En araştırmacı üniversite Hacettepe

Güncelleme Tarihi:

En araştırmacı üniversite Hacettepe
Oluşturulma Tarihi: Ocak 09, 2002 14:03

Öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı sıralamasında Hacettepe Üniversitesi ilk sırayı alırken, Bilkent Üniversitesi ikinci, ODTÜ üçüncü en araştırmacı üniversite oldu.

Haberin Devamı

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Meriç, ülkemizdeki üniversiteler,öğretim üyeleri ve dünyada kabul gören tüm bilimsel araştırmaların toplandığı Science Index`e (SCI) giren yayın sayılarını dikkate alarak``Üniversiteler, Sayılar ve Gerçekler-2`` adı altında bir araştırma yayınladı.

Ülkemizdeki üniversitelerin gerçekleştirdiği bilimsel çalışmayı ortaya koymayı hedefleyen ve Milli Eğitim Bakanlığı`ndaki mevcut bilgilerin ışığı altında hazırlanan araştırmada, Hacettepe Üniversitesi`nin en fazla bilimsel yayın yapan üniversite olduğu ortaya çıktı.

Araştırmaya göre toplam 1337 öğretim üyesi bulunan Hacettepe Üniversitesi`nde yayın sayısı 894 olarak gerçekleşirken, öğretim üyesibaşına düşen yayın sayısı 0.67 oldu. 245 öğretim üyesi bulunan BilkentÜniversitesi`nde yayın sayısı 139, öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı 0.57, 380 öğretim üyesi olan ODTÜ`de yayın sayısı 380, öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı 0.55 olarak tespit edildi.

İlk 15 üniversitenin yayınlandığı araştırmada, bu üç üniversiteyi öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı açısından sırasıyla İTÜ (0.49), Boğaziçi (0.45), Ankara (0.33), Erciyes (0.30), Fırat (0.22), KTÜ (0.22), Gazi (0.22), İstanbul (0.22), Ege (0.20), Dokuz Eylül (0.18), Çukurova (0.17), Marmara Üniversitesi (0.15) izledi.

İlk 10 üniversite arasında Erciyes, Fırat, KTÜ gibi Anadolu kentlerinde bulunan üniversitelerin de yer aldığına dikkat çeken Prof.Dr. Meriç, ``Demek ki bilimsel araştırma yapılabilmesi için mutlaka 3 büyük şehirde bulunan üniversitelerde görev almak şart değil. Çalışma azmi bulunan kişiler için imkan her yerde bulunur ve yaratılır`` dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!