Başbakan sanat dünyasından isimlerle buluştu

Güncelleme Tarihi:

Başbakan sanat dünyasından isimlerle buluştu
Oluşturulma Tarihi: Nisan 05, 2017 09:14

Başbakan Binali Yıldırım, bu akşam Dolmabahçe Ofisi’nde sanatçılarla bir araya geldi.

Haberin Devamı

Burada davetlilere hitap eden Başbakan Yıldırım, "15 yıl boyunca Türkiye’nin her alanda standartlarını yükseltecek, itibarını içeride ve dışarıda artıracak birçok işe, projeye, hizmete imza attık, atmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin sahip olduğu kültürel mirası, estetik değerleri ve medeniyet birikimini koruyarak, güçlenmesini hayati derecede önemsedik. Hükümet olarak bizim kalkınma vizyonumuz, hiçbir zaman ekonomiyle sınırlı olmadı. Türkiye’nin gücüne, medeniyet birikimine uygun olarak, kültür ve sanat alanındaki kalkınma da aynı derece önemli. Ekonomik kalkınması beşeri ve kültürel kalkınmayla bütünleştirilmeyen ülkelerin gücünü devam ettirme şansı yoktur. Hükümet olarak, her zaman sanat ve sanatçının yanında olacağımızı, bir kez daha bu vesileyle ifade etmek isterim." dedi.

Haberin Devamı

"ÜMİT EDERİM Kİ BİRLEŞMİŞ MİLLETLER BU KONUYU CİDDİYETLE ELE ALIR"

Suriye’nin İdlip kentindeki kimyasal saldırı iddiasına da değinen Başbakan Yıldırım; "Bu sabah Suriye’de İdlib’de yaşanan insanlık dışı vahşet, maalesef bütün hepimizi derinden şok etti. Bir rejimin başındaki adam, kimyasal gazları çocukların, kadınların üzerine göndermekten zerre kadar maalesef endişe etmedi. O çocukların cansız bedenleri gözümüzün önüne geldiğinde, gözleri açık size gülümseyen o masum yüzlerinin, onun hesabını bu insanlık veremez. Ümit ederim ki Birleşmiş Milletler bu konuyu ciddiyetle ele alır ve Suriye’deki bütün kimyasal silahların imha edilmesi yönünde önemli bir adım atar ve bunu yapanlara da gereken cezayı insanlık adına verir. Bu konuda zayıf da olsa ümidimizi muhafaza ediyoruz." şeklinde konuştu.

Başbakan sanat dünyasından isimlerle buluştu

"HER GÜN TAHMİNLERİ ALTÜST EDECEK DEĞİŞİKLİKLER YAŞANIYOR"

Başbakan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: "Bölgemizde her gün tahminleri altüst edecek değişiklikler yaşanıyor. Bu değişiklikler, hiç de yürek ferahlatıcı, iç açıcı değişiklikler değil. Suriye’yi konuşurken, bir bakıyorsunuz Irak’ta Kerkük’te bir oldu bittiyle karşı karşıya geliyoruz. Kerkük’ün geleneksel tarihi yapısını değiştirecek ve oradaki Türkmenleri, Arapları yok sayarak, filli durum yapılarak, buranın Kuzey Irak Kürt Yönetimine dahil edilmesi, Türkiye açısından asla kabul edilebilir bir şey değildir. Tarihi bağları itibarıyla Türkmen yurdu olan Kerkük’ün bir oldu bittiyle elde edilmesi ve oradaki Türkmenlerin, Arapların yok sayılması, bölgede yeni karışıklıkların, yeni ihtilafların bir anlamda kıvılcımını oluşturmaktadır. Türkiye olarak bu konudaki hassasiyetimizi, Irak’ın bölünmez bütünlüğü çerçevesindeki görüşümüzü, net olarak ortaya koyduk. Bu oldu bittiye asla rıza göstermeyeceğimizi, ilgili taraflara ilettik.
Anayasa değişikliği referandumu ile ilgili konuşmasında Başbakan Yıldırım: "Karar milletindir. ’Evet’ de çıksa ’hayır’ da çıksa başımızın üstünde yeridir. Biz ’evet’ çıkmasının, ülkemiz için milletimiz için gelecek nesillerimiz için daha yararlı olacağını düşünüyoruz. 15 yıllık tecrübemiz, bize bunu söylüyor. Dilimizin döndüğünce biz bunu anlatmaya çalışıyoruz ama kararı verecek olan vatandaşlarımızdır." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasının öncesinde sanatçılara hitap eden Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, tüm dostları hürmetle ve muhabbetle selamladığını söylediKonunun kültür ve sanat olduğu için kendilerinin de ev sahibi sayıldığını anlatan Avcı, "Teşrifleriniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sayın Başbakanımıza böyle bir toplantı düzenleme talimatları için çokteşekkür ediyoruz. Böylece, 3 Mart 2017'de düzenlediğimiz 3. Milli Kültür
Şurası'nda 17 ayrı komisyonda konuştuğumuz, tartıştığımız ve komisyon raporlarıyla kayıt altına aldığımız sanat ve kültür dünyamızın muhtelif sorunlarını, bu akşam, birlikte yüz yüze konuşma fırsatımız oldu. Çok teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz. Saygılar sunuyorum." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

KİMLER KATILDI?

Başbakan Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım, AK Parti Genel Başkan yardımcıları Fatih Şahin ile Çiğdem Karaaslan ve Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay'ın da hazır bulunduğu toplantıya Tamer Yiğit, Emel Sayın, Coşkun Sabah, Muazzez Ersoy, Hülya Koçyiğit, Bedia Akartürk, Özhan Eren, Mustafa Ceceli, Mehmet Bozdağ, Petek Dinçöz, Mustafa Keser, Yavuz Bingöl, Cengiz Kurtoğlu, İsmail Acar, Birol Güven, Orhan Hakalmaz, Saruhan Hünel, Yıldız Tilbe, Mustafa Yıldızdoğan, Ahmet Şafak, Polat Yağcı, Hasan Kaçan, İzzet Yıldızhan, Berdan Mardini, Mesut Uçakan, Semih Kaplanoğlu, Metin Şentürk, Necati Şaşmaz, İbrahim Sadri, Hakan Peker, Serdar Ortaç, Niran Ünsal, Tan Sağtürk, Serkan Çağrı, Altay, Berdan Mardini, Atiye, Şoray Uzun, Gezegen Mehmet, Afrikalı Ali, Adem Metan'ın da aralarında olduğu çeşitli sanat dallarında çalışmalarını sürdüren yaklaşık 90 isim katıldı. Sanatçılarla tek tek selamlaşan Başbakan Binali Yıldırım'ın ayrıca salona torunu Ahsen Yıldırım'ın elini tutarak girdiği ve bir süre kucağına alarak torunuyla ilgilendiği görüldü.

KİM NE DEDİ?

Haberin Devamı

Toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İbrahim Sadri, toplantının gayet güzel olduğunu söyledi. Sanatçıların dertlerinden bahsettiğini anlatan Sadri, "Referanduma ilişkin Başbakanımızın önemli tespitleri vardı. Biz de kendi görüşlerimizi söyledik" dedi.

Yavuz Bingöl, "Dertleştik, sohbet ettik. Telif hakları konusunu konuştuk. Sinema ve tiyatronun sorunlarını konuştuk. Sonradan da referandumu konuştuk. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ilişkin herkes düşüncelerini söyledi." diye konuştu.

YILDIZ TİLBE: İLK KEZ KATILDIM

Hülya Koçyiğit ise Başbakan Binali Yıldırım'ın ilk ekranlara çıktığı andan itibaren Türk halkının bütününün sempatisiyle kalbini kazandığını anlattı.

Haberin Devamı

Toplantıda sanatçıların, sanat ortamının sorunlarını konuştuklarını belirten Koçyiğit, "Birçoğu halledilmiş olsa bile hala sıkıntılarımız var. Onları dile getirmeye çalıştık. Kültür bakanımız da aramızdaydı. Bazı sözler aldık. İnşallah bekliyoruz. Telif hakları, tiyatro sanatçılarının salon bulma konusunda sıkıntıları vardı. Ses sanatçılarını bazı sıkıntıları vardı. 'Televizyonlarda çoğunlukla akşamları haftanın her günü dizi film seyrediyoruz ama bir müzik eğlence programı yok. Böyle de bir sıkıntımız var.' diye dile getirdiler." şeklinde konuştu.

Metin Şentürk, "İyi geçtiğini düşünüyorum. Her şey daha da iyi olacak." dedi.

İzzet Yıldızhan da Başbakan Binali Yıldırım'a Ülker gurubunun yayınlamış olduğu reklama ilişkin sorular sorduğunu belirterek, Başbakan'ın konuyla ilgili tahkikat başlatıldığını anlattığını aktardı.

Yıldız Tilbe, toplantının çok güzel geçtiğini belirterek, "Sohbet ettik. Sanatçıların sorunlarıyla ilgili konuşuldu. Katıldığım ilk davet. Müzik ve sanatla ilgili sorunlar konuşuldu. İnşallah, hallolur hepsi" ifadelerini kullandı.

BAKMADAN GEÇME!