Başbakan Yıldırım: ABD'den hakkımız olan bir şeyi istiyoruz

Güncelleme Tarihi:

Başbakan Yıldırım: ABDden hakkımız olan bir şeyi istiyoruz
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 18, 2016 21:20

Başbakan Binali Yıldırım, diplomatik misyon şefleri onuruna verdiği yemekte konuştu. Yıldırım, "Türkiye hukuk devleti anlayışı içerisinde darbe girişiminin arkasında olan FETÖ elebaşının iadesini istiyoruz. Bu konuda ABD ile ikili anlaşmamız var. Adli yardım ve suçluların iadesine yönelik anlaşmamız var. ABD'den hakkımız olan bir şeyi istiyoruz" diye konuştu.

Haberin Devamı

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’de mukim diplomatik misyon şefleri onuruna verilen akşam yemeğinde konuştu.

Türkiye AB ilişkilerine değinen Yıldırım, "Biz Rusya, Ortadoğu, Uzakdoğu, Afrika ile ilişkimizi geliştirmenin Avrupa Birliği, Amerika’nın alternatifi olmadığını çok açık bir şekilde ifade ediyoruz. Amerika ile de ilişkilerimizi geliştireceğiz. Amerika kıtasındaki bütün ülkeler ile ilişkilerimizi geliştireceğiz. Ama AB ile yarım asırlık bir yolculuğumuz var. Bunu da yok sayamayız. AB ne kadar samimi olursa, biz de aynı şekilde AB yolculuğuna olan kararlığımızı sürdüreceğiz. Türkiye’nin, Rusya, Ortadoğu ilişkilerini geliştirmesinin Avrupa’ya ne de Amerika kıtasına bir alternatif olmadığını özellikle ifade etmek isterim" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

’SURİYE’DE İŞLERİN YOLUNA GİRMESİNİN EN BÜYÜK ŞARTI, TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ’

Suriye’nin toprak bütünlüğüne vurgu yapan Yıldırım, "Rusya ile İsrail ile ilişkilerimizi normalleştirdik. Şimdi bölgenin kanayan en büyük yarası Suriye’dir. Suriye ile de ümit ediyorum ki bölgede, bölge ülkeleri ile ele vererek, bir yandan Rusya ve Amerika’nın da katkıları ile işler normale döner. Daha fazla kan dökülmesinin önüne geçeriz. Rusya’da tekrar işlerin yoluna girmesinin en önemli şartlarından bir tanesi Suriye’de, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasına bağlı. Suriye’de etnik yapıya dayanmayan bir yönetişim şeklini kurulmasına bağlıdır. Gerek koalisyon güçleri, gerek bölge ülkeleri, ABD olmak üzere bütün tarafların bu esası gözden kaçırmadan çözüm arayışına hız vermeleri hayati önem sahip. Kayda değer gelişmenin önümüzdeki aylarda yaşanabileceğini düşünüyoruz. Türkiye olarak üzerimize düşen aktif çalışmaları bütün hızıyla sürdürüyoruz" açıklamasında bulundu.

"GELİŞMİŞ DEMOKRASİLERDEN BİZİMLE DAYANIŞMASINI GÖSTERMESİNİ BEKLERDİK"

Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, "Biz, gelişmiş demokrasilerden o gün herkesin buraya gelip bizimle dayanışmasını göstermesini beklerdik. Bunu yapanlar oldu onlar kendilerini bilir. Bazı dostlarımız ne yazık ki başka bir bakış açısını benimsedi. Bizimle dayanışma içinde olmadınız. Hadi bunu yapamadınız, hemen bu darbeyi en şiddetle kınamak ve Türkiye'nin demokrasisini, başarısını bizlerle paylaşmak bu konudaki dayanışmanızı en açık şekilde dostlarımızın göstermesini beklerdik. Suç işleyen, halkın iradesiyle seçilmiş bir hükümeti yok etmeye çalışan terör gruplarının, darbecilerin hakkını, milletin hakkından daha fazla savunma gayreti gerçekten bizi üzmüştür" diye konuştu.

Haberin Devamı

"İNTİKAM HIRSI İLE HAREKET ETMEYECEĞİZ DUYGUSAL DA DAVRANMAYACAĞIZ"

Darbe girişiminde bulunanların yargılanmasına ilişkin Yıldırım şu ifadeleri kullandı: "Darbeciler yargılanıyor. Türkiye bir hukuk devleti. Hukuk devletinden sapmadan bu suçu işleyenler mutlaka hak ettikleri cezayı alacaklar. İntikam hırsı ile hareket etmeyeceğiz. Duygusal da davranmayacağız. Tek ölçümüz adale olacak. Bu FETÖ mensuplarını sızdıkları bütün kurumlarımızdan temizlemek için kılı kırk yararak çalışıyoruz. Amacımız haklı ile haksızın bir arada olmaması. Yaş ile kurunun aynı anda yanmaması için özen gösteriyoruz. Bunun ne kadar zor bir iş olduğunu umarım takdir ederseniz. Çünkü bu örgüt kapalı bir örgüt. Saydam değil.

Haberin Devamı

TALEBİMİZ, ÖRGÜTE ÜLKENİZDE LÜTFEN MÜSAMAHA İLE BAKILMASINA İZİN VERMEYİN

Onun için bu örgüt ile mücadele de o kadar kolay olmuyor. Sizin ülkelerinizde okul, dernek açmak için bu örgütün faaliyetleri vardır. Size bir dost tavsiyesi bunlarla ilgili eğer bir tedbir almakta geç kalırsanız Türkiye'nin tehdidi olmaktan çıkar ülkenizin en büyük tehditi haline gelebilir. O bakımdan bizim size tavsiyemiz, talebimiz, bu örgüte ülkenizde lütfen ama lütfen müsamaha ile bakılmasına izin vermeyin. Bu bizi üzmek ile sınırlı değil. Aynı zamanda karşılaşacağınız büyük bir tehlikeyi de ıskalamış olursunuz."

"BİZ ABD'DEN HAKKIMIZ OLAN BİR ŞEYİ İSTİYORUZ"

Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin Yıldırım şöyle konuştu: "Biz ABD'den hakkımız olan bir şeyi istiyoruz. Diyoruz ki, bir terör örgütü var Türkiye'de darbe yaptı. Lütfen bunun gereğini yapın diyoruz.

Haberin Devamı

GEÇİCİ TUTUKLAYIN SONRA DA BUNU ARTIK ÜLKENİZDE BARINDIRMAYIN. YANLIŞ OLAN NE?

Eminim ki, ABD bu konuda gereken adımları atacaktır. Artık darbeyi o mu yaptı arkasında o var mı yok mu? Tartışması çok ama çok geride kaldı. Gün ışığı gibi bir bilgiden bahsediyoruz. Tek istediğimiz bu terörist başının daha fazla ABD'de kalmaması. O kalmaya devam ettikçe 78 milyon Türk halkının ABD'ye karşı burukluğu devam edecektir.

TERÖRİST BAŞI YÜZÜNDEN ABD İLE İLİŞKİLERİMİZİ ZORA SOKMAK GİBİ BİR DÜŞÜNCEDE DEĞİLİZ

Hiç kimse ile ilişkilerimizi bozmak gibi bir niyetimiz yok. Hele hele bir terörist başı yüzünden ABD ile de ilişkilerimizi zora sokmak gibi bir düşüncede değiliz. Hukuk devleti olarak büyük bir darbeye muhatap olmuş bir ülke olarak istemeye hakkımız var."

Haberin Devamı

"TÜRKİYE, AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİNİ ASKIYA ALMAMIŞTIR"

Yıldırım, "Ekonomimizin temeli sağlamdır. Hiçbir kalıcı tahribat oluşmamıştır. Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini askıya almamıştır. Sadece 15. Madde de bir delegasyon istinası getirmiştir. Yürütülen uygulama, belirli hatların uygulanmasına geçici sınırlama koymaktan başka bir şey değildir" dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!