Bahçeli: Sınırlarımız alt üst olmuş durumda

Güncelleme Tarihi:

Bahçeli: Sınırlarımız alt üst olmuş durumda
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 11, 2013 17:04

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamalarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Bahçeli: "Özellikle sınır güvenliğimiz alt üst olmuş durumdadır. Türkiye sınırlarından kaynaklanan çok ciddi bir tehdidin altındadır. Sınır bölgelerinde yaşayan kardeşlerimiz, korku ve panik içindedir" dedi.

Haberin Devamı

Patlamalamaların sorumlusunun Ak Parti Hükümeti olduğunu belirten Bahçeli, "Ülkemiz AKP ile birlikte, belirsizliğin, bilinmezliğin ve bunalımın her türüne sahne olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik hakları çiğnenmekte ve kontrolsüz gelişmeler peşi sıra cereyan etmektedir. Özellikle sınır güvenliğimiz alt üst olmuş durumdadır. Gerek bölücü terör örgütü militanlarının sözde geri çekilmesi sürecinde yaşanan pespayelikler, gerekse de Suriye politikasından kaynaklanan yanlış ve ihmaller sınırlarımızı anlamsızlığa ve şaibelere terk etmiş bulunmaktadır. Bu gelişmeler hukuksuzluğun, kural tanımazlığın ve acziyetin iktidar zihniyetini nasıl tesir ve kontrol altına aldığını göstermesi bakımından oldukça kayda değerdir. Bir tarafta eli silahlı ve kanlı PKK militanları sınırlarımızda at koştururken, diğer yanda Suriye menşeli provokasyon ve saldırılar gittikçe artış göstermektedir. Bu itibarla, Türkiye maalesef ağır bir sürece kıstırılmış ve hareketsiz bırakılmıştır" dedi.

REYHANLI'DAN İLK GÖRÜNTÜLER / FOTO GALERİ

Haberin Devamı

"SINIRLARIMIZDAKİ İBRETLİK VAKA"

Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Belediye Binası yakınında meydana gelen patlama ile birlikte sınır güvenliğinin ortadan kalktığını ifade eden Bahçeli, "Sınırlarımızdaki vahşetin, kaos dalgasının ve sancılı hadiselerin seyri bakımından ibretlik bir vaka olmuştur.Bu vesileyle ebediyete intikal eden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, ailelerine ve Reyhanlılı vatandaşlarımıza başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Reyhanlı’yı kana bulayan canilerin bulunması, azmettiricilerinin tespit edilmesi acilen sağlanmalı, benzeri hadiselerin tekrarlanmaması için tüm tedbirlerin alınması bir an önce temin edilmelidir.11 Şubat 2013 günü, Cilvegözü sınır kapısında yaşanan bombalı saldırıdan sonra şimdi de bu olayın vuku bulması sınır hattımızın tesadüflere, saldırganların keyfine bırakıldığına dair çok güçlü bir karine teşkil etmiştir" dedi.

Haberin Devamı

"SINIRDAKİLER KORKU VE PANİK İÇİNDELER"

Bu olayla birlikte sınır bölgelerinde yaşayanların korku ve panik içinde olduklarını söyleyen Bahçeli şöyle devam etti: "Sınır bölgelerinde yaşayan kardeşlerimiz, korku ve panik içindedir. Suriye’den gelen sığınmacıların neden olduğu olayların ve taraf oldukları anlaşmazlıkların hacminde gözle görülür bir yükseliş söz konusudur. Nitekim sınır il ve ilçelerimizdeki gerginlik hızla tırmanmakta, kavga ve şiddet ortamı her geçen gün genişlemektedir. Hükümetin, küresel hesap ve planların hizmetine olacak şekilde tercih ettiği Suriye politikası vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini zedelemekte, hırpalamakta ve heba etmektedir. Başbakan Erdoğan'ın, Esad'a yönelik nefret söylemi, Şam yönetimini hedefine alan tahrikleri ülkemize saldırı ve kışkırtma olarak geri dönmektedir."

Haberin Devamı

"TÜRKİYE ÇOK CİDDİ TEHDİT ALTINDA"

Türkiye'nin ciddi bir tehdit altında olduğunu kaydeden Bahçeli, "Tüm gelişmeler göstermiştir ki, Türkiye sınırlarından kaynaklanan çok ciddi bir tehdidin altındadır. Ayrıca Suriyeli muhaliflere verilen imtiyazlar, yapılan yardımlar ve sağlanan destekler komşu coğrafyalardaki yangının sınırlarımıza doğru yayılmasına müsait bir zemin açmıştır. Başbakan Erdoğan’ın Suriye’yi kapsamına alan savaş dili, ABD'nin dikkatini çekmek maksadıyla uçuşa yasak bölge oluşturma teklifi ve Şam yönetimine gözdağı veren konuşmaları ülkemizi kirli ve kanlı bir girdaba sevk etmiştir. Milliyetçi Hareket Partisi, sınırlarımızda Suriye ve bölücü örgüt merkezli kabul edilemez hadiseleri titizlikle izlemekte ve hükümeti milletimizin lehine ve menfaatine uygun davranmaya davet etmektedir" şeklinde konuştu.


 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!