Dünyadan Suriye tepkisi

Güncelleme Tarihi:

Dünyadan Suriye tepkisi
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 21, 2013 13:09

Suriye'deki kimyasal silah saldırılarında yüzlerce siviilin öldüğü yönündeki haberlere dünya kamuoyundan peş peşe tepkiler geliyor.

Haberin Devamı

Suriye'deki bugünkü kimyasal saldırı iddialarına Batı'dan ilk tepki veren İngiltere oldu. Suriye'deki Birleşmiş Milletler gözlemcilerine olay yerine gitmeleri için izin verilmesi gerektiğini belirten İngiltere, bunun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde gündeme getirileceğini açıkladı.

SURİYE'DE KİMYASAL SALDIRI İDDİASI: 635 ÖLÜ

FRANSA’DAN KINAMA
Fransa, Suriye'nin başkenti Şam'da sivillere yönelik düzenlenen saldırıyı "sert dille" kınadı.

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bu sabah yüzlerce sivilin ölümüne neden olan Şam'da düzenlenen ve "Suriye rejimine atfedilen" saldırının kınandığı belirtildi. "Bu dayanılmaz saldırıların sorumluları hesabını vermeli" ifadesi kullanılan açıklamada, saldırıda kimyasal silah kullanıldığı iddialarının da aydınlatılması çağrısı yapıldı.

Haberin Devamı

BM: BİLGİLER TOPLANIYOR
BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Ban Ki-mun'un Şam'da "kimyasal silah kullanıldığı iddialarına" ilişkin raporların izlediği, BM'nin konuya ilişkin daha fazla bilgi toplamaya çalıştığı ifade edildi.

AB: KİM YAPTIYSA, KABUL EDİLEMEZ
Mısır'daki gelişmeleri görüşmek üzere Brüksel'de toplanan Avrupa Birliği dışişleri bakanları da Suriye'den gelen kimyasal saldırı iddialarının "kabul edilemez" olduğunu dile getirdiler. AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton "Suriye'de hangi tarafın olursa olsun kimyasal silah kullanması kabul edilemez. Bu iddialar derhal araştırılmalı" dedi. Ashton ayrıca Suriye'de bulunan BM gözlemcilerine tam izin verilmesi ve ülkedeki tüm tarafların gözlemcilerin çalışmalarına gerekli desteği sağlaması gerektiğini söyledi.

BM'YE 'ARAŞTIRILSIN' ÇAĞRISI
Şam'daki saldırıda "kimyasal gaz" kullanıldığı iddialarının BM'ye taşınacağı kaydedildi. Hükümet sözcüsü Najat Vallaud-Belkacem, konunun Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından BM'ye götürüleceğini söyledi. Vallaud-Belkacem, BM yetkililerin, saldırının düzenlendiği yerde incelemelerde bulunması ve sinir gazı kullanılıp kullanılmadığına ilişkin gelen bilgilerin derhal araştırılması gerektiğini bildirdi.

Haberin Devamı

ARAP BİRLİĞİ'NDEN ÇAĞRI
Arap Birliği ise kimyasal silah iddialarının araştırılması için iki gün önce Suriye'ye giden Birleşmiş Milletler heyetinin derhal olay yerine gitmesi çağrısı yaptı. Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi açıklamasında "Gerçeği görmek için hemen Doğu Guta'ya gidin ve bu suçu araştırın" dedi.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN AB BAKANLARINA ÇAĞRI
Suudi Arabistan da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Avrupa Birliği bakanlarına seslenerek Suriye'deki "katliam" konusunda sorumluluk almalarını istedi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud el Faysal, açıklamasında "Bugün Brüksel'de toplanan Avrupa Birliği dışişleri bakanlarından, bu insani felaketi görüşmelerinin ana başlığı yapmalarını istiyoruz. Bu korkunç katliamı görünce şok olduk" dedi.

Haberin Devamı

Suriyeli muhaliflerin çatı oluşumu Suriye Ulusal Koalisyonu ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin acilen toplanması gerektiğini belirtti. Suriye ordusunun Guta'daki bombardımanını "katliam" olarak nitelendiren Suriye Ulusal Koalisyonu lideri Ahmed el Carba, Birleşmiş Milletler komisyonunun acilen olay yerini ziyaret etmeye çağırdı.

Suriye ordusunun roket başlıklarına kimyasal silah geçirilerek saldırı düzenlediği iddia ediliyordu. Suriye yönetimi, saldırıyı yalanlarken muhalifler ölü sayısının 500'ü geçtiğini söyledi.

BAKMADAN GEÇME!