Beyaz gürültü nedir?

Güncelleme Tarihi:

Beyaz gürültü nedir
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 04, 2016 12:13

Tüm sesleri bastırmanızı sağlayan gürültü nedir? Beyaz gürültü çeşitli frekanslardan oluşan bir gürültü müdür? İşte beyaz gürültü nedir sorusunun cevabı..

Haberin Devamı

Beyaz gürültü, farklı frekansların üst üste eklenmesiyle oluşturuluyor ve böylece bütün frekanslarda eşit dağılıma sahip bir ses ortaya çıkıyor. Özetle bir insanın duyabileceği tüm farklı tonları bir araya getirdiğinizi düşünün. Bunun sonucunda duyacağınız şey beyaz gürültü olur.

Buna beyaz deniyor çünkü oluşumu beyaz ışığa benziyor. Beyaz ışık, farklı frekanslardaki tüm renklerin bir araya gelmesiyle oluşmakta. Beyaz gürültüde, aynı anda 20 bin farklı ton duyuluyor. Tüm ses frekanslarını içerdiği için genelde bazı sesleri maskeleyip bastırmak için kullanılmakta. Örneğin bir otel odasında yan odalardan gelen sesleri duyduğunuzda odanızdaki klimayı çalıştırıp bu sesleri tamamen bastırabilirsiniz. Klimanın sesi çok düşük seviyede olsa da diğer sesleri bastırmayı başarıyor.

Haberin Devamı

İki insanın aynı anda konuştuğunu düşünelim. O sırada bu insanların yanındaysak, beynimiz aynı anda ikisini birden takip edemez. Bir süre birini, sonra diğerini dinlemeye başlar, tekrar diğerine yöneliriz ve bu böyle devam eder. Eğer üç kişi aynı anda konuşuyor olsaydı da bu durum değişmezdi. Bu sefer üç kişi arasında gidip gelecektik. Fakat 100 kişinin aynı anda konuştuğu bir ortamda olursak beynimiz hiçbirini seçemeyecek duruma gelir. İşte bu, beyaz gürültünün nasıl işlediğine dair güzel bir örnek.

Beyaz gürültü, seslere odaklanmayı imkansız hale getirdiği için uyumaya da yardımcı oluyor. Aslında ortaya çıkan ses cızırtılı bir uğultuya benzemekte. Ama oluşma şekli, bu uğultudan rahatsız olmadan diğer sesleri bastırmanızı sağlıyor. Örneğin, eşiniz çok horluyorsa odada beyaz gürültü olması sizin rahatça uyumanızı sağlayabilir. Aynı şekilde, bebeklerini uyutmakta zorlanan anneler de beyaz gürültüden yardım alabilirler.

popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

BAKMADAN GEÇME!