Cemaat namazı ayrı kılmıştı! Sakarya Müftüsü açıklama yaptı: İmamın orada görev yapmasını uygun görmüyoruz

Güncelleme Tarihi:

Cemaat namazı ayrı kılmıştı Sakarya Müftüsü açıklama yaptı: İmamın orada görev yapmasını uygun görmüyoruz
Oluşturulma Tarihi: Haziran 29, 2020 14:57

Sakarya Müftüsü Hasan Başiş, Kaynarca ilçesinde cami imamıyla tartışan cemaatin kıraathane önünde namaz kılmasıyla ilgili "Sadece birkaç kişiyle ilgili sorun var ve bunu ortadan kaldıracağız, imamı da oradan alacağız. Bu sıkıntılardan sonra orada görev yapmasını uygun görmüyoruz" dedi.

Haberin Devamı

Kaynarca ilçesine bağlı Müezzinler Mahallesi’nde yaşayan bazı vatandaşlar, mahalle camisinin imamı A.B. ile tartıştı. Mahalleli, durumu İlçe Müftülüğü'ne bildirerek imamın değiştirilmesini istedi. Mahalleli, imam A.B. ile barışmayı da reddedince Cuma günü yatsı namazını cami yerine mahalle merkezindeki kıraathane önünde kıldı.

Müzezzinler Mahallesi Muhtarı Saffet Kansu, imam değişene kadar camide namaz kılmayı düşünmediklerini belirterek, "Köyümüz halkı ve ihtiyar heyeti olarak imamdan memnun değiliz, imamıza küstük. Bu sebepten dolayı imamımızla ilgili gerekli müracaatları Müftülük ve diğer makamlara yaptık" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın olayın araştırılmasına yönelik verdiği talimat üzerine de konuyla ilgili olarak Sakarya Müftülüğü'nce soruşturma başlatıldı.

Haberin Devamı

‘ORADA GÖREV YAPMASINI UYGUN GÖRMÜYORUZ’

Sakarya Müftüsü Hasan Başiş, yaptığı açıklamada "Kaynarca ilçemizde yaşanan olaydan dolayı üzüldük. İl Müftülüğü olarak tahkikat başlattık ve neticesini daha sonra açıklayacağız. Oradaki halkımızın da ifadeleri alınacak, imamızın da ifadesi alınıyor. İnşallah neticeyi ortaya çıkaracağız. Sadece bir akşam yatsı namazı dışarıda kılınmış, onun haricinde namazlar hep cami içerisinde kılındı. Oradaki halkla da görüştük, herhangi bir tedirginlik de yok. Sadece birkaç kişiyle ilgili sorun var ve bunu ortadan kaldıracağız, imamı da oradan alacağız. Bu sıkıntılardan sonra orada görev yapmasını uygun görmüyoruz" dedi.

Cemaat namazı ayrı kılmıştı Sakarya Müftüsü açıklama yaptı: İmamın orada görev yapmasını uygun görmüyoruz

İMAM İLE VATANDAŞ TARTIŞTI

Sakarya İl Müftülüğü tarafından başlatılan soruşturma kapsamında ifade için İlçe Müftülüğü'ne gelen imam A.B. ve Nuhal Altay isimli vatandaş arasında müftülük önünde tartışma yaşandı. Tartışmanın büyümesi sonucu olay yerine gelen polis ekipleri, İlçe Müftülüğü'ndeki işlemlerin tamamlanmasının ardından imam ve Nuhal Altay’ı, Kaynarca İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürerek ifadelerini aldı.

Müftülük çıkışında konuşan Müezzinler Muhtarı Saffet Kansu, "Bugün il müftülüğümüzden denetleyici geldi. İmamımızın görevden alınmasını istiyorduk, görevden alındı şu anda. Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a teşekkür ediyoruz. Bizim sıkıntımız imamlarla değil, bir şahısla" dedi.

Haberin Devamı

Cemaat namazı ayrı kılmıştı Sakarya Müftüsü açıklama yaptı: İmamın orada görev yapmasını uygun görmüyoruz

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!