Diş hekimlerinin 2007 yılı tedavi ücretleri

Güncelleme Tarihi:

Diş hekimlerinin 2007 yılı tedavi ücretleri
Oluşturulma Tarihi: Aralık 28, 2006 11:18

Diş hekimlerinin 2007 yılında uygulayacağı tedavi ücretleri belirlendi. “Diş Hekimlerinin Yapacakları Muayene ve Tedavilere Uygulanacak Ücretlerin Asgari Hadleri Hakkında Tebliğ”, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Haberin Devamı

1 Ocak 2007 tarihinden itibaren geçerli olacak tarifeye göre, çalışma saatleri dışında veya gece yapılacak tüm uygulamalarda ücretler yüzde 50 oranında artırılacak.

Türk Diş Hekimleri Birliği Genel Başkanı Celal Korkut Yıldırım, yaptığı açıklamada, halen bölgelere göre 5 farklı grupta uygulanan tedavi ücretlerinin gelecek yıl için 3 farklı bölgeye göre belirlendiğini bildirdi. Yıldırım, bölgelere göre tedavi ücretleri belirlenirken maliyet analizi yaparak illerin ve ilçelerin gelişmişlik düzeyini esas aldıklarını ifade etti.

İllerdeki tedavi ücretleri ile ilçelerinde uygulanan fiyatların genel olarak farklı belirlendiğini kaydeden Yıldırım, “Ancak bazı ilçeler gelişmişlik düzeyi bakımından bağlı oldukları ilden daha iyi durumda. Bu nedenle aynı fiyatların uygulanması yoluna gidildi” dedi. Tedavi ücretlerinde bu yıla göre bir artış olmadığını kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:

Haberin Devamı

“Halkımıza yoğun olarak uygulanan tedavi ücretlerinde herhangi bir artış yapmadık. Mesela tedavide en fazla uygulanan amalgam dolgunun fiyatında artış olmadı. Artışlar daha çok spesifik tedaviler için ve yüzde 10 oranında uygulandı. Ücret artışı olan tedavilerin uygulama sıklığı yüzde 5 oranında bile değil. Yani diş hekimleri olarak gelecek yıl için de fedakarlık yaptık.”

Tarifeye göre, 2007 yılında Ankara, İstanbul, İzmir'in de aralarında bulunduğu illerin yer aldığı grupta, diş hekimi muayenesi 22.53 YTL, uzman diş hekimi muayenesi 31.24 YTL, diş röntgen filmi 15.71 YTL, kontrol hekim muayenesi 24.71 YTL, amalgam dolgu (bir yüzlü) 45.37 YTL, kanal tedavisi (tek kanal-dolgu hariç) 61.76 YTL, diş beyazlatma (tek diş) 28.74 YTL, tam protez (akrilik-tek çene) 563.80 YTL, diş çekimi 47.13 YTL olacak.

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!