Bu da krizin sergisi

Güncelleme Tarihi:

Bu da krizin sergisi
Oluşturulma Tarihi: Eylül 23, 2010 13:29

Yunan fotoğraf sanatçısı Tita Bonatsou, “2. Çanakkale Çağdaş Sanat Bienali” kapsamında, bir süre önce ülkesinde yaşanan ekonomik krizin ardından ortaya çıkan protestoları tema alan fotoğraf sergisi açtı.

Haberin Devamı

Atina'da yaşayan, aynı zamanda ülkesindeki bazı televizyon kanallarında belgesel film yönetmenliği yapan Bonatsou, sergisinde, şehirdeki bölünme ve çatışmayı irdelediğini söyledi.

Bu da krizin sergisi

Çatışma dendiğinde şiddetin bir şekilde işin içine girdiğine işaret eden Bonatsou, “Şiddetin çıkış nedeni, aslında başka şeyler olabiliyor. Ama tüm başka şeyleri tetikleyen en önemli neden ise ekonomik sebepler. Ondan dolayı bu çerçevede bu eserleri ürettim” dedi.

Bonatsou, genelde şehirlerde gelişen protestolarla ilgilendiğini, protestoların yarattığı durumu yansıttığını belirterek, “İnsanların bir araya gelip, yaşadığı bu durumu dışa vurmasıyla ilgili çalışıyorum. Örneğin bir fotoğrafı Akropolisde çektim. Akropolis bir anlamda insan hayatının ve uygarlığın başladığı yerlerden birisi. Orada şiddetin nasıl geriye geldiğini gösterdim. Başka bir noktada insanların nasıl, ne yapacaklarını bilmeden beklediklerini anlattım” diye konuştu.

Haberin Devamı

ATİNA'DAKİ ŞİDDET OLAYLARI

Tita Bonatsou, bir süre önce ülkesindeki ekonomik krizin ardından Atina'da yaşanan protesto gösterileriyle ilgili görüşlerini de aktardı.

Bonatsou, şöyle dedi:

“Bir pazartesi günü kalktık ve baktık ki herkes fakirleşmiş, işini kaybetmiş, dükkanlar kapalı. Büyük bir sorun başlamış, bu sorun bir şekilde hayatı etkiledi ve içine girdi. Tabi ki bu durum üzerine insanlar protestoya başladı. Çünkü bir şeyler yapılması gerekiyordu. Biz Akdeniz insanıyız, sağlam insanlarız. Hayat karşısında nasıl duracağımızı biliyoruz. O yüzden bu protestolar başladı. Protestolarla karşı tarafa bir şekilde mesaj verilmek istendi. Umuyorum ki bu krizi bir şekilde atlatacağız. Tam nasıl olacağını bilemiyorum ama, içinde böyle bir umut var. Umarım ki bu iş olur.”

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!