Avrupa'nın İslam karşıtı ordusu giderek büyüyor

Güncelleme Tarihi:

Avrupanın İslam karşıtı ordusu giderek büyüyor
Oluşturulma Tarihi: Kasım 24, 2010 17:45

Geçtiğimiz yıl İngiltere'de kurulan radikal İslam karşıtı bir grup, bugün binlerce takipçisi olan ulusal bir harekete dönüşmüş durumda. Holiganların, ırkçı ve neo-Nazi grupların desteklediği İngiltere Savunma Ligi (EDL), Avrupa genelindeki desteğini de artırıyor.

Haberin Devamı

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

 

İNGİLTERE SAVUNMA LİGİ HOLİGANLARI

 

İngiltere’nin Bolton kentindeki bir tren istasyonunda yaklaşık 100 kişi yumruklarını havaya kaldırmış, bağırıyor: “Müslüman bombacılar, sokaklarımızdan defolun!” Ellerinde İngiltere’nin milli amblemi olan Aziz George Haçı bulunduran bayraklar ve pankartlar taşıyorlar. Bazıları yün maskeler takıyor, diğerleri siyah kapüşonla başlarını örtüyor.

 

İngiltere’nin en sert holiganları olan bu insanlar, son zamanlarda eşi benzeri görülmemiş bir güç gösterisinin parçası oldu. Sıradan bir 'futbol pazarı'nda birbirlerin yakasına yapışacak farklı takımların taraftarı olan holiganlar, bu grup içinde omuz omuza yürüyor. Bir araya gelmelerinin amacı, İngiltere Savunma Ligi (EDL) adındaki oluşumun Manchester'da düzenlediği protesto gösterine katılmak.

 

İstasyonda tren bekleyen holiganların karşısına dikilen polislerden biri, holiganlardan birine, “Maskeni çıkar” diye bağırıyor. Aldığı cevap ise şöyle: “Onlar toplum içinde burka giyme hakkına sahipken biz neden yüzlerimizi örtemiyoruz?”

 

Trenin gelmesiyle onlarca erkek vagonlara doluşuyor. Koltuklardaki insanlar trene binenleri endişeli gözlerle süzüyor. Ancak holiganlardan biri onları teskin ediyor: “Endişelenecek bir şey yok. Bizler radikal İslam’ı protesto ediyoruz. Bize katılın.”

 

BİR ORDU MU DOĞUYOR?

Adı 2009’da yeni yeni duyulmaya başlayan küçük bir hareket olan EDL, bir anda İngiltere’nin büyük kentlerinde büyük protestolar düzenleyecek bir büyüklüğe ulaştı. Grup her ne kadar barışçıl bir örgütlenme olduğunu öne sürse de, birçok gösteride polisle, Müslüman gençlerle ve aşırı sağcılara karşı olan Faşizme Karşı Birleşik Cephe grubuyla çatışıyorlar.

 

İngiltere uzun yıllardan beri sokak şiddeti yaşanmayan bir ülke. Ancak yıllardan beri eylemlerini gizlice yürüten neo-Nazilerin, giderek gücünü artıran EDL’den destek almasından korkuluyor.

 

EDL’nin bazı üyeleriyle, Manchester’da düzenlenen gösterinin üç hafta öncesinde tanıştım. Luton kentinde kullanılmayan bir binada yaptığımız görüşmeye, her biri yün başlık ve siyah kapüşon giymiş 11 adam geldi. Tommy Robinson takma adını kullanan üye, şu açıklamayı yaptı:

 

 “Luton’da beyazlar, siyahlar, Asyalılar, Çinliler, herkes iyi geçiniyor. Ancak Körfez Savaşı’ndan bu yana Müslüman gençler fazlasıyla radikalleşmeye başladı. Luton’da yıllardan beri İslami gruplar nefret vaazları vererek üye topluyor. Hükümet hiçbir şey yapmıyor. Bu yüzden radikal İslam’a karşı harekete geçmeye karar verdik.”

 

ÇEKİRDEĞİNİ ULUSAL PARTİ OLUŞTURUYOR

Robinson, radikal Müslümanların 2009’da Afganistan'dan dönen bir birliğin geçit töreninde yaptıkları protesto eylemini anlatırken öfkesini gizlemedi. Bu olayın ardından, Robinson, Müslüman radikallere karşı birleşen İngilizlerin oluşturduğu bir gruba katıldı. Grubun oluşmasının ardından, hareketlerinin ulusal boyuta ulaşabileceğini fark ettiler. Robinson, yün maskelerini kimliklerini gizlemek için giydiklerini belirtti.


Grubun, şiddetten uzak olduğunu belirtmesine rağmen, yarı askeri görünümü ve gizliliği şüphe uyandırıyor. Faşizm karşıtı Searchlight dergisine göre, İngiltere’nin aşırı sağcı Ulusal Partisi ve diğer faşist radikaller, EDL’nin çekirdeğini oluşturuyor. Derginin iddiaları, EDL’nin eski bir üyesi Paul Ray’in açıklamalarıyla da destekleniyor. 

 

İngiltere Halk Partisi (BPP) ve İngiltere Özgürlük Savaşçıları gibi neo-Nazi grupların EDL’nin gösterilerinde yer aldığı biliniyor. Öte yandan, EDL ile aynı zamanlarda kurulan bir radikal İslam karşıtı grup daha var. Casuals United adındaki grup, üye kazanmak için Facebook dahil her türlü iletişim kanalını kullanıyor.

 

BÜYÜK BİR FIRTINA GELİYOR
Tanıştığım bazı EDL liderleri faşizme karşıyken, bazıları için böyle bir şey söylemek mümkün değil. Galler’in Swansea kentindeki bir protestoda, neo-Naziler BPP lehine sloganlar atıp Nazi selamı verdi. İrlanda’da, Ulster Savunma Ligi adında bir örgütlenme oluştu. İskoçya’da Rangers futbol kulübünü destekleyen Inter City Firm grubu, İskoçya Savunma Ligi’ni kurdu.

 

İngiltere için asıl endişe verici olan şey, EDL’nin gittikçe daha organize ve İslamofobia'dan güç alır bir hale gelmesi. İslam karşıtı duruşu sayesinde, EDL İngiltere dışından da destek alıyor. ABD’de 11 Eylül saldırılarında yıkılan İkiz Kuleler'in yakınına yapılacak İslam merkezini protesto edenlerin öncüsü olan Pamela Gellar, 11 Eylül’ün yıldönümünde ABD’ye gelen EDL üyelerini karşılayan kişi oldu.

 

Dahası, 30 Ekim günü EDL, Amsterdam’da Fransız ve Hollanda Savunma Ligi’nin katıldığı bir gösteriye katıldı. Etkinlik, şeriat karşıtı bir özgürlük eylemi olarak tanımlandı. Gösterinin düzenlendiği tarihin nefret konuşması ve ırkçılığı yayma suçlamalarıyla mahkemeye çıkarılacak Hollandalı ırkçı politikacı Geert Wilders’in duruşma gününe denk gelmesi için çaba gösterildi.

 

Çok yakın zamanda Avrupa’daki kentlerin tanık olmaya başlayacağı şiddet, bugün İngiltere'de yavaş yavaş büyüyor.

 

Bu yazı, Billy Briggs imzasıyla yayımlanan "Is a storm brewing in Europe?" başlıklı makaleden derlenmiştir.

 

Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

 

Planet'i Twitter'da takip etmek için:
http://twitter.com/HurriyetPlanet

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!