DSİ Müdürü Gündüz: Edirne'deki selin nedeni Bulgaristan

Güncelleme Tarihi:

DSİ Müdürü Gündüz: Edirnedeki selin nedeni Bulgaristan
Oluşturulma Tarihi: Mart 15, 2006 11:49

DSİ 11. Bölge Müdürü Numan Gündüz, Arda, Meriç ve Tunca nehirlerinin debisinin Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açtığı zaman arttığını belirterek, bu durumun da Edirne'de su taşkınlarına neden olduğunu bildirdi.

Haberin Devamı

Gündüz, yaptığı açıklamada, kentte yaşanan taşkın olayları nedeniyle dün Bulgaristanlı ve Yunanistanlı yetkililerle toplantı yaptıklarını ifade ederek, toplantıda afet boyutuna ulaşan nehir taşkınlıklarının olumsuzluklarını anlattıklarını bildirdi.

Toplantının ardından Bulgaristanlı yetkililerin Arda Nehri üzerindeki baraj kapaklarını kapattıklarını kendilerin bildirdiğini söyleyen Gündüz, böylece nehirlerin debilerinin düşmeye başladığını kaydetti.

Edirne'de yeniden yağmur yağışı beklendiğini anlatan Gündüz, bunun nehirlerin debisini etkilemeyeceğini, nehir debilerinin sadece Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açtığı zaman arttığını bildirdi.

NEHİRLERİN DEBİLER DÜŞMEYE BAŞLADI

Edirne İl Kriz Merkezi'nden yapılan açıklamada ise taşkınlara neden olan nehirlerin debilerinin düşmeye başladığı belirtildi. Meriç Nehri'nin Bulgaristan'ın Svilengrad beldesindeki ölçüm istasyonundaki debisinin 1030 metreküp/saniye olarak ölçüldüğü ifade edildi.

Haberin Devamı

Kirişhane Ölçüm İstasyonu'nda dün akşam saat 22.00'de yapılan ölçümde 1772 metreküp/saniye olan Meriç Nehri'nin debisinin bu sabah 09.00 itibariyle 1653 metreküp/saniyeye, Tunca Nehri'nin 154 metreküp/saniye olan debisinin 148 metreküp/saniyeye, Arda Nehri'nin ise 856 metreküp/saniye olan debisinin 682 metreküp/saniyeye düştüğü kaydedildi.

Edirne Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri ise bu gece ve yarın sağanak yağışın beklendiği ilde bugün hava sıcaklığının 1 ile 6 derece arasında değişeceğini belirttiler.

Bu arada, su debisinin artması ve yoldaki çökmeler nedeniyle dün ulaşıma kapatılan Lozan Caddesi, bu sabah tekrar zırhlı araçların geçişine açıldı. Mehmetçikler ise Karaağaç Mahallesi'ndeki Mustafa Necati Bey İlköğretim Okulu'nda vatandaşlara 2 bin ekmek dağıttı.

DOĞUM HASTASI ZIRHLI ARAÇLA TAŞINDI

Karaağaç Mahallesi'nde Emirli Aralık Sokak'ta oturan ve 8 aylık hamile olan Ceylan Haydarlık, doğum sancıları tutması üzerine evinden 112 acil servis ambulansla alınarak, zırhlı personel taşıyıcıya bindirildi.
Haydarlık, taşkın bölgesini askeri araçla geçtikten sonra Edirne Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!