları oluşturulacaktır.

Türkiye acilen hukuk devleti zeminine oturacaktır. Bunun için her türlü yasal düzenlemeler yapılacak olup, uygulamalarda sıkı sıkıya takip edilecektir. Bu bağlamda öncelikle İşkenceyi önleyecek tedbirler derhal alınacak ve infaz sistemi iyileştirilecektir.

TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER

Bir ay içinde, Temel hak ve özgürlüklerle ilgili düzenlemeler evrensel düzeyde kabul edilmiş standart ve normlar ile AB kriterleri çerçevesinde süratle yapılacaktır.

Üç ay içinde, Ekonomik ve Sosyal Konsey’in yapısı ve çalışma tarzı yeniden belirlenecek ve etkin bir şekilde çalıştırılacaktır.

Bir yıllık süre zarfında, Adaletin zamanında ve hızlı bir şekilde tesisi için adalet hizmetlerinde ve yargılama usullerinde gerekli tüm değişiklikler süratle gerçekleştirilecektir

Türk Ceza Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Usul Kanunları gibi temel mevzuat günün gelişmeleri de dikkate alınarak yenilenecektir.

Ayrıca; Siyasi partilerle, sivil toplum kuruluşları ve medya kuruluşlarının temsilcileriyle düzenli şekilde bilgilendirme ve görüş alış verişi toplantıları yapılarak katılım artırılacaktır

EĞİTİM, SAĞLIK VE SOSYAL ADALET

Gelir dağılımında adaletin sağlanması için gerekli her türlü tedbirler alınarak; Acilen açlık sınırı altındaki aileler belirlenecek,

 Ve üç ay içinde bu ailelere dönük etkin yardım programları başlatılacak,

 Yoksul aile çocuklarına temel eğitim ve sağlık yardımları yapılacaktır.

Bir yıllık takvim içinde ise,

 Sosyal politikalar alanında yapılacak her türlü düzenlemede özellikle gelir dağılımını düzeltici ve yoksul kesimleri gözetici unsurlar göz önünde bulundurulacaktır.

Sağlıklı bir toplum kurmanın en etkin yolunun eğitimden geçtiğinin bilincinde olarak bir yıl içinde;

 İlk ve orta öğretimde rehberlik etkin hale getirilerek mesleki ve teknik eğitime ağırlık verilecek,

 Eğitimin önündeki her türlü engeller kaldırılacak,

 Üniversitelerin idari ve akademik özerkliğe kavuşmaları sağlanacak ve Yüksek Öğretim Kurumu yeniden yapılandırılacaktır,

Etkin ve kaliteli bir sağlık sistemi oluşturma, herkesin temel sağlık ihtiyacını özel sektörle işbirliği yaparak yerine getirme, ülkemizde sağlık hizmetlerinin yurt düzeyinde dağılımını dengeli hale getirme hedefleri çerçevesinde;

Bir yıl içinde;

 Devlet hastanesi, sigorta hastanesi, kurum hastanesi ayırımını kaldırılmaya dönük çalışmalar başlatılacak,

 Hastanelerin idari ve mali yönden özerkliğinin sağlanması çalışmaları başlatılacaktır,

 Genel Sağlık Sigortası Sistemi kurulacak,

 Aile hekimliği uygulamasına geçilecek ve sağlam bir sevk zinciri oluşturulacak,

 Koruyucu hekimlik yaygınlaştırılacak,

 Özel sektörün sağlık alanına yatırım yapması özendirilecektır,

İnsanların ayırım gözetilmeksizin, ekonomik ve sosyal bakımdan güvencede yaşamaları ilkesi çerçevesinde yine bir yıl içinde;

 Sosyal güvenlik kuruluşlarında norm ve standart birliği sağlanacak, bütünleştirilmiş bir sosyal güvenlik ağı kurulacaktır.

 Bütünleştirilmiş bir sosyal hizmet ve yardım ağının oluşturulabilmesi için dağınık durumdaki sosyal hizmet faaliyetleri tek çatı altında toplanacak,

 Sosyal Yardımlaşmayı ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’nun kaynakları artırılacak, harcama usul ve esasları yeniden belirlenecek ve yönetim yapısı güçlendirilecektir.

İŞSİZLİK

Türkiye’nin en acil meselesinin işsizlik olduğunu hepimiz biliyoruz. Kurulacak 58.hükümetimizin en öncelikli meselesinin işsizliğe çözüm bulmak olacağını meydanlarda haykırdığımız gibi bugün de aynı kararlıklıkla bu gerçeğin altını bir kez daha çiziyorum. Bu cümleden olarak daha önce söz ettiğim 15 bin kilometrelik yol yapımına ilave olarak hükümetin kurulmasından sonraki ilk altı ay içinde konut seferberliğini de başlatmış olacağımızı bir kez daha hatırlatmak istiyorum. "

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!