Bülent Arınç'tan Hakan Fidan açıklaması

Güncelleme Tarihi:

Bülent Arınçtan Hakan Fidan açıklaması
Oluşturulma Tarihi: Şubat 07, 2015 01:56

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan Akif Beki ile Baştan Sona programına konuk oldu. Arınç, Hakan Fidan'la ilgili flaş açıklamalarda bulundu.

Haberin Devamı

CNN Türk programına katılan Bülent Arınç, "Hakan Fidan'ın istifa edecek mi?" sorusuna "Yaptığı görev bence daha önemli" dedi.

Arınç, "Yaptığı görev bence daha önemli. Eğer vekil olacaksa her vekil onun yaptığı işi yapamaz. Sıradan bir milletvekili olacaksa bence bu görev çok daha önemliydi. Şahsen kendisinin bakan olmasını uygun görmüyorum. Süpermen görevi verilmiş bir insanın bir vekil olarak parlamentoya girmesini israf olarak görürüm" dedi.

"BENDE PERDE ARKASI YOK"

Programa telefonla bağlanan CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat, Hakan Fidan'ın Başbakan'a istifasını sunduğunu açıklamasının ardından Arınç, "Perde arkası yok yorum yok bende" diyerek konu hakkındaki sözlerini bitirdi.

"YORUMA, ELEŞTİRİYE MÜSAİT SÖZLER"

Haberin Devamı

Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tarafsızlığını yitirip yitirmediği konusunda sorulan soruya ilginç bir yanıt verdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç "Ben konuşma süresince karşısındaydım, birbirimize çok yakındık ve çok büyük bir dikkatle takip ettim. Yani hangi partiye 400 milletvekili verilmesi gerektiğini söylemedi inanın. Parti ismi de telaffuz etmedi. Yani gönüllerden geçen faraza AK Parti ise Ak bile demedi. Yani sizde herhalde Anadolu Ajansı'nın haberlerine girdiğiniz zaman herhangi bir partiyi ima yoluyla bile kastetmediğini anlayacaksınız. Yani böylesine ince bir konuşmanın bir parti tarafını tuttuğuna dair herhangi bir beyanda bulunan varsa onu ayrıca değerlendirmek lazım. Bu zarif ifadelerimle ne anlatmak istedğimi hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Yani hiçbir partinin isminden bahsetmedi ama bir anayasanın yapılabilmesi için gerekli olan nitelikli sayıyı söyledi. Bu bildiğiniz gibi en az 330'dur Meclis'ten çıkanı referanduma götürmek için, en fazlası 367'dir doğrudan Meclis'te kabul edilebilmesi için. Ama hedef biraz daha büyük konuyor ki çok daha rahat bir yeni anayasa yapılabilsin diye. Biraz yoruma müsait, yani bunu bir cumhurbaşkanının anayasanın 101, 102, 104. maddelerinde, özellikle Meclis'te yaptığı and içmeye aykırı bulanlar olabilir ama bunlar baştan da zaten söylüyorlardı. Şimdiki bu ifadelerinin de yani belli bir hedefi gösteriyor, yeni anayasa ve bu anayasa içerisinde başkanlık veya yarı başkanlık sisteminin gerçekleşmesi için 400 milletvekilinin gücü elinde bulunduran bir iktidarda mevcut olması lazım diyor. Ben böyle anlıyorum. Eleştiriye de müsait bir cümle. Bırakalım herkes ne söyleyecekse söylesin" dedi.

Haberin Devamı

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!