Bakan Tunç: İsrail savaş suçu işliyor

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Aralık 07, 2023 11:29

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "İsrail maalesef 1917 yılından bu yana Filistin topraklarını işgal etmiştir. İnsanları Gazze'de katliama maruz bırakıyor. Burada savaş suçu işlendiği bütün dünyanın da kabulünde" dedi. Ayrıca Bakan Tunç, çok kapsamlı bir yargı paketi hazırladıklarını ve çalışmalarında sona yaklaşıldığını belirtti.

Haberin Devamı

İşte Adalet Bakanı Tunç'un açıklamalarından öne çıkanlar...

İsrail maalesef 1917 yılından bu yana Filistin topraklarını işgal etmiştir. İnsanları Gazze'de katliama maruz bırakıyor. Burada savaş suçu işlendiği bütün dünyanın da kabulünde.

İsrail hakkında açılan soruşturma da ellerinde. Katliamı gerçekleştiren İsrail'in binlerce toplanan delil var. 2019'dan bu yana soruşturmanın uzaması manidar. Katliamda ortaya çıkan deliller de aşikâr. BM'ye üye olan birçok ülkede suç duyurusunda bulundu. Türkiye'den de suç duyuruları gerçekleşti. Orada bebek katliamı yapılıyor. Bebeklerin katledildiği bir dünyadan barıştan söz etmek mümkün değil.

SOMALİ CUMHURBAŞKANININ OĞLUNUN KAZASI

Son çıkan görüntülere baktığımızda. Vatandaşımız motosikletle giderken arkadan vurma söz konusu. Orada bunu değerlendirecek olan Cumhuriyet Başsavcılığıdır. Vatandaşımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Orada bir suç varsa bunun karşılığı olacaktır. Kim suç işlediyse kanun karşısında eşittir.

Haberin Devamı

YARGI REFORMU ÇALIŞMALARI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, çok kapsamlı bir yargı paketi hazırladıklarını ve çalışmalarında sona yaklaşıldığını belirtti. Bakan Tunç, 67 maddelik paketin içinde Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen konuların da olduğunu ifade etti. Tunç, paketle ilgili çalışmanın Aralık ayı içinde bitirileceğini ve Ocak ayında kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi. Yargı paketi ile çalışmaların Beştepe'de şekillendiğini belirten Tunç, en kısa sürede de Meclis’te grupta görüşüleceğini ifade etti.

Ayrıca Tunç, 2 yıl ceza alan birisinin en az 9 9,5 ay gibi bir süre ceza almasının önemli olması gerektiğini düşünüyoruz. Cezası 5 yılın altındaki suçlar bakımından cezaevinde kalma olacak ki cezaların en önemli özelliği caydırıcı olmasıdır" ifadelerini kullandı.

 

 

BAKMADAN GEÇME!