'Duran Adam': Yeni bir protesto şekli

Güncelleme Tarihi:

Duran Adam: Yeni bir protesto şekli
Oluşturulma Tarihi: Haziran 19, 2013 00:00

Taksim Meydanı'ndaki "Duran Adam", dünya basınında da büyük yankı buldu. 'Sessiz eylem', dünyada yeni bir barışçı protesto biçimi olarak nitelendirildi.

Haberin Devamı

Uluslararası ajanslar tarafından hem eylem hem de tutuklama fotoğraflarıyla birlikte geçilen haberde, Taksim Meydanı'nda başlayan sessiz protestonun sosyal medya aracılığıyla yayılarak kısa sürede Türkiye'nin farklı kentlerindeki insanlara da ilham kaynağı olduğu belirtildi.   

"Türkiye'nin 'Duran Adamı': Yeni bir barışçı protesto şekli" başlığı atan AFP, Erdem Gündüz isimli koreografın, toplu gösteri izni verilmeyen Taksim Meydanı'nda yeni bir protesto türü yarattığını ifade etti.

"Yüzü, eski bir kültür merkezinin çatısından asılan Mustafa Kemal Atatürk portresi ve Türk bayraklarına dönük olan protestocuya" bir süre sonra başka gençlerin de katıldığını belirten AFP, polisin bu gençlerden 10 kadarını gözaltına aldığını, 'Duran Adam'ın ise meydandan ayrıldığını bildirdi.

Haberin Devamı

Associated Press de "Türkiye'de yeni protesto şekli: Sessizce durmak" başlıklı haberinde, "Haftalarca süren ve zaman zaman polisle girilen çatışmalarla şiddetlenen gösterilerin ardından Türk protestocular, yeni bir direniş biçimi buldu: Hareketsiz ve sessizce durmak" ifadesini kullandı.

DİĞER KENTLERE DE YAYILDI
Taksim'deki eylemi "Duran adam Türkiye'de sessiz protestolara ilham verdi" başlığıyla duyuran Reuters, İstanbul'un farklı bölgelerinin yanı sıra Ankara ve İzmir gibi kentlerde de benzer eylemlerin yapıldığını belirtti.

Sessiz protestolar, polisin Taksim Meydanı'daki binlerce kişiyi dağıtmak için biber gazı ve tazyikli su kullanmasının ardından başlayan şiddetli çatışmalara sahne olan hafta sonundaki gösterilere taban tabana zıt bir görüntü oluşturdu.

CNN International ise Taksim'deki sessiz eylem sırasında gözaltına alınan isimlerden biriyle konuştu. 45 yaşındaki Koray Konuk, Gündüz'e katılan 20 kişiyle birlikte polis otobüsüne bindirildiklerini ama Gündüz'ün yanlarında olmadığını belirterek, "Sadece duruyordum. Duran bir adamı tutukladılar. Absürt bir durum" dedi.

Haberin Devamı

17 GÜN SUDA DURDULAR

/images/100/0x0/55ea69eef018fbb8f87e520a

Taksim'deki eylem kadar olmasa da dünyada buna yakın yankı bulan bir protesto da geçen yıl Hindistan'da gerçekleşmişti.

Madhya Pradeş eyaletinin Khandwa bölgesindeki evleri baraj suyu altında kalan 51 köylü, 17 gün boyunca Narmada Nehri'nde boyunlarına kadar su içinde oturarak, yerel hükümetinin Omkareshwar Barajı'nın tüm kapaklarının açılması yönündeki talimatını protesto etmişti.

Sadece duş yapmak, tuvalete gitmek, kendilerine getirilenleri yemek ve günde üç saat uyumak için ayağa kalkan Gogalgaonlu köylüler, günlerce süren eylemleri sonucunda el ve ayakları kan içinde kalsa da amaçlarına ulaşmışlardı. 9 Eylül 2012 günü Madhya Pradeş Eyalet Hükümeti, eylemcilerle yaptığı görüşme sonucunda barajın suyu seviyesini indirmeyi ve evleri su altında kalan köylülerin zararlarını karşılamayı kabul etti.

Haberin Devamı

Gogalgaon'daki bu eylem, ilerleyen aylarda Hindistan'ın farklı bölgelerinde yaşayan ve benzer sebeplerden evleri su altında kalan Hintlilere de esin kaynağı oldu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!