Çin Basını: "27 yıllık boşluk doldu"

Güncelleme Tarihi:

Çin Basını: 27 yıllık boşluk doldu
Oluşturulma Tarihi: Nisan 10, 2012 12:27

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile bir araya geldi. Erdoğan'ın ziyaretine ilişkin Çin basınında, "Türkiye Başbakanı'nın imzaladığı stratejik anlaşmalar, 27 senelik boşluğu doldurdu" yorumları yapıldı.

Haberin Devamı

Hu Jintao, Ulusal Halk Meclisi'nde gerçekleşen kabulde Başbakan Erdoğan'ı sıcak bir şekilde karşıladı. Basın mensuplarına poz vermelerinin ardından Başbakan Erdoğan, heyetindeki bakanları ve milletvekillerini Hu Jintao'ya tanıttı. Daha sonra heyetler arası görüşmeye geçildi.

Başbakan Erdoğan'ın Çin programının çok yoğun olduğunu belirten Hu Jintao, ziyaretin zengin ve verimli olacağına inandığını dile getirdi. Hu Jintao, “Ziyaretinizin iki halk arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine ve Çin-Türkiye stratejik işbirliğinin geliştirilmesine yararlı olacağına inanıyorum” dedi.

Başbakan Erdoğan da yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün sizlere Haziran ayı içerisinde bir daveti olduğunu ifade etmek istiyorum. Sizleri ülkemizde görmek istiyoruz” diye konuştu.

Haberin Devamı

Çin Başbakanı Vın Ciabao ile dün çok detaylı bir çalışma yaptıklarını belirten Başbakan Erdoğan, görüşmede ekonomik, ticari, kültürel, askeri, siyasi alanlardaki konuların ele alındığını bildirdi. Erdoğan, görüşmenin ardından altı tane anlaşma imzaladıklarını da hatırlattı. Erdoğan'ın konuşmasının bundan sonraki bölümü basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Görüşmede, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ve AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal da hazır bulundu.

Başbakan Erdoğan ile Hu Jintao'nun başkanlık ettiği heyetler arası görüşme yaklaşık bir saat sürdü.

"27 SENELİK BOŞLUĞU DOLDURDU"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin ziyaretine ilişkin ülke basınında, "Türkiye Başbakanı'nın imzaladığı stratejik anlaşmalar, 27 senelik boşluğu doldurdu" yorumları yapıldı.

China Daily gazetesinin manşetten yayımladığı haberinde, "Erdoğan'ın Çin'e 27 yıl aradan sonra gelen ilk Başbakan olduğu" vurgulanırken, yapılan işbirliği anlaşmalarıyla "27 senelik boşluğun doldurulduğu" ifade edildi.

Ulusal basında dün bir uzmanın "Türkiye-Çin ilişkilerinin balayı dönemine girdiği" şeklindeki benzetmesinden alıntı yapan gazete, iki ülke Başbakanları Erdoğan ve Vın Ciabao'nun özellikle nükleer enerji ve yatırım konularına eğildiklerini belirterek, bu alanlarda önemli işbirliği anlaşmalarına imza attıklarını kaydetti.

Haberin Devamı

Çin Ortadoğu Çalışmaları Enstitüsü Genel Sekreteri Cang Şiaodong Erdoğan'ın Çin'e yaptığı tarihi ziyarete ilişkin, "Türkiye'nin geçmişte süregelen Batı'ya dönük yüzünün artık Doğu'da gelişmekte olan pazarlara çevirdiğinin göstergesi" değerlendirmesini yaptı.

"İki ülke arasındaki ilişkilerin genişleme sürecinde olduğu"nu söyleyen Dong, "İlişkilerin tam manasıyla kemale ermesi için henüz çok zamana ihtiyaç var. Bu ziyaret iyi bir başlangıç oldu" ifadelerine yer verdi.

Pekin Üniversitesi Türkoloji Bölümü'nden Türkolog Zan Tao ise yorumunda, "İki ülke ilişkileri açısından en hassas nokta olan Uygur meselesine ilişkin Türkiye'nin Çin'in bütünlüğü politikasını benimsiyor olması hızla gelişen ilişkiler için son derece sağlam bir altyapı oluşturuyor" değerlendirmesini yaptı.

Haberin Devamı

Bu arada, Suriye konusunun da önemli bir gündem maddesi olduğu vurgulanırken, Suriye ile ilgili hiçbir açıklama yapılmadığı kaydedildi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!