GeriGündem Dünya Kadınlar Gününde anlamlı proje
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Kadınlar Gününde anlamlı proje

Kadınların meme kanseri konusunda bilgilendirilmesi ve erken tanı olanaklarından yararlanmaları amacıyla, Dünya kadınlar Günü'nde, ''Pembe Kurdele'' isimli proje hayata geçirilecek. Türkiye'de ilk olarak gerçekleştirilecek bu projede çekilen filmlerden elde edilecek bilgilerin sentezi yapılarak bilimsel bir rapor hazırlanacak.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Filiz, yaptığı açıklamada, projenin Türkiye Meme Vakfı, Siemens, Eczacıbaşı, Fuji Film ve Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalı'nın katılımıyla gerçekleştirileceğini söyledi. Filiz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Türkiye genelinde toplam 2 bin kadının ücretsiz mamografi çekiminin yapılmasının hedeflendiğini ve bu projenin amacının toplumu ve özellikle kadınları meme kanseri ve erken tanı gibi konularda bilgilendirmek ve proje sonunda gelecekte bu hastalıkla mücadelede ışık tutacak bilimsel bir rapor hazırlamak olduğunu söyledi.

       

''HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK''

   

Kadınların işyerinde, sosyal hayatta, siyasette kısacası tüm alanlarda etkin rol oynaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Filiz, ''Bunların da gerçekleşebilmesi için her şeyin başı sağlıktır'' dedi.

 

Kadınlarda en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu, 70 yaşına kadar yaşayan yaklaşık her on kadından birinde görülen meme kanserinden korunmanın tek yolunun, erken tanı ve doğru tedavinin zamanında uygulanması olduğuna dikkati çeken uzmanlar, projede, Türkiye genelinde 100 görüntüleme merkezinin görev aldığını belirterek, Radyoloji Ana Bilim Dalının 8 Mart tarihinde kendi bünyesinde 20 kadının mamografi çekimini ücretsiz olarak gerçekleştireğini söylediler.  

 

  

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle