Chopin'in 200. doğumgünü

Güncelleme Tarihi:

Chopinin 200. doğumgünü
Oluşturulma Tarihi: Şubat 19, 2010 18:20

CRR
22 Şubat 2010
20:00

NE KADAR: 1. Kategori: 22,00 TL 
                       2. Kategori: 17,00 TL
Haberin Devamı

Memet Ali Alabora - Emir Gamsızoğlu

1 Mart 2010 François Frederic Chopin’in 200. doğumgünü. Chopin'in kendisi de bugünün doğumgünü olduğunu söylüyor ama vaftiz kağıdında 22 Şubat yazıyor. Chopin'in müziği 193 yıldır* piyanodan insanlığa tam manasıyla “güzellik”ler saçıyor.

Emir Gamsızoğlu ve Memet Ali Alabora 2008 Mayısında “Goldberg Varyasyonları Yolculuğu” ile Cemal Reşit Rey sahnesinde, özel bir projeyle seyirci ile buluştu. İki arkadaş, bu defa, 22 Şubat 2010'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'na gelen klasik müzik severler ile birlikte Chopin'in 200. doğumgününü kutlayacak.

Emir Gamsızoğlu'nun 20 yaşında piyanoya başlamasında, Alabora'yla arkadaş olmalarında en büyük etkenlerden biri Chopin. İkili, Chopin’in hayatlarına nasıl girdiğini, nasıl bir değişiklik yarattığını, ikiyüz yıldır kendileri gibi birçok insanın da neden en yakın, en içten dostlarından birisi olabildiğini anlatmaya çalışacak, Chopin'li anıları paylaşıp, Chopin'in eserlerini çalacak. Chopin'in doğumgününü, müziği gibi sade bir üslupla kutlayacaklar.

İkili konser salonunun sahnesini evin salonuna, seyircileri de onlara katılmaya gelmiş misafirlere dönüştürmeye çalışacak. Chopin hakkında en çok kullanılan “büyük eserlerde küçük, küçük eserlerde büyük” sözünden, "piyanonun şairi" tabirine, verem hastalığının müziğine etkisinden, büyük aşkı George Sand’ın hayatındaki yerine, vatan hasretiyle yanıp tutuşan güçlü ruhundan, İstanbul’da ölen şair dostu Adam Mickiewicz’e, yaşıtları Liszt ve Schumann'dan, müzikte yaptığı devrimlere, 20 ve 21. yüzyıldaki büyük Chopin yorumcularına; kayıtlar, fotoğraflar ve müziği eşliğindeki bu sohbeti, doğumgünü kutlaması takip edecek.

On yıla yakın süredir klasik müzikle diledikleri gibi kurdukları ilişkiyi, izleyiciyle olduğu gibi paylaşmaktan çekinmeyen, biri piyanist, diğeri oyuncu iki sanatçıya katılmak isteyen ve profesyonel müzisyen olması gerekemeyen misafirler de yanlarında, çalacakları küçük bir Chopin eseri bulundurabilirler. Belli mi olur, belki de dinlemeye geldiğiniz bu konser, çalacağınız ilk konserdir!

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!