Bekir Bozdağ'dan AYM açıklaması

Güncelleme Tarihi:

Bekir Bozdağdan AYM açıklaması
Oluşturulma Tarihi: Nisan 11, 2014 14:59

Bu sabah Anayasa Mahkemesi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu konusundaki son yasa değişikliği ile Adalet Bakanı'na verilen tüm ek yetkilerin iptal edilmesine karar verdi, kanunun Adalet Akademesi ile ilgili bölümlerinin iptal istemini ise reddetti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise AYM'nin HSYK kararını değerlendirdi.

Haberin Devamı

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısını değiştiren kanununda Adalet Bakanı’na verilen yetkileri düzenleyen hükümlerine kısmi iptal kararı vermesini Adalet Bakanı Bekir Bozdağ değerlendirdi. Bozdağ, "Bu konu gündemde olmadığı halde öne çekmesini anlamlı bulduğunu söyledim. Bunun değerlendirmesi gerekenler değerlendirecektir. İptal edilen konular bize göre Anayasa’ya aykırı konular değil" dedi.

"MAHKEMENİN İPTAL KARARINA ELBETTE UYACAĞIZ"

Mahkemenin kararına uyacaklarını söyleyen Bozdağ, "Mahkemenin iptal kararına elbette uyacağız. Adalet Akademi ile ilgili yapılan incelemeleri mahkeme iptal etmedi. Mahkeme HSYK ile ilgili düzenlemelerle ilgili bir kısmını iptal etti diğerleri yürürlüktedir. Kanun yürürlüğü girdiği tarihten bugüne kadar yapılan değişikliklerin eski haline girmesi söz konusu değildir. Biz yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu.

Bekir Bozdağdan AYM açıklaması
AYM kararına saygı duymuyorumHaberin Devamı

"GÜNDEME TAŞIMASINDA BAŞKA ŞEYLER OLDU"

Görevden ayrılan isimlerin görece dönmesi söz konusu olacak mı?" şeklindeki soruya Bozdağ, "Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümez. O uygulamalar geçerlidir ve geçerliliğini devam ettirecektir. Belli ki bugüne kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı’nı ve mahkemesini gündeme almaya zorlayan bir şeyler yoktu. İvedi olarak bu konuyu gündeme taşımasında başka şeyler oldu. Öyle anlaşılıyor. Mahkemenin kararıdır. Biz de değerlendirmemizi yapacağız" diye yanıt verdi.

AYM’NİN TWITTER KARARI

AYM’nin Twitter kararını da değerlendiren Bozdağ, "Umarım Anayasa Mahkemesi Twitter hakkında verdiği kararı bundan sonra vatandaşlarımızın yaptığı bireysel başvuruları hakkında da verir. Sonucunu bekliyoruz" dedi.

"MAHKEME GÜNDEMİN GÖBEĞİNDE"

"Anayasa Mahkemesi’nin resmi bir twitter hesabı oldu ne diyeceksiniz?" şeklindeki bir soruya Bozdağ, "Anayasa Mahkemesi’nin siyasi tartışmaların göbeğine oturmasına doğru bulmuyorum. Anayasa Mahkemesi’ni ne kadar gündemden uzak tutarsak iyi olur. Mahkeme son günlerde gündemin göbeğinde, umarım mahkemeyi bu konulardan uzak tutarız. Merak ediyorum Burhan Kuzu hakkında mahkeme ne diyecek. Anayasa Mahkemesi’nin gündemi önceden belli. İstediği zaman istediği konuyu öne alabilir. Bunda şüphe yok" diye cevap verdi.

Bekir Bozdağdan AYM açıklaması
Bunları anlayışla karşılıyoruz

Haberin Devamı

"BİZE GÖRE ANAYASA’YA AYKIRI DEĞİL"

Bozdağ, "Bu konu gündemde olmadığı halde öne çekmesini anlamlı bulduğunu söyledim. Bunun değerlendirmesi gerekenler değerlendirecektir. İptal edilen konular bize göre Anayasa’ya aykırı konular değil. Bunları anlayışla karşılıyoruz" açıklamasında bulundu" dedi.

"NASIL AYKIRI BULUNDUĞUNU ANLAMIŞ DEĞİLİM"

"Anayasaya yorumla dahi aykırı olmayacak konular anayasa aykırı ilan edilemez. Anayasaya aykırı olmayan maddeleri yorumla anayasa aykırı bulmuştur. Mahkeme bu hakka sahip, elbette yorum yapacak karar verecek. Ben 20 yıl şartının nasıl anayasaya aykırı bulunduğunu anlamış değilim. Ama gereğiyle izah edecekler biz de anlamış oluruz.

Haberin Devamı

"KARARLA BİRLİKTE HSYK’DA KİLİTLENME OLACAK MI?"

"Bu kararla birlikte HSYK’da kilitlenme olacak mı?" şeklindeki bir soruya Bozdağ şu şekilde yanıt verdi: "Bir kilitlenme olmayacaktır. Çünkü toplantı yeter sayısını 12 olarak belirlemiştik. Ama Genel Kurulu seçeceği zamanlar sıkıntılar olabilir. Çoğunluğu elinde bulunduran grup gelmeyebilir. Uzlaşma olmadığı zaman işin yürümesini sağladığımız bir düzenleme."

"BTK İLE İLGİLİ KARARI İNCELEMEDİM"

BTK’ya dair de bir iptal kararı çıktı? sorusuna Bozdağ, "BTK ile ilgili kararı incelemedim. Hangi kısmı iptal etti bilmiyorum doğrusu. Bu yüzden değerlendirme yapmam doğru olmaz" diye yanıt verdi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!