CHP lideri Kılıçdaroğlu: Ne zamandan beri kaçmak kahramanlık oldu

Güncelleme Tarihi:

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Ne zamandan beri kaçmak kahramanlık oldu
Oluşturulma Tarihi: Şubat 23, 2015 01:59

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şah Fırat operasyonuna, “Koskoca Türkiye Cumhuriyeti kendi toprağını savunamamıştır ve geri çekilmiştir. Bu koskocaman bir ayıptır. Ne zamandan beri kaçmak kahramanlık oldu? Sen orayı koruyamıyorsan, Türkiye’yi nasıl koruyacaksın?” sözleriyle tepki gösterdi.

Haberin Devamı

Hürriyet’e konuşan Kılıçdaroğlu, operasyonu şöyle değerlendirdi:

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Ne zamandan beri kaçmak kahramanlık oldu
Kobani'den Şah geçişi

BECEREMİYORSUN

“Aylardır askerlerimizin değişimi bile yapılamıyordu. Biz bunu defalarca dile getirdik. Şimdi vatan toprağından geri çekildik. Türbeyi Türkiye’ye getirdik, neden? Orası vatan toprağı değil miydi? Ne zamandan beri kaçmak kahramanlık oldu? Sen orayı koruyamıyorsan, Türkiye’yi nasıl koruyacaksın? Sınırlarımızdan 30 kilometre ötedeki toprağımızı koruyamadık. İngiltere’nin Falkland Adaları nedeniyle 1982’de Arjantin’le yaptığı savaşı anımsıyorum. Binlerce kilometre uzaktaki adasına sahip çıktı İngiltere, devlet olmak budur. Sen 30 kilometre uzaktaki toprağına sahip çıkamadın. Vatan toprağına sahip çıkamayan bir iktidar neyle suçlanacaksa, bu iktidar da aynı şekilde suçlanacaktır. Kaçmayı bile beceremiyorsun, bir vatan evladını şehit veriyorsun. Yüzünüze, gözünüze bulaştırıyorsun.

Haberin Devamı

O FOTOĞRAFIN RUHU YOK

Türk bayrağı dikilirken çekilen bir fotoğraf servis ediliyor. ABD askerlerini, Iwo Jima Muharebesi’nde ABD Bayrağı’nı dikerken gösteren fotoğrafla benzerlik kuruluyor. O kadar göstermelik ve sıradan ki. O servis edilen fotoğrafın ruhu yok. Bir algı yönetimini bile beceremiyorlar. Bu operasyon baştan sona bir ayıplar zinciri. Ülkenin onuru ve gururuyla oynanmıştır. O koltuklarda oturmasınlar. Kendi ülkesine sahip çıkamayan bir hükümet. TBMM’de hırsıza sahip çıkıyor, kendi ülkesini toprağına sahip çıkamıyor, ne kahramanlığı.”

Şartlar düzelene kadar memlekete yakın


BU UTANÇ TÜRKİYE’YE FAZLA

Kılıçdaroğlu Twitter hesabından ise şu mesajı paylaştı: “Güçlü devlet, karşılaşılan ilk tehditte topraklarını bırakıp kaçmakla değil, teröristlere dersini vermekle olunur. Bu utanç Türkiye’ye fazla! Teröristin önünde eğilen, vatan toprağını satan hükümet, yarın karşılaşılacak diğer tehditlere karşı ilk işinin ‘kaçmak’ olacağını gösterdi. Süleyman Şah’tan kaçma talimatını verenler yarın bu ülkeden de kaçacak, ancak Türkiye’ye yaşattığınız her türlü utancın hesabını soracağım.”

ŞAH DEĞİL MAT OPERASYONU

Gürsel Tekin (CHP Genel Sekreteri): Şah değil ‘Mat’ operasyonudur. Türkiye mat olmuştur. 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk defa savaşmadan topraklarımızı kaybediyoruz. Şimdi bu kaybı allamaya pullamaya çalışıyorlar. CHP’nin özellikle dış politika konularındaki uyarılarını hükümet dikkate almış olsaydı, Türkiye kendi topraklarını kaybetmemiş olacaktı. Hükümetin büyük öngörüsüzlükleriyle, Türkiye biçare bir ülke haline gelmiştir.

SÜLEYMAN ŞAH SAYGI KARAKOLU’NUN 94 YILLIK TARİHİ


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!