Dev-Sol davası düştü

Güncelleme Tarihi:

Dev-Sol davası düştü
Oluşturulma Tarihi: Mart 28, 2013 00:00

Yargıtay . Ceza Dairesi, 1243 sanıkla başlayan ve 32 yıldır süren Dev-Sol ana davasında 30 yıllık zamanaşımı süresi dolduğu için düşme kararı verdi. 12 Eylül’ün kritik davalarından Dev-Yol’dan sonra Dev-Sol davası da böylece ortadan kalktı.

Haberin Devamı

65 SANIK YÖNÜNDEN TEMYİZ

1. Ordu Sıkıyönetim Mahkemesi’nde 1981’de başlayan, 10 yıl sonra gönderildiği Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 18 yıl süren Dev-Sol ana davasında, 2009’da 39 sanık yönünden adam öldürme ve anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs suçundan ömür boyu hapis cezası verilmiş, diğer sanıklar açısından davanın zamanaşımı nedeniyle düşmesine karar verilmişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu kararının 65 sanık yönünden temyiz incelemesini yaptı. Daire, 8 Ocak tarihli ve oybirliği ile aldığı kararla bazı sanıklar açısından verilen zamanaşımından düşme kararını oybirliği ile onadı. 39 sanığa eski TCK 450/4 ve TCK 146/1’den adam öldürmek ve anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs suçundan verilen ömür boyu hapis cezasını bu suçlar açısından eski TCK’da öngörülen 30 yıllık dava zamanaşımı süresinin dolması nedeniyle bozdu. Cezaları bozularak, zamanaşımından düşme kararı verilen bu kişiler şöyle: Hüseyin Solgun, Tuğrul Özbek, Vehbi Ersan, Yaşar Yavuz, Erdal Ketenci, Mehmet Ünal, Ekrem Kılıç, Mehmet Doğan, Kenan Motor, Mustafa Kamil Uzuner, Mustafa Kadir Gül, Mehmet Mustafa Dalkıran, Namık Kemal Cibaroğlu, Selahi Kayadibi, Mehmet Kılıç, Saleh Odabaş, Cenap Özek, Murat Karabulut, Hüseyin Hami Şakir Özsomar, Hüseyin Albayrak, Uğur Tuncel, Ersin Tezcanlı, Cemal Can, Süleyman Özcan Bulgu, Abdülaziz Demirayak, Celal Abbas Leşanoğlu, Ali Şan Yalçın, Emrullah Çetin, Orhan Avcı, Özer Çetinşenyurt, Mahmut Alp, Şemdin Şimşir, İlyas Arduç, Mehmet Koca, Hasan Bektaş, Hacı Ramazan Işık, Şaban Taşçı, Aydın Açıkgöz, Fikret Gülbahar.

Haberin Devamı

ZAMANAŞIMINDAN DAVASI DÜŞENLER

Mahkemenin zamanaşımından dosyaları düşürülen şu sanıklar yönünden ise onama kararı verdi: Nuri Eryüksel, Mesut Demirel, Mehmet Akdemir, Hayriye Gündüz, Rejai Gülenç, Serhan Arıkanoğlu, Şener Aktaş, Ali İhsan Köse, Burhan Kızılgedik, Hasan Doğruöz, Hüzeyne Karakoçak, Zeynel Polat, Feridun Osman Ağaoğlu, Kerim Beşkirli, Yılmaz Köse, Erdal Turgut, Recep Ali Sur, Volkan Bayrakçı, Erdoğan Yaşar Kopan, Tuğran Tağrık Keleş, Murat Toros Gürkaya, Tahir Devrim (Amonak) ve Yalçın Cemal Uykaz.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!