BM Teksas’ı işgal eder mi

Güncelleme Tarihi:

BM Teksas’ı işgal eder mi
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 26, 2012 00:00

ABD’nin Teksas eyaletinde bir yargıç, “Obama yeniden seçilirse iç savaş çıkar. BM Teksas’a asker gönderebilir” sözleriyle tartışma yarattı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un sözcüsünden şu yorum geldi: “Teksas’ı işgal planımız yok. Kimse Teksas ile dalaşmak istemez.”

Haberin Devamı

ABD’nin Teksas eyaletindeki Lubbock’un yargıcı Tom Head, kasım ayındaki başkanlık seçimleri öncesinde Fox News’un yerel kanalına verdiği röportajda, ilçede vergilerin yükseltilerek daha fazla şerif yardımcısı alınması yönünde çağrı yaparken şu ifadeyi de kullandı:

  • “Başkan Barack Obama seçimi kazanırsa egemenliği ABD’den alıp Birleşmiş Milletler’e devredecek. En kötü senaryoyu düşünüyorum. Toplumsal huzursuzluk, sivil itaatizlik ve belki iç savaş... Orada burada birkaç gösteriden veya isyandan bahsetmiyorum, Lexington gibi, Concord gibi yerleşimlerin ayaklanıp bu adamdan kurtulmak için silaha sarılmasından bahsediyorum.”
  • “Halk bu yönde bir karar verirse ne yapacağız? Obama bu durumda BM askerlerini gönderecektir. Onları Lubbock ilçesinde istemem. Hatta zırhlı personel taşıyıcılarının üstüne bizzat tırmanır, ‘Burada işiniz yok’ derim. Şerife sordum, o da beni destekleyeceğini söyledi. BM, Lubbock’a girer mi? Muhtemelen hayır. Güçlü bir hortumun da ilçeyi vurma ihtimali düşük ama ben bunlara hazırlıklı olmalıyım.”

Reuters: Düello yapmalılar

İlçenin acil durum yönetiminden sorumlu olan Head’in bu sözleri BM’ye kadar gitti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un sözcüsü Martin Nesirsky, “Kesinlikle gülünç. Teksas’ı işgal planımız yok. Kimse Teksas ile dalaşmak istemez” yorumunu yaptı. Reuters, “Belki de Obama ile Teksaslı yargıç sorunu düello ile çözmeli” diye espri yaptı.

Biz mi asker yollarız Türkiye mi adım atar

CUMHURİYETÇİ Parti’den başkan adayı olması beklenen Mitt Romney, Suriye’deki kimyasal silahların teröristlerin eline geçmesini önlemek için bölgeye asker gönderip göndermeyeceği sorusuna, bunu önlemek için asker gönderebileceği gibi Türkiye’nin de adımlar atabileceği şeklinde cevap verdi.
Mitt Romney, yarın Tampa’da başlayacak, adaylığının kesinleşeceği parti genel kurulu öncesi, CBS televizyonuna açıklamalarda bulundu. Suriye’deki kitle imha silahlarının güvende olmasını sağlamak için Suriye’ye Amerikan askeri gönderip göndermeyeceği sorulan Romney, şöyle yanıt verdi: “Bence, herhangi bir türde kitle imha silahının teröristlerin eline geçmesini önlemek için gerekli her türlü adımı atmaya hazır olmalıyız. Bu asker mi gerektirir ya da oradaki dostlarımız ve müttefiklerimiz tarafından atılacak başka adımlar mı gerektirir. Türkiye bu konuya çok dahil olmuş durumda. S.Arabistan da öyle. Ama elbette kendimizi ve dostlarımızı kitle imha silahlarından korumak için her seçeneği elde tutmalıyız.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!