Cemil Bayık: 'AK Parti kendini böyle kurtarabilir'

Güncelleme Tarihi:

Cemil Bayık: AK Parti kendini böyle kurtarabilir
Oluşturulma Tarihi: Aralık 20, 2013 12:33

KANDİL Dağı’nda bulunan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Türkiye’deki rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarını değerlendirirken, AK Parti’nin bu durumdan kendini kurtarmanın tek yolunun Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözümü için adım atmak olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

Kürtçe yayımlanan ’Azadiya Welat’ Gazetesi’nde ’Kaybedenler Kürt sorununu çözemez’ başlığı ile makale yazan ve 17 Aralık’ta başlatılan rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu değerlendiren KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, operasyonun AK Parti ile Gülen Cemaati arasındaki çatışmayı gösterdiğini, bunun iktidar savaşı olduğunu ve sadece iki taraf arasındaki bir çatışma gibi görünmediğini de söyledi. Bugüne kadar kendine hizmet eden paralel devleti Ak Parti’nin kendi çizgisine çekmek istediğini öne süren Bayık, şöyle dedi:

"AKP bugüne kadar bunlarla ittifak halinde hareket ediyordu. Şimdi bu ittifak sarsıldı ve yıkılmaya başladı. Bu çatışma, ya uzlaşma ile ya da iki taraftan birinin güçsüz kalması ile sonuçlanacak. Bu operasyonu AKP’nin kaybetmesinin başlangıcı olarak değerlendirebiliriz. Burnu yukarıda bir siyaset anlayışı ile sorunları demokrasi ile çözmediğinden olabilir. Şüphesiz AKP kendini bu durumdan kurtarabilir. Bunun tek yolu Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözülmesi için adım atmaktır. Bu konuda AKP adım atarsa kaydeden AKP değil, parelel devlet ve cemaat olacaktır."

’DEMOKRASİ GÜÇLERİ İÇİN FIRSAT OLABİLİR’

Cemil Bayık, hükümetin Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözülmesi için Abdullah Öcalan’n kendilerine verdiği fırsatı değerlendirmediğini de ileri sürerek şöyle devam etti:

"Demokratik olmayanların ve Kürt sorununu çözmeyenlerin sonu bu şekildedir. Bu durum, Türkiye demokrasi güçleri tarafından doğru okunursa fırsat olabilir ve bunlar alternatif olabilir. Bu operasyonları yapanlar alternatif olamaz. HDP’nin önüne çok büyük ve tarihi fırsat çıktı. Söylem ve açıklamalar ile radikal demokrasi talepleri ile tüm Türkiye’yi bir örgütlenme içerisine alabilirlerse bir fırsata dönüştürebilirler."


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!