CHP: Yolsuzluk komisyonu geciktiriliyor

Güncelleme Tarihi:

CHP: Yolsuzluk komisyonu geciktiriliyor
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 25, 2014 02:26

ESKİ bakanlar Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar hakkında kurulacak soruşturma komisyonu için CHP, MHP ve HDP seçilecek üyelerin 3 katı adayı, TBMM Başkanlığı’na bildirdi.

Haberin Devamı

Ancak, AK Parti üye bildirimini geciktirdi. Muhalefet partileri, geciktirmenin maksatlı olduğunu, komisyonun cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce çalışmasının engellendiğini dile getirdi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay dün TBMM Başkanlığı’na başvurarak, “Komisyon çalışmalarının cumhurbaşkanlığı seçimine ayarlı, TBMM iradesini sakatlayan bir anlayışa zemin oluşturacak şekilde yapılmasına müsaade edilmemelidir” dedi.

AK PARTİ İTİRAZ EDECEK

AK Parti Grup Yönetim Kurulu, geçen haftaki toplantıda, soruşturma komisyonuna verilecek üyelerin TBMM Başkanlığı’na yarın bildirilmesi kararı aldı. AK Parti, isimleri daha önce bildirilen CHP ve MHP’nin üye adaylarının yarısına itiraz edecek. Partinin, 80 CHP’li hakkında “Konuyla ilgili hüküm bildirmişlerdir, üye olamazlar” görüşüne sahip olduğu öğrenildi. Meclis Başkanlığı, üye adayı olarak bildirilen isimleri hukukçulara ayrıca inceletecek. Üye olmasında sakınca bulunan isimleri partilerine bildirerek yeni isim talep edecek.

Haberin Devamı

Bölmeye adanmış

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bütün yurttaşları uyarmak istediğini belirterek, “Tuzağa düşmesinler. Recep Tayyip Erdoğan, toplumu bölerek iktidarını sürdürmek istiyor. Hepimizin sorumlu davranması gerekiyor. Erdoğan, adeta kendisini ülkeyi bölmeye adamış bir Başbakan konumunda” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ordu Dernekleri Federasyonu’nca Feshane’de düzenlenen ‘Ordu Günleri’ne katıldı. Fuarı gezen Kılıçdaroğlu gündeme ilişkin şunları söyledi:

DERİN ENDİŞE YARATIYOR

“Okmeydanı’nda 2 insanımızın hayatını kaybetmesi, polisin uyguladığı şiddet, Başbakan’ın üslubu toplumda derin endişeler yaratıyor. Oysa siyasetçilerin temel görevi toplumu endişeye sürüklemek değil, toplumu geleceğe hazırlamak, onlara umut vermek olmalı. Eğer böyle bir sorumluluk üstlenebilirsek, hepimiz görevimizi yapmış olacağız. Bütün yurttaşlarımı bir konuda uyarmak istiyorum. Tuzağa düşmesinler. Çok üzülerek söylüyorum ama bunu söylemek zorundayım, Recep Tayyip Erdoğan, toplumu bölerek iktidarını sürdürmek istiyor. Toplum bölünmesin, ayrışmasın, kavga etmesin. Provokasyonlar yapılabilir, yapılıyor, insanlar ölüyor, kurşunlar sıkılıyor. Bütün bunları dikkate alarak, hepimizin sorumlu davranması gerekiyor.

ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ

Haberin Devamı

(Okmeydanı’nda bazı grupların elinde uzun namlulu silahlar vardı. Bu görüntüler için ne diyorsunuz, sorusuna) Özellikle provokasyondan söz ettim. Provokatörlerden söz ettim. Bunlara bütün yurttaşlarımın dikkatini çektim. Bizim bu konuda çok duyarlı olmamız lazım. Kim olursa olsun, elinde silah kabul edilemez. Şiddet, kabul edilemez. İnsanlar ölüyor, kabul edilemez. Bu konuda özellikle hükümetin sorumlu davranması lazım. Başbakan’ın sorumlu davranması lazım. Ölen insanları bizden sizden diye ayırmaması lazım. Bu ülkenin her insanı değerlidir. Kimliği ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun, her insanı değerlidir ve hepimiz bu değerler üzerinde, özellikle siyaset yapmamaya özen göstermeliyiz, dikkat etmeliyiz.

EVET ANMALIYIZ

Haberin Devamı

İnsanları ayrıştırırsak, bu doğru değil. Ölen öldü, evet ölen öldü. Ölenlerimizi anmalı mıyız? Evet, anmalıyız. Neden ölenlerimizi anmalıyız? Geçmişten ders çıkarmayı bilmek için anmalıyız. Aynı hatalara düşmemek için anmalıyız. Dolayısıyla kim olursa olsun, elinde silah, kurşun sıkarak, insanları öldürerek provokasyon yapıyorsa, hepimiz bunlara karşı ortak tavır sergilemeliyiz.”
Mustafa KÜÇÜK/ İSTANBUL

4 Ordulu Soma’da şehit
ORDU Dernekleri Federasyonu’nca Feshane’de düzenlenen ‘Ordu Günleri’ne katılan Kılıçdaroğlu, Beşiktaş Belediyesi standında madenci heykeli gösterisi sergileyen bir sanatçının önünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ege Denizi’nde meydana gelen deprem sırasında uçakta olduğunu belirterek, “Merkez üssünün deniz olması bir anlamda sevindirici. Umarım hiçbir yerde can kaybı olmamıştır” dedi. Kılıçdaroğlu, maden faciasında hayatını kaybeden 301 kişiden 4’ünün Ordulu olduğunu, çok sayıda Ordulunun Soma’da madenlerde çalıştığını belirtti.

Haberin Devamı

Derviş’le görüştü

KILIÇDAROĞLU, İstanbul’da Kemal Derviş ile görüştü. CHP’li Memduh Hacıoğlu’nun İstanbul’da Kabataş’taki evinde gerçekleşen görüşme 3 saat sürdü. Kılıçdaroğlu, çıkışta şunları söyledi: “Ekonomiyi tartıştık, dünyayı tartıştık, Türkiye’yi tartıştık, geleceği tartıştık. Gayet güzel bir sohbet oldu. (Cumhurbaşkanlığı adaylığı) Şu anda böyle bir şey söz konusu değil. (Derviş sizin için uygun aday mı?) Niçin olmasın.” DHA

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!