Diyanet'ten nişanlı çiftlere: El ele tutuşmayın, sadece konuşun

Güncelleme Tarihi:

Diyanetten nişanlı çiftlere: El ele tutuşmayın, sadece konuşun
Oluşturulma Tarihi: Şubat 14, 2015 10:27

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aylık dergisinin şubat sayısında yer alan bir makalede, nişanlı çiftlerin “el ele dolaşmalarının dinen uygun olmadığı” savunuldu. Fetvada, nişanlı çiftlere “İslami usullere göre görüşüp konuşmaları” önerildi.

Haberin Devamı

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun görüşü olarak yer alan makalede tartışma yaratacak şu ifadelere yer verildi:

Nişanlıların İslami örtünmeyi gözetmek, başkalarının göremeyeceği bir tarzda yalnız kalmamak gibi dini ölçülere uygun olarak, birbirlerini daha yakından tanımak amacıyla görüşüp konuşmalarında bir sakınca yoktur.

Fakat nişanlıların flört etmeleri, dost hayatı yaşamaları, dedikoduya mahal verecek şekilde başbaşa kalmaları, öpüşmeleri, el ele tutuşmaları ve benzeri İslam'ın onaylamadığı davranışlardan uzak durmaları gerekir.

Diyanetten nişanlı çiftlere: El ele tutuşmayın, sadece konuşun

'MUTLAKA RESMİ NİKAH'

Bazı gençlerin dini hassasiyeti gözetme adına nişanlılık dönemlerinde “dini nikâh” kıydıklarına vurgu yapan makalede, bunun sonucunda da üzücü olaylar yaşandığı savunuldu.

Haberin Devamı

Bu tarz üzücü olayların yaşanmaması için de mutlaka resmi nikâh kıyılması gerektiği vurgulandı. Yazıda, “Dinen evlilik hayatı”nın da nikâh kıyılmasıyla başladığı belirtilerek, nişanlıların, kesin evlenmeye karar vermeden nikâh kıydırmamaları ve İslami usulde nişanlılığa devam etmeleri istendi.

Diyanetten nişanlı çiftlere: El ele tutuşmayın, sadece konuşun

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!