Başbakan Davutoğlu: Avrupa ile vize muafiyeti Haziran ayında başlayacak

Güncelleme Tarihi:

Başbakan Davutoğlu: Avrupa ile vize muafiyeti Haziran ayında başlayacak
Oluşturulma Tarihi: Mart 08, 2016 19:37

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı Çipras ile gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, Avrupa ile vize muafiyetinin Haziran ayında başlayacağını duyurdu.

Haberin Devamı

Başbakanlık İzmir Ofisi'nde gerçekleştirilen Türkiye-Yunanistan 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı heyet görüşmelerinin ardından taraflar arasında imza töreni gerçekleşti.

Tören sonrası Başbakan Davutoğlu ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına Yunanca "Hoşgeldiniz" diyerek başlayan Davutoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, görüşmelerde bakanların kurdukları derin dostluk ilişkilerinin kendisini memnun ettiğini ifade etti.

Başbakan Davutoğlu: Avrupa ile vize muafiyeti Haziran ayında başlayacak

İki ülke arasında önemli projeleri de toplantıda dile getirdiklerini aktaran Davutoğlu, şunları söyledi:

"Türkiye ile Yunanistan arasında çok büyük iş imkanları var ama en önemlisi bu iş imkanlarını hayata geçirecek en önemli unsur, iki taraf arasındaki dostluk ilişkisidir. Bakanlarımızın bundan sonra da ailenin fertleri gibi karşılıklı temaslarla geleceğimizi, gelecek nesillerin dostluk köprülerini kuracağına inanıyorum. Çok önemli projeleri birlikte düşünüyoruz. Ulaştırma alanında Ege'nin iki yakasını daha çok yakınlaştırabilmek için çok güçlü bir irademiz var. İzmir ile Selanik arasında feribot seferlerinin başlaması için altyapı çalışmalarımız tamamlanıyor, inşallah iki güzel Ege şehri birbirine tarihte olduğu gibi bugün de doğrudan bir hat ile bağlanacak."

Haberin Devamı

Davutoğlu, İzmir, Selanik ve İstanbul arasında da hızlı tren çalışmasını gerçekleştirmek istediklerini bildirdi.

'TÜRKİYE'YE YÖNELİK HER TÜRLÜ SALDIRIYA ANINDA MUKABELEDE BULUNACAĞIZ'

Suriye'den atılan roket mermilerinin Kilis'e düşmesiyle ilgili Davutoğlu, şunları söyledi:

"Kilis'te üzücü bir olay yaşadık. Kilis'teki sınırımızın öte yakasından DEAŞ tarafından bir roket atışı söz konusu oldu. İki vatandaşımızı kaybettik. Angajman kuralları çerçevesinde misliyle ve daha fazlasıyla mukabele edildi. Sayın Valimizden ve ilgili güvenlik birimlerimizden gerekli bilgileri aldık. Türkiye'ye yönelik her türlü saldırıya en şiddetli şekilde mukabelede bulunulması konusunda da zaten TSK'ya verilmiş talimatlarımız var. Bu konuda alınacak her türlü tedbir gözden geçirilmiştir. Zaten hazırlıklarımız vardı. Bu da Suriye'deki ateşkesin ne kadar kırılgan olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Zaten DEAŞ bir ateşkes tarafı değildi. DEAŞ ile muhalefet, ılımlı muhalefet arasında çatışmalar söz konusuydu. Bu çerçevede Türkiye, Türkiye'ye yönelik her türlü saldırıya dediğim gibi anında mukabelede bulunacaktır."

Haberin Devamı

"TÜRKİYE İÇİNDEKİ GÖÇMEN SAYISINDA ARTIŞ OLMAYACAK"

Başbakan Davutoğlu, Avrupa ülkeleriyle yapılan görüşmelerde varılan uzlaşma çerçevesinde, Türkiye'deki göçmenlerin sayısının artmayacağını söyledi. 

"AVRUPA İLE VİZE MUAFİYETİ HAZİRAN AYINDA BAŞLAYACAK"

Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği ile varılan mutakabat sonucunda da Haziran ayında Avrupa Birliği ülkelerinde vize muafiyetinin başlayacağını söyledi. Davutoğlu ayrıca, Avrupa Birliği ülkelerince verilecek 3 milyar EURO'luk fonun da önümüzdeki hafta devreye gireceğini ifade etti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!