Aynı uçakta 3 kritik isim daha vardı

Güncelleme Tarihi:

Aynı uçakta 3 kritik isim daha vardı
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 08, 2017 06:57

Adalet Bakanı Bozdağ, Gülen’in iadesi için gittiği Amerika’ya FETÖ soruşturmalarını yürüten savcıları da götürdü.

Haberin Devamı

Fetullah Gülen’in iadesiyle ilgili yeniden görüşmelere başlayan Türkiye, FETÖ’yle ilgili ana davaları yürüten üç kişilik soruşturma savcılarını ABD’ye gönderdi.

Star gazetesinden Şerife Güzel’in haberine göre; Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gülen’in iadesini ABD’li mevkidaşı ile görüşmek üzere ABD’ye yola çıkarken, Bakan’la aynı uçakta, ABD’ye giden özel bir ekip daha yer aldı. FETÖ soruşturmalarını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal, terör ve örgütlü suçlar bürosunda görevli üç savcı da, ABD’ye uçtu. Savcılar, Bakan Bozdağ’ın toplantılarına katılmayacaklar, ancak ABD’li muhataplarıyla özel toplantılar gerçekleştirecekler. Bozdağ, bugün saat 17.30’da ABD’li mevkidaşı Session ile Washington’da bir araya gelecek.

KİLİT SORUŞTURMALAR

Anayasal soruşturma bürosunda FETÖ’nün darbe soruşturmalarını yürüten terör savcılarından Ramazan Dinç başta FETÖ’nün aranan imamı Adil Öksüz dosyası ile darbenin merkez üssü Akıncı Üssü’ne ilişkin iddianameyi hazırlayan savcı. İstiklal Akkaya ise Genelkurmay karargahı ve Yurtta Sulh Konseyi’ne ilişkin soruşturmayı yürüten ve dosya kapsamında iddianameyi yazan savcı ile Ali Alper Saylan darbede görev alan FETÖ’cü özel kuvvetler komutanlığı personeli ile TRT baskınına gidenlerin yer aldığı Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına ilişkin soruşturmayı yürüten savcı...

48 BİN 636 KİŞİ TUTUKLU

Haberin Devamı

Adalet Bakanı Bozdağ ve ABD’de Gülen dosyası üzerinde çalışan Adalet Bakanlığı ekibiyle yapılacak toplantılarda Türkiye’de 15 Temmuz’dan bu yana yürütülen soruşturmalar, açılan davalarda elde edilen yeni bilgi ve belgeler yer alacak. ABD’li yetkililer yapılacak görüşmelerde FETÖ hakkında elde edilen delillerin yanı sıra bunlar arasında örgüte ait sayısal verilere de yer verildi. Adalet Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre 15 Temmuz’dan bu yana, 2 bin 417’si hakim ve savcı, Yargıtay’dan 104, Danıştay’dan 41, AYM’den 2, HSYK’dan 3, 166 general, 6 bin 810 albay ve altı rütbelilerden, 8 bin 677 emniyet mensubu, 23 vali, 73 vali yardımcısı, 112 kaymakam ve 30 bin 208 de diğer kişiler olmak üzere toplam 48 bin 636 kişi tutuklu bulunuyor. Haklarında adli ve idari işlem yapılan kişi sayısı ise 149 bin 833’ü buldu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!