BAYRAM TATİLİ 9 GÜN OLACAK MI? Bayram tatili kaç gün, uzatıldı mı, birleşti mi? İşte bayram tatili takvimi

Güncelleme Tarihi:

BAYRAM TATİLİ 9 GÜN OLACAK MI Bayram tatili kaç gün, uzatıldı mı, birleşti mi İşte bayram tatili takvimi
Oluşturulma Tarihi: Nisan 29, 2022 07:08

Bayram tatilinin kaç gün olduğu, Ramazan Bayramı'na günler kala öne çıkan konulardan oldu. 2 Mayıs'ta başlayacak olan Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkıp çıkmadığı tatil planlarını şekillendirecek olanlar tarafından gündeme geldi. Özellikle veliler okullarda uygulanacak olan tatil süresi ile yurt içi ve yurt dışı tatil programlarını gerçekleştirecekler. Milyonlarca vatandaş, bayram tatilinin süresi için Kabine Toplantısı'ndan çıkacak kararları bekliyordu. Türkiye'nin iç ve dış siyasi gündeminin ele alındığı toplantı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram tatiline yönelik açıklamada bulunmadı. Peki, Bayram tatili kaç gün, uzatıldı mı, birleşti mi? İşte, ayrıntılar...

Haberin Devamı

Bayram tatili ile ilgili araştırmalar hız kazandı. Müslümanlar heyecanla Ramazan Bayramı'nı beklemeye başladılar. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini takvime göre on bir ayın sultanı nisan ayında başladı. Bir ay boyunca farz olan oruç ibadeti yerine getirildikten sonra bayram başlayacak. Bu sene Ramazan Bayramı arefe günü 1 Mayıs tarihine denk geliyor.  Normal şartlarda bayram tatili 3,5 gün sürecek. 2-3-4 Mayıs tarihlerinde 3 günlük tatil devam edecek. Ramazan Bayramının çarşamba günü sona ermesi dolayısıyla, perşembe ve cuma günlerinin de resmi ya da idari tatil ilan edilerek bayram tatilinin 9 güne çıkarılması beklentisi oluşmuştu. Ancak bayram tatilinin uzatıldığına yönelik bir açıklama bulunmuyor. 

BAYRAM TATİLİ 9 GÜN MÜ OLACAK?

Haberin Devamı

Bayram tatilinin 9 gün olması için 5 ve 6 Mayıs tarihlerinin de resmi ya da idari tatil ilan edilmesi gerekecek. Bayram tatilinin perşembe ve cuma gününün de dahil edilerek 9 güne çıkarılmasına yönelik taleplerin geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısında değerlendirilmesi bekleniyordu.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, geçtiğimiz günlerde Beştepe'de toplandı. Toplantı sonrasında, bayram tatilinin 9 gün olacağına dair bir bilgi verilmedi. 

RAMAZAN BAYRAMI KAÇ GÜN?

Ramazan ayı bu yıl nisan ayında idrak edildi.

Ramazan Bayramı arefe günü 1 Mayıs olacak.

Ramazan Bayramı’nın ilk günü 2 Mayıs, son günü ise 4 Mayıs olacak.

Ramazan Bayramı 1. Gün: 2 Mayıs Pazartesi
Ramazan Bayramı 2. Gün: 3 Mayıs Salı
Ramazan Bayramı 3. Gün: 4 Mayıs Çarşamba

Ramazan Bayramı'nda hava nasıl olacak? Meteoroloji'den yeni rapor...

Ramazan Bayramı'na sayılı günler kalırken yurt genelinde bayramda hava durumunun nasıl olacağı merak ediliyor. Meteoroloji'nin son tahminlerine göre Ramazan Bayramı serin ve yağışlı geçecek. Hava sıcaklıklarının yer yer mevsim normallerinin altına düşmesi bekleniyor. İşte gün gün Ramazan Bayramı hava durumu tahmin raporu...

Meteoroloji'nin son Hava Durumu raporuna göre Ramazan bayramı yurt genelinde serin ve yağışlı geçecek. Hava sıcaklıklarının bugün ve yarın ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği, hafta sonundan itibaren azalarak mevsim normalleri civarına düşeceği tahmin ediliyor.

Haberin Devamı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre bugün yurdun iç ve doğu kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, İç Ege'nin doğusu, Göller Yöresi, İç Anadolu’nun batısı, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve (Malatya hariç) Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunun yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

BAYRAM TATİLİ 9 GÜN OLACAK MI Bayram tatili kaç gün, uzatıldı mı, birleşti mi İşte bayram tatili takvimi

Güneydoğu Anadolu'nun güneyinde toz taşınımı görüleceği tahmin ediliyor.

RAMAZAN BAYRAMINDA HAVA NASIL OLACAK?

Bayramın ilk günü olan pazartesi gününde Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu ile Orta ve Doğu Karadeniz'de sağanak, Ege'nin iç kesimleri, Akdeniz, Marmara'nın güney batısı ile Güneydoğu Anadolu'nun batısında gök gürültülü sağanak bekleniyor.

Haberin Devamı

Bayramın ikinci gününde Kıyı Ege, Batı Akdeniz, Marmara'nın kuzey batısı ile Orta Karadeniz ve iç kesimlerinde yağış beklenmiyor. Kalan kesimlerde yağışlar sağanak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise gök gürültülü sağanak görülecek.

PROF. DR. ŞEN: HAVA ÇOK GÜNEŞLİ VE PIRIL PIRIL GÖZÜKMÜYOR

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, "Bayramın birinci, ikinci, üçüncü günü batı bölgelerimizde yani tatil yörelerinde hava kapalı ve yağışlı olacak. Hava çok güneşli ve pırıl pırıl gözükmüyor" dedi.

Prof. Dr. Şen, "Cumartesi ve pazar günü yağış Akdeniz Bölgesi'ni de içine alacak şekilde devam edecek. İstanbul'da 20-21 derece olan sıcaklık pazar günü 16-18 dereceye kadar düşebilir. Sıcaklıklar mevsim ortalamalarına geri dönecek. Antalya'da 24-25 derece İzmir'de 20 derece civarında olacak" ifadelerini kullandı.

 

BAKMADAN GEÇME!