En doğru bilgiler olacak

Güncelleme Tarihi:

En doğru bilgiler olacak
Oluşturulma Tarihi: Kasım 18, 2013 00:00

Türkiye Romatoloji Derneği, romatizmalı hastaların doğru, bilimsel ve herhangi bir kar amacı gütmeyen bir bilgilendirme sitesine ihtiyacından hareketle Romatizma TV internet sitesini hayata geçirdi.

Haberin Devamı

Dernekten yapılan yazılı açıklamaya göre, sitede, ilk etapta 300'e yakın soru, çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri tarafından kısa videolar şeklinde yanıtlanıyor. Hastalar tarafından iletilen diğer sorular da belirli aralıklarla yanıtlanarak, www.romatizmatv.com internet sitesine eklenecek. Site, erişime açık ve ücretsiz olarak faaliyet gösteriyor.

EN DOĞRU BİLGİ


Hastalara referans kaynağı olmak, hekime erişimi kolaylaştırmak ve hastalıklar hakkında her türlü detaylı bilgiyi sunmak için hazırlanan Romatizma TV, internet erişiminin olduğu her yerde sorulara yanıt alınabilmesini hedefliyor.


"Romatolog kimdir?" başlığı altında Türkiye'de bilim dalının durumu hakkında özet bilgiler, il il iç hastalıkları romatoloji kliniklerinin harita üzerindeki yerleri, uzman hekimler ve iletişim bilgileri ile hastaların sitede yer almasını istedikleri soru önerilerini iletebilecekleri bir bölümün yer aldığı sitede, hastaların bilgilenmesi için sunulan konu başlıkları şöyle:

Haberin Devamı


"Ailevi akdeniz ateşi (FMF), ankilozan spondilit (AS), antifosfolipid sendromu (AFS), behçet hastalığı, çocukluk çağı romatizmal hastalıkları, diğer romatizmal hastalıklar, fibromiyalji (yumuşak doku romatizması), gut, kemik erimesi (osteoporoz), miyozit (kas iltihabı), osteoartrit (kireçlenme), psöriatik artrit, romatoid artrit (RA), romatolojide kullanılan ilaçlar, sistemik lupus eritematozus (SLE), sjögren sendromu, skleroderma ve raynaud sendromu, vaskülitler (damar iltihabı)."

İNTERNETTE YANLIŞ PAYLAŞIMLAR ZARAR VERİYOR


Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Romatoloji Derneği Romatizma TV Koordinatörü Doç. Dr. Timuçin Kaşifoğlu, pek çok romatizmalı hastanın, hastalıklarıyla ilgili sorularının yanıtlarını internet siteleri veya hasta forumlarından bulmaya çalıştığını belirterek, şunları kaydetti:


"Çoğu zaman iyi niyetli paylaşımlar pek çok hastanın tanı ve tedavi aşamasında yanlış yönlenmesine, hatta bazen zarar görmesine yol açabilmektedir. Romatizma TV'de derneğimiz üyesi öğretim üyeleri tarafından hastalarımızın hastalıklarıyla ilişkili soruları yanıtlıyoruz. Bunun yanı sıra hastaların kendi hastalıklarını bilmelerinin tanı ve tedavi aşamasında daha katılımcı olmalarını sağlayacağını düşünüyoruz. Hastalarımız konu başlıkları altında en sık öğrenmek istedikleri soruların başlıklarını bulacaklar. Hazırlanmış olanlardan farklı olarak bize iletilen sorular da belirli aralıklarla yanıtlanıp Romatizma TV internet sitesine eklenecek."


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!