Chicago’da beyaz sayfa

Güncelleme Tarihi:

Chicago’da beyaz sayfa
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 22, 2012 00:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD’nin Chicago kentinde önceki gün başlayan NATO zirvesinde Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya geldi. Gül ve Hollande, eski Cumhurbaşkanı Sarkozy döneminde soğuk rüzgârlar esen iki ülke ilişkileri için beyaz sayfa açılmasında uzlaştı.

Haberin Devamı

NATO Zirvesi için ABD’nin Chicago kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, önceki gün başlayan zirvenin ilk gününde önemli ikili temaslarda bulundu. Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı François Hollande ile de bir araya gelen Gül, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde yara alan iki ülke ilişkilerinde beyaz sayfa açılması konusunda uzlaştı.

Rum dönem başkanlığı ile görüşmeyeceğiz

Gül ilk önce Almanya Başbakanı Angela Merkel ile öğle yemeğinde buluştu. Almanya tarafının önerisi ile gerçekleşen ve yaklaşık bir saat süren görüşmede Merkel, Avrupa’da devam eden ekonomik kriz konusunu gündeme getirdi. Gül de Gümrük Birliği üyesi Türkiye’nin bu konudaki endişelerini dile getirdi. Ardından Gül, Merkel’e Türkiye’nin Suriye konusundaki düşüncelerini aktardı. Alman Başbakan ise Cumhurbaşkanı Gül’e, Rumların AB dönem başkanlığı sırasında, Türkiye’nin AB ile ilişkilerini kesip kesmeyeceğini sordu. Gül, bunun üzerine Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerini kesmeyeceğini, sadece dönem başkanlığıyla görüşmeyeceğini söyledi. Merkel bir yorumda bulunmadı ama itiraz da etmedi.

Haberin Devamı

Gül, daha sonra BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile bir araya geldi. Görüşmede Suriye ağırlıklı yer tuttu. Gül, özel temsilci Kofi Annan’ın hazırladığı ateşkes anlaşmasının denetimi için Suriye’ye birkaç bin gözlemci gönderilmesini istedi. Ban Ki-moon ise bunu değerlendireceklerini söyledi. Gül ayrıca Romanya Cumhurbaşkanı Traian basescu ve Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ile de görüştü.

Türkiye’yi malzeme yapmam

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül’ün Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşmesi yarım saat sürdü. Hollande, görüşmede Türkiye’nin Arap Baharı’nda referans olduğunu, AB üyelik sürecinin devam ettiğini, ekonomisinin sağlam olduğunu vurgulayarak, Türkiye konusunu iç politika malzemesi yapmama sözü verdi. Görüşmede, 1915 Olayları gündeme gelmedi. Gül de, ekonomik krizin konuşulduğu bölümde Hollande’a Türkiye’nin 2001 deneyimini aktararak, bu tür dönemlerde halka cesaretle doğruları söylemenin önemli olduğunu belirtti. İki lider, iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönem başlatılması konusunda uzlaştı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!