El Kaide üyesi Türk Suriye'de öldürüldü

Güncelleme Tarihi:

El Kaide üyesi Türk Suriyede öldürüldü
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 17, 2012 13:58

İstanbul’da 15-20 Kasım 2003 tarihlerinde gerçekleştirilen kanlı saldırıyı organize ettiği gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Baki Yiğit, Suriye’de ordu güçlerince öldürüldü. El Kaide’nin öldürülen lideri Usame Bin Ladin’le yaptığı kahvaltıyla ismi gündeme gelen Yiğit, örgütün Türkiye’deki üst düzey yöneticileri arasındaydı.

Haberin Devamı

Suriye’de muhaliflerin saflarında, orduya karşı savaşan El Kaide terör örgütü üyeleri Avukat Osman Karahan ve Metin Ekinci’den sonra dün de Baki Yiğit’in de Halep’te öldürüldüğü haberi geldi.

2003 yılında 57 kişinin hayatını kaybettiği yüzlerce kişinin yaralandığı İstanbul’daki saldırılara adı karışan ve gözaltına alındıktan sonra verdiği ifadede, bombalı saldırılardan 6 yıl önce Afganistan’a eşi Ceren Yiğit’le gidip kamplarda eğitim aldıklarını itiraf eden Baki Yiğit, saldırıların planlayıcısı olduğu gerekçesiyle 2007 yılında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

ÖRGÜTÜN ÜST DÜZEY İSMİYDİ

Yargıtay’ın yerel mahkeme kararını bozması üzerine yeniden yargılanan Yiğit, 2010 yılında tahliye edilmiş, ardından Türkiye’den kaçmıştı. El Kaide’nin Türkiye’deki yapılanmasını oluşturan 5 kişiden biri olan Yiğit, örgütün “İstişare Şurası Üyeleri” arasında görünüyordu.

Haberin Devamı

İSTANBUL'DAKİ EL KAİDE SALDIRILARINDAN YARGILANMIŞTI / FOTO GALERİ

İLGİNÇ TRAFİK

Dün öldüğü duyurulan Metin Ekinci'nin kardeşi Azad Ekinci de bu saldırıların faili olduğu gerekçesiyle aranıyor. Saldırıda kullanılan araçlardan birinin ruhsatının Metin Ekinci'ye ait olduğu da ortaya çıkmıştı.

İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu olan Yiğit, 11 Eylül 2001'de New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ne yapılan saldırının ardından "Selefi akını" çağrısına uyduğunu, Afganistan'a giderek El Kaide'den eğitim aldığını polise verdiği ifadede kabul etmişti.

Tekrar yargılanmaya başlayan Yiğit bir yıl sonra hapiste yedi yıl kalması gerekçe gösterilerek tahliye edilmişti.

SURİYE'DE ÖLDÜRÜLEN AVUKAT OSMAN KARAHAN / WEB TV

 


 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!