Dikili Belediye Başkanı'na beraat

Güncelleme Tarihi:

Dikili Belediye Başkanına beraat
Oluşturulma Tarihi: Mart 29, 2010 14:14

İzmir'in Dikili İlçesi'nde oturanlara 10 tona kadar kullandıkları suyu bedava verdiği, belediye çalışanlarına da yüzde 50 indirimli tarife uyguladığı için ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan yaklaşık 2 yıldır Dikili Asliye Hukuk Mahkemesi'nde yargılanan Dikili Belediye Başkanı CHP'li Osman Özgüven ve belediye meclis üyeleri beraat etti.

Haberin Devamı

Davanın bugün yapılan son duruşmasına, Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, aynı davada yargılanan belediye meclis üyelerinin yanı sıra DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Genel- İş Genel Başkanı Erol Ekici, Genel- İş Ege Bölge Temsilcisi Azad Fazla ve çok sayıda izleyici katıldı.

Osman Özgüven'in avukatı Arif Ali Cangı, duruşmanın başında Özgüven'in yargılandığı 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un çıkarıldığı günden bu yana 74 ayrı kararname ile delindiğini, kanunun Anayasa'nın ‘eşitlik’ ilkesine aykırı olduğunu dile getirdi. Davanın esası hakkında mütaalasını veren Cumhuriyet Savcısı Velihattin Erdemir yapılan işlemin su tasarrufuna yönelik olduğunu, kamu yararı gözetildiğini, yapılan işlem sonucunda herhangi bir kamu zararı görülmediğini söyleyerek Belediye Başkanı Osman Özgüven ve belediye meclis üyelerinin beraatını istedi. Mahkeme Hakimi Mehtap Şen de Cumhuriyet Savcısı Erdemir’in karanına uyarak beraat kararı verdi. Davayla ilgili gerekçeli karar önümüzdeki günlerde yazılacak.

Haberin Devamı

Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, ilçede yaşayan vatandaşlardan 10 tona kadar kullandıkları sudan ücret almadığı, 10 tonu aşan sarfiyatları normal tarife ile ücretlendirdiği, belediye çalışanlarına suyu yüzde 50 indirimli verdiği gerekçesiyle ilçeye gelen Sayıştay denetçisi tarafından suçlu bulunmuş ve başkan ve belediye meclis üyeleri hakkında Danıştay’a suç duyurusunda bulunulmuştu.

UYGULAMAYA DEVAM
Duruşmanın sona ermesinin ardından konuşan Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, Dikili Asliye Hukuk Mahkemesi’nin sadece Türkiye değil, tüm dünya için emsal bir karar verdiğini söyledi. Özgüven, “Bu mahkeme kararıyla suyun insan hakkı olduğu, ticarileştirilemeyeceği mahkeme kararıyla tescillenmiş oldu. Benim ceza almam veya almamam değil, bunun tescillenmesi önemli. Bundan sonra da uygulamayı genişleterek sürdüreceğiz. Daha fazla insanı bu uygulamanın içerisine almanın yollarını bulacağız. Herkesi ne kadar ihtiyacı varsa o kadar su kullanmasına teşvik edeceğiz” diye konuştu.

Haberin Devamı

Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’in avukatı Arif Ali Cangı ise karar sayesinde suyun bir hak olduğunu belirterek, “Belediyelerin ücretsiz suya erişim hakkı olduğu ortaya çıkmıştır. Bundan sonra tüm yurttaşların belediyelerinden 10 tona kadar suyu ücretsiz isteme hakkı doğmuştur” diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!