Ege Üniversitesi'nde turnikeli geçiş dönemi

Güncelleme Tarihi:

Ege Üniversitesinde turnikeli geçiş dönemi
Oluşturulma Tarihi: Eylül 28, 2015 17:08

Ege Üniversitesi'nde güvenlik tedbirleri kapsamında yerleşke girişlerine kartlı geçiş sağlayan turnikeler konuldu. Konu ile ilgili Ege Üniversitesi'nden Hurriyet.com.tr'ye yapılan açıklamada ise turnike sisteminin, veliler ve öğrencilerin talebi sonrası devyere alındığı öne sürüldü.

Haberin Devamı

Alınan bilgiye göre, yerleşkeye girişlerin kontrol altına alınması amacıyla yerleştirilen turnikelerden öğrenci ya da personel kartı olanlar geçebilecek.

Ege Üniversitesinde turnikeli geçiş dönemi

Uygulamanın ilk gününde kartsız öğrencilerin geçişine uyarı yapılarak izin verildi. Yeni kayıt yaptıranlar ise kart almaları için fakültelerin öğrenci işlerine yönlendirildi.

Henüz kart çıkartmayan üniversite personeli de güvenlik görevlilerinin kontrolünün ardından turnikeden geçirildi.

Öğrenci ya da personel olmayanlar ise güvenlik noktasında kimlik bilgileri kaydedildikten sonra yerleşkeye alındı.


Ege Üniversitesinde turnikeli geçiş dönemi

EÜ Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümüne bu yıl kayıt olan Numan Ali Ünal, yerleşkeye ilk kez giriş yaptığını ifade ederek, "Öğrenci kartım var. Uygulamayı duymuştum. Sistemi beğendim. Çok güzel güvenlik açısından" diye konuştu.

Haberin Devamı

BALBAY: SİLİVRİ'Yİ HATIRLATTI
CHP İzmir Milletvekili Ege Üniversitesi mezunu Mustafa Balbay da tepkisini şu sözlerle dile getirdi:
"1977-81 Ege Üniversitesi mezunuyum. Acıdır söylemesi ki üniversitede 5 öğrenci arkadaşımın cenazesine katıldım. Böyle dönemlerde bile rektörler ve üniversite yönetimi öğrencilere saygı duydular olabildiğince özgürlükçü davrandılar. Özgürlüklerin kısıtlanması değil terörün engellenmesiydi. Ama şimdi görüyoruz ki üniversiteye güvenlik kapısı gözüyle bakıyorlar. Bana Silivri'yi çağrıştırdı. Orada da insan unutulup güvenliğe bakmışlardı. Güvenliği sağlamak uğruna öğrencileri değersiz görüp özgürlükleri kısıtlayıp neredeyse bir cezaevi görüntüsü hakim kılmayı seçmişler. Üzüldüm umarım bir an önce bundan dönerler. Dünyada güvenliği ciddi tartışma olmuş üniversitelerin bile buna yanıtı cezaevine dönüştürmek olmamıştır."

Haberin Devamı

Ege Üniversitesinde turnikeli geçiş dönemi

KAPIYI VELİLER VE ÖĞRENCİLER İSTEMİŞ
Ege Üniversitesi'nin öğrenim yılının ilk gününde başlayan dev turnikeli geçiş sistemi tartışma yarattı. Ege Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Bülent Özkan hurriyet.com.tr'ye uygulamanın yakınma kadar memnuniyet yarattığını ve turnikelerin talep doğrultusunda yapıldığını belirtti: "Kendi isteğimizle yapmadık. Öğrencilerimiz ve velilerimizden gelen istek doğrultusunda turnikeler yapıldı. Güvenli bir üniversite kampüsü olması konusunda çok yoğun talep vardı. " Özkan kampüsün girilebilecek noktaları olduğunu hatırlatmamız üzerine ise, "Uygulama 7 kapıda başladı. Sadece hastane ve acilin olduğu kısımda yok. Orası için de en kısa sürede önlemler alacağız. Elbette bir bütçemiz var. Bütçe dâhilinde önlemler alacağız. Dışarıdan girilmesi mümkün olmayan güvenilir bir kampüs olana kadar önlemler alınmaya devam edecek" dedi.


BAKMADAN GEÇME!