Taşerona kadrodan 3 bin kişilik o kadro da faydalanacak

Güncelleme Tarihi:

Taşerona kadrodan 3 bin kişilik o kadro da faydalanacak
Oluşturulma Tarihi: Aralık 27, 2017 12:04

Sendikaların işçilere yaptığı 'Üye olmazsanız kadro alamazsınız' baskısı hakkında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, bu tür baskıların asla kabul edilemeyeceğini dile getirdi. Birçok kişinin son günlerde merakla araştırdığı konular arasında yer alan taşeron işçiye kadroda ASDEP çalışanları için sevindirici haber geldi. İşte, taşeron işçiye kadroda son durum ve sendikalar hakkında bazı bilgiler

Haberin Devamı

Taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin konularla ilgili açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, Kanun Hükmünde Kararname sonrasında sendikaların yapmış olduğu söylemlere değindi. 'Şu sendikaya üye olmazsanız kadro alamazsınız' şeklindeki ifadelerin doğurduğu sorunları çözeceklerini açıklayan Başbakan Yıldırım, bu konunun çalışanların kendi iradelerine ait olduğunu söyledi. İşte, taşeron işçilere kadro hakkında kadrodan yararlanacak olan kişiler ve diğer detaylar

"ÜYE OLMAZSANIZ KADRO ALAMAZSINIZ"

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Yıldırım, bazı sendika yöneticilerinin, taşeron işçilere "Şu sendikaya üye olmazsanız, kadro alamazsınız." dediğine ilişkin haberlerin basında yer aldığı hatırlatılarak, buna ilişkin değerlendirmelerinin sorulması üzerine, taşeron meselesinin birkaç yıldır ülke gündeminde bulunduğunu, bu sorunları çözeceklerini ifade ettiklerini anımsattı.

Konuya ilişkin yasal düzenleme yapıldığını ve kamuda alt işveren bünyesinde çalışan 1 milyona yakın vatandaşın devlette daimi kadroya geçtiğini belirten Yıldırım, "Çalışanlarımızın hangi sendikaya üye olacağı tamamen kendi iradeleriyle karar vereceği bir iştir, hiçbir şekilde bir zorlama bir yönlendirme söz konusu olmaz. Bu konuda bir özel gayret içerisinde olanlara da hiçbir müsamaha göstermeyiz." dedi.

Haberin Devamı

ASDEP PERSONELİ DE KADRODAN FAYDALANABİLECEK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde Türkiye'nin dört bir yanında görev yapan yaklaşık 3 bin Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) görevlisi de taşeron işçilere kamuda sürekli işçi kadrosu verilmesine yönelik düzenlemeden faydalanabilecek.

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, ASDEP personelinin umutla beklediği kadro müjdesi Bakanlıktan geldi.

Yapılan incelemeler çerçevesinde, 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla ASDEP personeli olarak görev yapan kişilerin de "taşeron düzenlemesi" kapsamında olduğu ve kamuda sürekli işçi kadrosuna geçebilmelerine ilişkin yapılacak düzenlemeden faydalanabilecekleri belirlendi.

Bu doğrultuda, 3 bin ASDEP personeli, diğer kurum ve kuruluşlarda bulunan taşeron işçiler gibi, 2 Ocak'tan itibaren başvurularını yaparak, kadro düzenlemesi için işlemlerini başlatabilecek.

BİN 500 ASDEP GÖREVLİSİ DAHA ALINACAK

Öte yandan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2018 yılında bin 500 ASDEP personeli daha istihdam edilecek.

Söz konusu alımların da gerçekleşmesiyle dezavantajlı vatandaşların birebir yanında olan ASDEP personelinin sayısı 4 bin 500'e ulaşacak.

ASDEP personeli, sosyal yardım ve sosyal hizmetlere ihtiyaç duyan aile ve bireylerin objektif kriterlere göre tespiti, bilgilendirilmesi, sosyal yardım ve hizmetlerden yararlandırılması ile diğer kamu hizmetlerinden yararlanmalarının sağlanması gibi görevleri üstleniyor.

Yürütülen çalışmalarda bu durumdaki vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesi, refah seviyelerinin yükseltilmesi ve tüm bu aşamalarda vatandaşlara rehberlik edilmesi amaçlanıyor.

ASDEP personelleri genel olarak sosyal hizmetler, psikoloji, sosyoloji, çocuk gelişimi, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, aile ve tüketici bölümleri mezunlarından oluşuyor.

Olağanüstü hal kapsamındaki 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile taşeron işçilerin kamuda sürekli işçi kadrosunda istihdam edilmelerinin yolu açılırken, ASDEP görevlilerinin bu düzenlemeden yararlanıp yararlanamayacağı tartışma konusu olmuştu.

Aile bütünlüğünün korunması, sosyal yardım veya sosyal hizmete ihtiyacı olan dezavantajlı vatandaşlara birebir ulaşılması ve düzenli destek sağlanabilmesi amacıyla hayata geçirilen ASDEP'in sayıları 3 bine ulaşan uzmanları, kamuda sürekli işçi kadrosuna geçip geçemeyeceklerinin cevabını internet forumları aracılığıyla arıyordu.

ASDEP uzmanlarının en büyük endişesi, taşeron olarak alınmalarına karşın "danışma elemanı" olarak tanımlanmaları nedeniyle düzenlemenin kapsamı dışında kalmalarıydı.

 

Haberin Devamı

Taşeron işçilere kadro verilmesi hakkında | Sarı Mikrofon

BAKMADAN GEÇME!